Հնդկաստանի նախագահին և վարչապետին ցնցել է տեղի ունեցած ավիավթարը
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին վշտացած է Ահմեդաբադում տեղի ունեցած ավիաաղետից, որի հետևանքով, ըստ ԶԼՄ-ների, զոհվել են ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 242 ուղևորները և անձնակազմի անդամները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Ահմեդաբադում տեղի ունեցած ողբերգությունը մեզ ցնցել և վշտացրել է։ Այն անբացատրելի սրտաճմլիկ է։ Այս տխուր պահին իմ մտքերը բոլոր տուժածների հետ են։ Կապի մեջ եմ նախարարների և իշխանությունների հետ, որոնք աշխատում են տուժածներին օգնելու համար», - նշել է նա։
Իր հերթին Հնդկաստանի նախագահ Դրուպադի Մուրմուն X հարթակում գրառման մեջ իր ափսոսանքն ու զորակցությունն է հայտնել  տեղի ունեցած ավիավթարի կապակցությամբ։
«Խորապես վշտացած եմ Ահմեդաբադում տեղի ունեցած ողբերգական ավիավթարի լուրից։ Դա սիրտ խոցող աղետ է։ Իմ մտքերն ու աղոթքները տուժածների հետ են։ Ազգը նրանց կողքին է այս աննկարագրելի վշտի ժամին», - նշել է նախագահը։
Air India ավիաընկերության մարդատար ինքնաթիռն Ահմեդաբադից վերելք է կատարել տեղական ժամանակով 13։38-ին և ուղղություն վերցրել դեպի Լոնդոնի Գեթվիք օդանավակայան, ուր պետք է ժամաներ տեղական ժամանակով 18։25-ին։ Րոպեներ անց ինքնաթիռը կործանվել է։ Ինքնաթիռից դադարել են տվյալներ ստանալ, երբ այն գտնվում էր 190 մ բարձրության վրա։ Օդանավում գտնվել է 230 ուղևոր և անձնակազմի 12 անդամ։ Air India ավիաընկերությունը X սոցիալական հարթակում հաղորդել է, որ օդանավում գտնվող ուղևորների թվում էին 169 հնդիկ, 53 բրիտանացի, 7 պորտուգալացի, 1 կանադացի։

Президент и премьер-министр Индии потрясены авиакатастрофой
Премьер-министр Индии Нарендра Моди скорбит в связи с авиакатастрофой в Ахмадабаде, унесшей, по сообщениям СМИ, жизни всех 242 пассажиров и членов экипажа. Как сообщает «Арменпресс», Нарендра Моди написал об этом на социальной платформе X.
«Трагедия в Ахмадабаде потрясла и опечалила нас. Это неописуемо душераздирающе. В этот печальный момент мои мысли со всеми пострадавшими. Я на связи с министрами и властями, которые работают над тем, чтобы помочь пострадавшим», — отметил он.
В свою очередь, президент Индии Драупади Мурму выразила свое сожаление и поддержку в связи с авиакатастрофой в посте на платформе X.
«Глубоко опечалена известием о трагической авиакатастрофе в Ахмадабаде. Это душераздирающая трагедия. Мои мысли и молитвы с жертвами. Страна поддерживает их в этот час неописуемого горя», — отметила президент.
Пассажирский самолет Air India вылетел из Ахмадабада в 13:38 по местному времени и направился в лондонский аэропорт Гатвик, куда он должен был прибыть в 18:25 по местному времени. Самолет потерпел крушение через несколько минут. Данные с самолета перестали поступать, когда он находился на высоте 190 метров. На борту находились 230 пассажиров и 12 членов экипажа. Air India сообщила на социальной платформе X, что среди пассажиров на борту было 169 индийцев, 53 британца, 7 португальцев и 1 канадец.