ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները համաձայնեցրել են դիրքորոշումն Իրանի հարցի շուրջ
ԵՄ արտաքին գործերի նախարարներն արտակարգ տեսակոնֆերանսի ընթացքում համաձայնեցրել են այն դիրքորոշումը,  որ Իրանը չպետք է միջուկային զենք ունենա, և Իրանի ու Իսրայելի միջև լարվածության թուլացման կոչ են արել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ում հայտնել է  ԵՄ դիվանագիտական ծառայության ղեկավար Կայա Կալասը՝ տարածելով տեսակոնֆերանսին հաջորդող մամուլի ասուլիսի տեսանյութը։
«Մենք բոլորս համաձայն ենք, որ Իրանը երբեք չպետք է միջուկային զենք ունենա: Շատ կարևոր է ապաէսկալացնել իրավիճակը։ ԵՄ-ն պետք է իր դերակատարումն ունենա դիվանագիտական ջանքերում», - հայտարարել է նա:
Կալասը հաստատել է, որ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարները համաձայնության են եկել նաև աշխատել նավթի շուկայի կայունությանն աջակցելու ուղղությամբ և զբաղվում են հակամարտության տարածաշրջանից ԵՄ քաղաքացիների տարհանման գործողությունների համակարգմամբ:

Главы МИД ЕС согласовали позицию по вопросу Ирана
Министры иностранных дел ЕС во время экстренной видеоконференции пришли к согласию в том, что у Ирана не должно быть ядерного оружия, и призвали к снижению напряженности между Ираном и Израилем.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила глава дипломатической службы ЕС Кая Каллас в Х, распространив видеозапись пресс-конференции после видеоконференции.
«Мы все согласны с тем, что у Ирана никогда не должно быть ядерного оружия. Очень важно деэскалировать ситуацию. ЕС должен сыграть свою роль в дипломатических усилиях», — сказала она.
Каллас подтвердила, что министры иностранных дел ЕС также согласились работать над поддержанием стабильности нефтяного рынка и координируют эвакуацию граждан ЕС из региона конфликта.