Հայաստանի դիրքորոշումները հնարավորություն ունենք ամբողջական ներկայացնել Թուրքիայի գործընկերներին. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թուրքիայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը խոսել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ներկա վիճակի, շփումների բնույթի և այցի նպատակների մասին։
«Ի տարբերություն նախորդող շրջանի՝ հիմա Թուրքիայի հետ մեր շփումները շատ ինտենսիվ են», – «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները ներկայումս իրենց ծավալով շատ ավելի մեծ են։
Վարչապետի խոսքով՝ այս փուլում առավել կարևոր է, որ Հայաստանը կարողանա իր պաշտոնական դիրքորոշումները և դրանց նրբությունները ամբողջական ներկայացնել Թուրքիայի գործընկերներին։
«Կարծում եմ՝ այս այցը մեզ համար լավ հնարավորություն է, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումները, դիրքորոշումների նրբությունները, առանձնահատկությունները և լուծումների վերաբերյալ պատկերացումները հնարավորություն ունենանք ամբողջական ներկայացնել Թուրքիայի մեր գործընկերներին»,– ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ նման շփումները կարևոր ազդեցություն կարող են ունենալ հետագա իրադարձությունների վրա՝ նոր խթան հաղորդելով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների զարգացմանը։

У нас есть возможность целостно представить позиции Армении нашим турецким партнерам: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян на встрече с представителями армянской общины Турции рассказал о текущем состоянии армяно-турецких отношений, о характере контактов и о целях визита.
По словам премьер-министра, на данном этапе самое главное, чтобы Армения смогла в полной мере представить турецким партнерам свои официальные позиции и их нюансы.
«Я думаю, что этот визит является для нас хорошей возможностью в полной мере представить нашим турецким партнерам позиции Республики Армения, нюансы позиций, специфику и идеи относительно решений», - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что подобные контакты могут оказать существенное влияние на будущие события, придав новый импульс развитию армяно-турецких отношений.
Премьер-министр Никол Пашинян 20 июля находился с рабочим визитом в Турции.
Никол Пашинян встретился с представителями местной армянской общины.
Вечером состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.