Նոր մանրամասներ Հնդկաստանում 242 մարդու տանող ինքնաթիռի կործանումից
Լոնդոն մեկնող Air India ավիաընկերության Boeing 787-8 Dreamliner ինքնաթիռի կործանումից հետո Հնդկաստանի Ահմեդաբադ քաղաքի օդանավակայանը դադարեցրել է աշխատանքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ վկայակոչելով օդանավակայանի խոսնակին։
Ըստ համացանցում տարածված տեսանյութերի՝ 242 մարդու տանող ինքնաթիռի կործանման վայրից սև թանձր ծուխ է բարձրանում։
Ինքնաթիռն Ահմեդաբադից վերելք է կատարել տեղական ժամանակով 13։38-ին և ուղղություն վերցրել դեպի Լոնդոնի Գեթվիք օդանավակայան, ուր պետք է ժամաներ տեղական ժամանակով 18։25-ին։
Րոպեներ անց ինքնաթիռը կործանվել է։ Ինքնաթիռից դադարել են տվյալներ ստանալ, երբ այն գտնվում էր 190 մ բարձրության վրա։
Հնդկաստանի քաղաքացիական ավիացիայի տնօրենների խորհրդի ղեկավար Ֆայիզ Ահմեդ Քիդվայը The Associated Press-ին հայտնել է, որ ինքնաթիռն ընկել է Մեղանի Նագար կոչվող բնակելի տարածքում։
Գուջարաթի նահանգի պետնախարարը հայտարարել է, որ պաշտոնյաներին հրահանգվել է իրականացնել անհապաղ որոնողափրկարարական աշխատանքներ և այնպիսի գործողություններ ձեռնարկել, ինչպիսիք պատերազմի պատրաստվելիս։
Պետնախարարը նաև ասել է, որ հրահանգվել է «կանաչ միջանցք» կազմակերպել՝ վիրավոր ուղևորներին հիվանդանոցներ հասցնելու համար։
Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդել է, որ Միացյալ Թագավորությունն աշխատում է Հնդկաստանի իշխանությունների հետ՝ անհապաղ պարզելու ինքնաթիռի կործանման հետ կապված փաստերը և աջակցություն ցուցաբերելու տուժածներին։
Օդանավում գտնվել է 230 ուղևոր և անձնակազմի 12 անդամ։ Air India ավիաընկերությունը X սոցիալական հարթակում հաղորդել է, որ օդանավում գտնվող ուղևորների թվում էին 169 հնդիկ, 53 բրիտանացի, 7 պորտուգալացի, 1 կանադացի։

Новые подробности о крушении самолета в Индии, на борту которого было 242 человека
После крушения самолета Boeing 787-8 Dreamliner авиакомпании Air India, направлявшегося в Лондон, аэропорт Ахмадабада, Индия, прекратил работу. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC со ссылкой на представителя аэропорта.
На размещенном в сети видеоматериале виден, густой черный дым поднимающийся с места крушения самолета, на борту которого находились 242 человека.
Самолет вылетел из Ахмадабада в 13:38 по местному времени и направлялся в лондонский аэропорт Гатвик, куда он должен был прибыть в 18:25 по местному времени.
Самолет потерпел крушение через несколько минут после вылета. Сообщения с борта прекратились, когда он находился на высоте 190 метров.
Фаиз Ахмед Кидвай, гендиректор Управления гражданской авиации Индии, сообщил Associated Press, что самолет потерпел крушение в жилом районе Мегани Нагар.
Премьер-министр штата Гуджарат заявил, что должностным лицам было поручено провести немедленные поисково-спасательные операции и принять меры, подобные военным.
Министр также сообщил, что был открыт “зеленый коридор” для транспортировки пострадавших пассажиров в больницы.
Министерство иностранных дел Великобритании заявило, что Великобритания работает с индийскими властями для срочного расследования крушения и оказания помощи пострадавшим.
На борту самолета находились 230 пассажиров и 12 членов экипажа. Air India сообщила в социальных сетях, что среди пассажиров на борту были 169 индийцев, 53 британца, 7 португальцев и 1 канадец.