Չինաստանը մտադիր է պահպանել ԱՄՆ-ի հետ առևտրի շուրջ պարտավորությունները
Չինաստանը միշտ հանձնառու է իր ստանձնած պարտավորություններին, նույնն ակնկալում է Վաշինգտոնից, ճեպազրույցում հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը չին-ամերիկյան առևտրային բանակցությունների ընթացքի վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Չինաստանը միշտ կատարել է իր ստանձնած պարտավորությունները: Քանի որ փոխհամաձայնություն է ձեռք բերվել, երկու կողմերն էլ պետք է կատարեն այն», - նշել է խոսնակը:
Նա նաև հույս է հայտնել, որ «ամերիկյան կողմը կաշխատի Չինաստանի հետ՝ երկու երկրների ղեկավարների կողմից ձեռք բերված կարևոր փոխհամաձայնության իրականացման համար, որը շարժիչի դեր է խաղում երկկողմ առևտրային խորհրդակցություններում»:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն և Չինաստանը ձեռք են բերել առևտրային համաձայնություն, որը պետք է ստանա պետությունների ղեկավարների հավանությունը:

Китай привержен соблюдению обязательств по торговле с США
Китай всегда был привержен своим обязательствам и ожидает того же от Вашингтона, заявил на брифинге официальный представитель МИД КНР Линь Цзянь, комментируя заявление президента США Дональда Трампа о ходе китайско-американских торговых переговоров. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
“Китай всегда сохранял приверженность взятым на себя обязательствам. Поскольку консенсус был достигнут, обе стороны должны соблюдать его”, - заявил пресс-секретарь.
Он также выразил надежду, что “американская сторона будет работать с Китаем для реализации важного консенсуса, достигнутого лидерами двух стран, играющего роль двигателя в двухсторонних торговых консультациях”
Ранее Трамп заявил, что США и Китай достигли торгового соглашения, которое должно быть одобрено главами обоих государств.