Չինաստանը կպաշտպանի իր ուսանողների և գիտնականների իրավունքները, եթե ԱՄՆ-ում նրանց վիզաները չեղարկվեն
ԱՄՆ-ում օտարերկրյա ուսանողների այցագրերի հնարավոր չեղարկումը վնաս կհասցնի Վաշինգտոնի միջազգային հեղինակությանը, և Պեկինը հնարավոր ամեն բան կանի չինացի ուսանողների և գիտնականների իրավունքները պաշտպանելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Global Times-ը՝ վկայակոչելով Չինաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանին։
Մեկնաբանելով Հարվարդում սովորելու համար օտարերկրյա ուսանողների՝ ԱՄՆ մուտքի կասեցումը՝ նա նշել է, որ Վաշինգտոնի նման գործողությունները միայն վնաս կհասցնեն իրենց սեփական իմիջին և միջազգային հեղինակությանը:
Լին Ցզյանի խոսքով՝ Չինաստանը վճռականորեն կպաշտպանի չինացի ուսանողների և գիտնականների օրինական իրավունքներն ու շահերը արտասահմանում։ Դիվանագետը դեմ է հանդես եկել կրթության քաղաքականացմանը և ընդգծել, որ կրթության ոլորտում համագործակցությունը շահավետ է ինչպես Չինաստանի, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների համար։
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հայտարարել է օտարերկրյա ուսանողների, այդ թվում՝ Չինաստանի քաղաքացիների վիզաների հնարավոր չեղարկման մասին, ինչը Չինաստանի կողմից ընկալվել է որպես իր շահերին հակասող։ The Associated Press-ի տեղեկատվության համաձայն՝ ԱՄՆ-ում սովորում է Չինաստանից շուրջ 300 000 ուսանող։

Китай защитит права своих студентов и ученых, если их визы будут аннулированы в США
Возможная отмена виз для иностранных студентов в США нанесет ущерб международной репутации Вашингтона, а Пекин сделает все возможное для защиты прав китайских студентов и ученых. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета Global Times со ссылкой на официального представителя МИД КНР Линь Цзяня.
Комментируя решение Трампа приостановить въезд в США иностранных студентов для обучения в Гарварде, он отметил, что подобные действия Вашингтона только навредят его собственному имиджу и международной репутации.
По словам Линь Цзяня, Китай будет решительно защищать законные права и интересы китайских студентов и ученых за рубежом. Дипломат выступил против политизации образования и подчеркнул, что сотрудничество в сфере образования выгодно как Китаю, так и США.
На прошлой неделе администрация президента США Дональда Трампа заявила о возможном аннулировании виз для иностранных студентов, в том числе граждан Китая, что Китай воспринял как противоречащее своим интересам. По данным Associated Press, в США обучаются около 300 000 студентов из Китая.