Հայաստանը օգնում է Իրանում գտնվող հայերի և այլ երկրների քաղաքացիների տարհանմանը․ ԱԳ նախարար
Իրան-Իսրայել հակամարտությունը առնվազն այս պահի դրությամբ շարունակաբար թեժանում է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ Իրան-Իսրայել հակամարտությունը այս պահի դրությամբ շարունակաբար թեժանում է։ Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանային խաղաղության հարցում միշտ եղել է հստակ՝ մենք եղել ենք խաղաղության ջատագով,բայց տեսնում ենք, որ ոչ բոլոր դեպքերում են դա հաջողվում»,- ընդգծեց նախարարը։
Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ կառավարությունն այս իրավիճակում չի կենտրոնանում միայն Իրանում գտնվող հայերի վրա, այլ նաև պատրաստ է աջակցել այլ պետությունների քաղաքացիների տարհանման գործընթացին։
«Քանի որ խոսքը հումանիտար հարցի մասին է, մենք մասնակցում ենք նաև այլ երկրների քաղաքացիների տարհանման կամ ապաստան տալու գործընթացին։ Օրինակ՝ օգնել ենք Հնդկաստանի ուսանողների խմբին անցնել ՀՀ սահմանը և վերադառնալ իրենց հայրենիք։ Նման աջակցություն ստացել են նաև Զիմբաբվեի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների քաղաքացիներ։ Այս գործընթացը շարունակական է, և ինչպես կարող ենք գնահատել առաջիկա օրերին միայն ծավալները կավելանան»,- ասաց Միրզոյանը։

The Iranian-Israeli conflict is continuously escalating, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan told lawmakers on June 18.
“Unfortunately, we see that as of this moment the Iran-Israel conflict is continuously escalating. Armenia’s position regarding regional peace has always been clear, we have always advocated peace, but we see that it doesn’t succeed in all cases,” he said.
He said the government isn’t only focused on assisting Armenians who are in Iran: Mirzoyan said the government is ready to assist nationals of every other country who need to evacuate Iran for safety precautions.
Armenia has a common land border with Iran in the south.
“Since this is a humanitarian matter, we participate in the process of evacuating or giving shelter to citizens of other countries as well. For example, we assisted a group of Indian students in crossing the border into Armenia and returning home. Such assistance has been provided to citizens of Zimbabwe, China, France and the US as well. This process is continuous, and we estimate that the volumes would only increase in the coming days,” Mirzoyan said.