Թեհրանը և Վաշինգտոնը համաձայնեցրել են բանակցությունների վեցերորդ փուլի անցկացման օրը
Իրանի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների միջև Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տարաձայնությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների վեցերորդ փուլը կկայանա հունիսի 15-ին Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է իսլամական հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային:
«Իրանաամերիկյան անուղղակի բանակցությունների հաջորդ փուլը նախատեսվում է անցկացնել կիրակի օրը Մասկատում», - ասել է նա:
Մայիսի 23-ին Իրանը և ԱՄՆ-ն Հռոմում անցկացրել են միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների հինգերորդ փուլը: Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր ալ Բուսայիդին, որը միջնորդ է հանդես գալիս կողմերի միջև, հայտնել է «որոշակի, բայց ոչ վերջնական առաջընթացի» հասնելու մասին: Խորհրդակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել ապրիլի 12-ին Մասկատում, երկրորդն՝ ապրիլի 19-ին Հռոմում, երրորդը և չորրորդն՝ ապրիլի 26-ին և մայիսի 11-ին՝ կրկին Օմանի մայրաքաղաքում:
Հունիսի 1-ին Սպիտակ տանը հայտարարել են, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆն Իրանի կառավարությանն է ուղարկել «մանրամասն և ընդունելի» առաջարկ Թեհրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ: Axios լրատվական հարթակի տվյալներով՝ այն նախատեսում է համաձայնություն ուրանի՝ ցածր մեծություններով հետագա հարստացման պահպանում մի ժամանակահատվածում, որի տևողությունը կորոշվի ավելի ուշ:
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ երկրի նկատմամբ պատժամիջոցների լիովին վերացման դեպքում կառավարությունը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ քննարկելու ուրանի հարստացման ծավալների և մակարդակի սահմանափակումը։ Գերատեսչությունը շեշտել է, որ Թեհրանը երբեք չի դիմի իր միջուկային ծրագրի վերացման, քանի որ խաղաղ ատոմի իրավունքը երաշխավորված է բոլոր այն պետությունների համար, որոնք ստորագրել են Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագիրը, որին Թեհրանը միացել է առաջիններից մեկը:

Тегеран и Вашингтон согласовали дату шестого раунда переговоров
Шестой раунд переговоров между представителями Ирана и США по урегулированию разногласий вокруг ядерной программы Тегерана пройдет 15 июня в столице Омана Маскате. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил официальный представитель МИД ИРИ Исмаил Багаи.
«Очередной раунд непрямых ирано-американских переговоров планируется провести в Маскате в воскресенье», — сказал он.
23 мая Иран и США провели пятый раунд ядерных переговоров в Риме. Министр иностранных дел Омана Бадр аль-Бусаид, выступающий посредником между сторонами, сообщил, что «был достигнут определенный прогресс, но не окончательный». Первый раунд переговоров состоялся в Маскате 12 апреля, второй — в Риме 19 апреля, третий и четвертый — 26 апреля и 11 мая, снова в столице Омана.
1 июня Белый дом объявил, что специальный посланник президента США Дональда Трампа по ядерной энергетике Стивен Уиткофф направил иранскому правительству «подробное и приемлемое» предложение по ядерной программе Тегерана. По данным новостной платформы Axios, оно предусматривает соглашение о продолжении обогащения урана на низких уровнях в течение периода времени, который будет определен позже.
МИД Ирана заявил, что в случае полной отмены санкций против страны правительство готово обсудить с США объем и уровень обогащения урана. В ведомстве подчеркнули, что Тегеран никогда не будет стремиться к ликвидации своей ядерной программы, поскольку право на мирный атом гарантировано всем государствам, подписавшим Договор о нераспространении ядерного оружия, к которому Тегеран присоединился одним из первых.