Մեծ Բրիտանիան դիվանագետների ընտանիքներին դուրս է բերել Թել Ավիվից և Երուսաղեմից
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն Իսրայելից դուրս է բերել Թել Ավիվի դեսպանությունում և Երուսաղեմի հյուպատոսությունում աշխատող դիվանագետների ընտանիքներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Թել Ավիվում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության և Երուսաղեմում բրիտանական հյուպատոսության անձնակազմերի ընտանիքների անդամները ժամանակավորապես հետ են կանչվել՝ որպես նախազգուշական միջոց: Դեսպանությունը և հյուպատոսությունը շարունակում են կատարել անհրաժեշտ աշխատանքը, այդ թվում՝ ծառայություններ մատուցել Բրիտանիայի քաղաքացիներին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելն հունիսի 13-ին հարվածներ է հասցրել Իրանին՝ հայտարարելով, որ թիրախավորում է Իրանի միջուկային ծրագիրը և բալիստիկ հրթիռների ծրագիրը։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել։ Կողմերի միջև արդեն վեց օր է՝ փոխադարձ հարվածները շարունակվում են։ Իրանը զոհերի պաշտոնական թիվ է հայտնել հունիսի 16-ին՝ նշելով 224 զոհի մասին, որոնց թվում կան 45 կին և երեխա։ Իսրայելը հայտնել է իրանական հարվածներից 24 զոհի մասին։

Великобритания эвакуировала членов семей своих дипломатов из Тель-Авива и Иерусалима
Британское правительство эвакуировало членов семей своих дипломатов, работающих в посольстве в Тель-Авиве и консульстве в Иерусалиме из Израиля. Как передает “Арменпресс”, с заявлением по этому поводу выступило Министерство иностранных дел Великобритании.
“Члены семей персонала в британском посольстве в Тель-Авиве и британском консульстве в Иерусалиме были временно отозваны в качестве меры предосторожности. Посольство и консульство продолжают выполнять необходимую работу, в том числе оказывать услуги британским подданным”, - говорится в заявлении.
В ночь на 13 июня Израиль начал операцию против Ирана, обвинив его в разработке секретной ядерной программы, которая, по мнению израильской стороны, приблизилась к “точке невозврата”. Целью авиаударов и диверсионных групп стали ядерные объекты, генштаб, видные физики-ядерщики, авиабазы, системы ПВО и ракеты класса “земля-земля”. Пострадали и жилые дома также. 16 июня Иран сообщил о 224 погибших. Иран, который неоднократно отрицал какие-либо намерения разрабатывать ядерное оружие, ответил на агрессию Израиля ракетами и беспилотниками. Тегеран целился на израильские военные и военно-промышленные объекты. Израиль сообщил о 24 погибших в результате иранских ударов.