Հայաստանում կայանալիք COP17-ը կդառնա կարևոր հանգրվան. Արարատ Միրզոյան
Ֆրանսիայում Օվկիանոսի հարցերով ՄԱԿ 3-րդ համաժողովի շրջանակում կայացել է հարակից միջոցառում՝ «Լեռներից մինչև օվկիանոսներ. կենսաբազմազանության պահպանումը շրջակա միջավայրի սահմաններից այն կողմ՝ հանուն կայուն ապագայի» խորագրի ներքո, որը կազմակերպվել էր Հայաստանի և Ֆրանսիայի կողմից համատեղ՝ որպես համապատասխանաբար COP-17-ի և ՄԱԿ Օվկիանոսի հարցերով համաժողովի հյուրընկալող երկրներ։
Միջոցառմանը ներկա է գտնվել Օվկիանոսի հարցերով ՄԱԿ 3-րդ համաժողովին մասնակցող ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Սա այն բազմաթիվ առիթներից մեկն է, երբ Հայաստանը և Ֆրանսիան միավորում են իրենց ուժերն՝ ապահովելու, որ գլոբալ բնապահպանական օրակարգը մնա մեր միջազգային ջանքերի առաջնագծում, և մենք համատեղ առաջ ենք տանում այնպիսի մարտահարվերների հասցեագրումը, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, կենսաբազմազանության կորուստը, աղտոտումը և այլ խնդիրներ, որոնք ներկայիս սերնդին հասցրել են մոլորակի մակարդակով ճգնաժամի եզրին:
Հայաստանը, վայելելով միջազգային հանրության վստահությունը և իր գործընկերների աջակցությամբ, գործադրում է առավելագույն ջանքեր՝ հաջորդ  հաջող և արդյունքների միտված COP17 անցկացնելու ուղղությամբ, որը, մենք հույս ունենք, կօգնի շրջել կենսաբազմազանության կորստի միտումները և ապահովել ավելի կայուն, կանաչ և բնության հետ ներդաշնակ զարգացման ուղի:
Մեզ անհրաժեշտ է վերանայված ընկալում, որ բնապահպանական մարտահարվերները մեկուսացված երևույթներ չեն. դրանք ազդում են բոլորիս վրա՝ անկախ նրանից լեռներում ենք, թե օվկիանոսների խորքերում, և մենք պետք է վերանայենք մեր վերաբերմունքն ինքնին բնության նկատմամբ և թարմացնենք մեր հանձնառությունը բնապահպանական գործողություններին:
Այս համատեքստում Հայաստանում կայանալիք COP17-ը կդառնա կարևոր հանգրվան: Այն կհամախմբի կոնվենցիայի կողմերին, կառավարություններին, հանրային և մասնավոր շահագրգիռ կողմերին, բնիկ ժողովուրդներին և տեղական համայնքներին՝ գլոբալ վերանայման համար՝ գնահատելու մեր կոլեկտիվ և անհատական ձեռքբերումները «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի և Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման գործում: Ես այստեղ օգտագործում եմ «ձեռքբերումներ» բառը, բայց մենք բոլորս հասկանում ենք, որ բացի ձեռքբերումներից, այս վերանայումը կօգնի մեզ գնահատել և բացահայտել բացթողումները, թերությունները և կարիքները, ինչպես նաև անել հնարավորը՝ մշակելու ամենաարդյունավետ և համապարփակ լուծումներ, որոնք կօգնեն մեզ հավատարիմ մնալ կենսաբազմազանության մեր հանձնառություններին՝ միաժամանակ ապահովելով կայուն զարգացման նպատակների իրագործումը:
Օվկիանոսի հարցերով համաժողովում տեղի ունեցող քննարկումներն ու խորհրդակցությունները չափազանց կարևոր են COP17-ի նպատակների համար, քանի որ օվկիանոսների կենսաբազմազանությունը գլոբալ կենսաբազմազանության պահպանման կարևոր հենասյուն է: Մենք ուրախ ենք, որ այնպիսի նախաձեռնություններ, ինչպիսիք են պլաստիկի պատճառով աղտոտման դեմ պայքարի մասին իրավաբանորեն պարտադիր գործիքի շուրջ բանակցությունները կամ «Ազգային իրավազորության սահմաններից դուրս տարածքներում ծովային կենսաբանական բազմազանության պահպանման և կայուն օգտագործման մասին» համաձայնագրի՝ BBNJ-ի  ընդունումը, խթանում են գլոբալ ջանքերն այդ ուղղությամբ: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիային՝ երկու գործընթացներին ամուր աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Մենք ակտիվորեն ներգրավված ենք երկու գործընթացներում և երեկ ստորագրել ենք BBNJ-ն՝ ցույց տալու համար, որ թեև Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկիր է՝ հիմնականում լեռնային տեղանքով, մենք կիսում ենք ծովային կենսաբազմազանության պահպանման ընդհանուր մտահոգությունը՝ որպես ընդհանուր ժառանգություն և կարևոր բնապահպանական ոլորտ: Մենք նաև հավատում ենք, որ ծովային էկոհամակարգերի պաշտպանությունն ու պահպանումը սերտորեն կապված են նրա հետ, թե ինչ ենք մենք անում ցամաքում և լեռներում, քանի որ դրանք բազմաթիվ առումներով ազդում են ծովային էկոհամակարգերի վրա:
Այս բարձր մակարդակի քննարկումը հենց ծովային և ցամաքային էկոհամակարգերի խորը փոխկապակցությունները և դրանց փոխկապակցված խոցելիությունները բացահայտելու, ինչպես նաև գլոբալ բնապահպանական խնդիրների նկատմամբ ավելի համապարփակ և ինտեգրված մոտեցումներ ապահովելու ուղիները քննարկելու մասին է:
Այսպիսով, ես ակնկալում եմ լսել և օգտվել բարձր մակարդակի փորձագետների արժեքավոր մտքերից ու առաջարկություններից այս հարցերի վերաբերյալ՝ հույսով, որ սա կնպաստի այս քննարկման արդյունքների առավել արդյունավետ կիրառմանը՝ ի աջակցություն Հայաստանում հաջորդ տարի կայանալիք Կենսաբազմազանության COP17 համաժողովի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր խոսքում նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Հաջորդիվ կայացել է բարձր մակարդակի պանելային քննարկում, որին մասնակցել են ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շումեյքերը, ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող և փոքր կղզի զարգացող երկրների հարցերով ՄԱԿ-ի բարձր հանձնակատար Ռաբաբ Ֆաթիման, Ֆրանսիայի շրջակա միջավայրի դեսպան, էկոլոգիական անցման նախկին նախարար Բարբարա Պոմպիլին, Նորվեգիայի Կլիմայի և շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր բանակցող Գաութե Հանսենը, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական, COP17-ի կազմակերպչական կոմիտեի նախագահ Համբարձում Մաթևոսյանը։
Եզրափակիչ խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիոսողոմոնյանն` ամփոփելով միջոցառման արդյունքները և շնորհակալություն հայտնելով մասնակիցների ակտիվ ներգրավվածության համար: Իր խոսքում նախարարի տեղակալը կարևորել է տարբեր էկոհամակարգերի միջև կապը և կենսաբազմազանության պահպանմանն ուղղված գործողությունների ինտեգրումն ընդհանուր համայնապատկերում, ինչպես նաև այդ գործողությունների իրականացման ընթացքում առավել համապարփակ հայեցակարգ ունենալու անհրաժեշտությունը:

COP17 в Армении, станет важной вехой – глава МИД РА
В рамках 3-й Конференции ООН по вопросам океана во Франции состоялось параллельное мероприятие под названием «От гор до океанов: сохранение биоразнообразия за пределами экологических границ для устойчивого будущего», которое было совместно организовано Арменией и Францией как странами-организаторами COP17 и Конференции ООН по вопросам океана соответственно.
В мероприятии принял участие глава армянской делегации на 3-й Конференции ООН по вопросам океана, президент Республики Армения Ваагн Хачатурян.
Вступительное слово произнес министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян.
«Это один из многих случаев, когда Армения и Франция объединяют усилия, чтобы глобальная экологическая повестка оставалась на переднем крае наших международных усилий, и мы совместно продвигаем борьбу с такими вызовами, как изменение климата, потеря биоразнообразия, загрязнение, и другими проблемами, которые поставили это поколение на грань планетарного кризиса.
Армения, пользуясь доверием международного сообщества и при поддержке своих партнеров, прилагает все усилия для проведения следующей успешной и ориентированной на результаты COP17, которая, как мы надеемся, поможет обратить вспять тенденции утраты биоразнообразия и обеспечить более устойчивый, зеленый и гармоничный с природой путь развития.
Нам необходимо переосмысленное понимание того, что экологические проблемы — это не изолированные явления: они затрагивают нас всех, находимся ли мы в горах или в глубинах океанов, и нам необходимо пересмотреть свое отношение к самой природе и возобновить нашу приверженность экологическим действиям.
В этом контексте COP17 в Армении станет важной вехой. Она соберет стороны Конвенции, правительства, государственные и частные заинтересованные стороны, коренные народы и местные сообщества для проведения глобального обзора с целью оценки наших коллективных и индивидуальных достижений в реализации Конвенции о биологическом разнообразии и Глобальной рамочной программы по биоразнообразию Куньмин-Монреаль. Я использую здесь слово «достижения», но мы все понимаем, что в дополнение к достижениям этот обзор поможет нам оценить и выявить пробелы, недостатки и потребности, а также сделать все возможное для разработки наиболее эффективных и всеобъемлющих решений, которые помогут нам придерживаться наших обязательств по биоразнообразию, обеспечивая при этом реализацию Целей устойчивого развития.
Обсуждения и консультации, проходящие на Конференции по океану, имеют решающее значение для целей COP17, поскольку биоразнообразие океана является ключевым столпом сохранения глобального биоразнообразия. Мы рады, что такие инициативы, как переговоры по юридически обязательному инструменту по борьбе с загрязнением пластиком или принятие Соглашения о сохранении и устойчивом использовании морского биологического разнообразия в районах за пределами национальной юрисдикции (BBNJ), стимулируют глобальные усилия в этом направлении. Я хотел бы поблагодарить Францию за ее решительную поддержку обоих процессов.
Мы активно участвуем в обоих процессах и вчера подписали BBNJ, чтобы продемонстрировать, что, хотя Армения является развивающейся страной, не имеющей выхода к морю, с преимущественно горным рельефом, мы разделяем общую озабоченность сохранением морского биоразнообразия как общего наследия и важного сектора окружающей среды. Мы также считаем, что защита и сохранение морских экосистем тесно связаны с тем, что мы делаем на суше и в горах, поскольку это оказывает по многим поводам воздействие на морские экосистемы.
Это обсуждение на высоком уровне посвящено раскрытию глубоких взаимосвязей морских и наземных экосистем и их взаимосвязанных уязвимостей, а также обсуждению путей обеспечения более всеобъемлющих и комплексных подходов к глобальным экологическим проблемам.
Таким образом, я с нетерпением жду возможности услышать и извлечь пользу из ценных мыслей и предложений экспертов высокого уровня по этим вопросам, в надежде, что это будет способствовать более эффективному применению результатов этого обсуждения в поддержку Конференции COP17 по биоразнообразию, которая состоится в Армении в следующем году», - отметил в своем выступлении министр иностранных дел РА, сообщает «Арменпресс».
Затем последовала панельная дискуссия высокого уровня, в которой приняли участие Астрид Шумейкер, Исполнительный секретарь Конвенции ООН о биологическом разнообразии; Рабаб Фатима, заместитель Генерального секретаря ООН, Верховный комиссар ООН по наименее развитым странам, не имеющим выхода к морю и малым островным развивающимся государствам; Барбара Помпили, посол Франции по вопросам окружающей среды и бывший министр по вопросам экологического перехода; Гауте Хансен, главный переговорщик Министерства климата и окружающей среды Норвегии; Амбарцум Матевосян, главный советник премьер-министра Республики Армения и председатель Оргкомитета COP17.
Заключительную речь произнес заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абиосогомонян, который подвел итоги мероприятия и поблагодарил всех за активное участие. В своем выступлении заместитель министра подчеркнул важность взаимосвязи различных экосистем и интеграции действий, направленных на сохранение биоразнообразия, в общую картину, а также необходимость иметь более комплексную концепцию при реализации этих действий.