Հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացումը կարող է նպաստել նաև Հարավային Կովկասի համալիր զարգացմանն ու խաղաղության ապահովմանը
Հայաստան-Վրաստան ռազմավարական գործընկերության զարգացումը նաև տեղական մակարդակում հնարավորություն կտա ստեղծել տարածաշրջանային համագործակցության այնպիսի նախադրյալներ, որոնք կնպաստեն Հարավային Կովկասի համալիր զարգացմանն ու խաղաղության ապահովմանը։
«Ամենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը հայ-վրացական համաժողովի պատվիրակների հետ Իջևանում կայացած հանդիպման ժամանակ հայտնեց Տավուշի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Ղուշչյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ վերջին մեկ տարվա ընթացքում նշանակալի աշխատանքներ են կատարվել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման ուղղությամբ, որն այսօր հանդիսանում է տարածաշրջանային զարգացման կարևոր երաշխիք։
«Ինչ վերաբերում է հայ-վրացական հարաբերություններին տեղական մակարդակում, ապա դրանց զարգացումը մենք տեսնում ենք նաև հարևան համայնքների ու վարչական միավորների փոխգործակցության ակտիվությամբ, որը կարող է դրսևորվել մշակութային, մարզական ու տնտեսական միջոցառումների միջոցով։ Մենք ունենք փոխըմբռնման հուշագրեր Դիլիջանի և Գուրջաանի, Դիլիջանի և Ծղալտուբոյի, ինչպես նաև Իջևանի և Ռուսթավիի միջև։ Տնտեսական միջոցառումների շարքից կցանկանամ առանձնացնել ցուցահանդեսների ու փառատոնների կազմակերպումը, որոնք էական խթան են հատկապես սահմանամերձ հատվածում գտնվող գործարար հատվածի ներկայացուցիչների շփվելու, համատեղ նախագծեր մշակելու, սպառման շուկաներն ընդլայնելու և նոր արտադրանք մշակելու տեսանկյունից։ Տավուշի մարզում արդեն երկու տարի է իրականացնում ենք «Միմինո» հայ–վրացական խոհարարական փառատոնը»,- ասաց Ղուշչյանը։
Մարզպետի տեղակալը տնտեսական հարաբերությունների համատեքստում հավելեց, որ զբոսաշրջությունը և դրա շրջանակում գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակումը այն հիմնական ուղղություններն են, որոնք ունեն զարգացման մեծ ներուժ։ Չնայած դրանք արդեն իսկ հանդիսանում են հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության կարևոր ուղղություններ, սակայն հաշվի առնելով տարածաշրջանային զարգացման հեռանկարներն ու նոր միտումները, հնարավոր է հասնել փոխշահավետ համագործակցության նոր մակարդակի՝ համատեղ գործողությունների միջոցով։
«Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ ինչպես զբոսաշրջության, այնպես էլ գինեգործության ոլորտում Հայաստանը և Վրաստանը հանդես են գալիս որպես տարածաշրջանային առաջատար երկրներ, անհրաժեշտ է առողջ մրցակցությունից բացի, հնարավորություն ստեղծել նաև կլաստերային համագործակցության համար, որի նախադրյալներն առկա են 2023թ-ին երկու երկրների ղեկավարների միջև ռազմավարական համագործակցության փաստաթղթի ընդունման, ինչպես նաև հաղորդակցության պարզեցված ընթացակարգերի ներդրման համատեքստում։ Կարևոր է այն հանգամանքը, որ բավականին պարզեցվել է հայ-վրացական սահմանի հատումը ֆիզիկական անձանց համար, ինչը նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում տնային տնտեսությունների և սահմանակից բնակավայրերի փոքր բիզնեսի միջսահմանային շարժի տեսանկյունից։ Դա կարող է նպաստել գործարար փոխայցելությունների ակտիվացմանը և դրա շրջանակում մայրաքաղաքներից հեռու տարածաշրջանների զարգացմանը»,- մանրամասնեց Ղուշչյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ տնտեսական համագործակցության կարևոր ուղղություններից կարող են հանդիսանալ բեռնափոխադրումների ոլորտում ծառայությունների մատուցումը՝ հաշվի առնելով Հայաստանում միջազգային չափանիշներին համապատասխան կառուցվող Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղին և Վրաստանի ճանապարհային ենթակառուցվածքները։

Развитие армяно-грузинских отношений может способствовать всестороннему развитию и миру на Южном Кавказе
Развитие стратегического партнерства Армения-Грузия позволит также создать предпосылки для регионального сотрудничества на региональном уровне, что будет способствовать всестороннему развитию Южного Кавказа и обеспечению мира.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение высказал заместитель губернатора Тавуша Нарек Гушчян в ходе встречи с делегатами армяно-грузинского форума в Иджеване.
По его словам, за последний год была проделана значительная работа по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы, что сегодня является важным гарантом регионального развития.
«Что касается армяно-грузинских отношений на местном уровне, то мы также видим их развитие посредством активного взаимодействия соседних общин и административных единиц, что может проявляться в культурных, спортивных и экономических мероприятиях. У нас есть меморандумы о взаимопонимании между Дилижаном и Гурджаани, Дилижаном и Цхалтубо, а также Иджеваном и Рустави. Среди экономических мероприятий я хотел бы выделить организацию выставок и фестивалей, которые являются существенным стимулом, особенно для представителей действующего в приграничном регионе бизнес-сектора, с точки зрения общения, разработки совместных проектов, расширения рынков сбыта и разработки новых продуктов. Уже два года мы реализуем армяно-грузинский кулинарный фестиваль «Мимино» в Тавушской области», — сказал Гушчян.
В контексте экономических отношений заместитель губернатора добавил, что туризм и переработка сельскохозяйственной продукции в его рамках являются основными направлениями, имеющими большой потенциал развития. Хотя они и без того являются важными направлениями армяно-грузинского экономического сотрудничества, с учетом перспектив и новых тенденций регионального развития совместными действиями можно достичь нового уровня взаимовыгодного сотрудничества.
«Учитывая тот факт, что Армения и Грузия являются региональными лидерами как в сфере туризма, так и виноделия, необходимо, помимо здоровой конкуренции, создавать возможности для кластерного сотрудничества, предпосылки для чего имеются в контексте принятия документа о стратегическом сотрудничестве между лидерами двух стран в 2023 году, а также внедрения упрощенных процедур коммуникации.
Важно, что пересечение армяно-грузинской границы для физических лиц значительно упрощено, что создает благоприятные условия для трансграничного перемещения домохозяйств и малого бизнеса в приграничных населенных пунктах. Это может способствовать активизации взаимных деловых визитов и в этих рамках развитию регионов, удаленных от столиц», — пояснил Гушчян.
По его наблюдениям, одним из важных направлений экономического сотрудничества может стать оказание услуг в сфере грузоперевозок, учитывая строящуюся в Армении автомагистраль «Север-Юг» и дорожную инфраструктуру Грузии.