Հայաստանը մասնակցում է Ֆրանսիայում անցկացվող 13-րդ միջազգային դիզայն բիենալեին
Հայաստանը, որպես պատվո հյուր, մասնակցում է Ֆրանսիայի Սենտ Էտիեն քաղաքում անցկացվող 13-րդ միջազգային դիզայն բիենալեին՝ «Ծալք ու ծավալ» ցուցադրությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ նախարարության աջակցությամբ կազմակերպված «Ծալք ու ծավալ» ցուցադրությունը ներկայացնում է ժամանակակից հայ ստեղծագործության աշխարհագրությունը,  հետազոտում  արվեստագետների և նրանց միջավայրերի միջև հարաբերությունները:
Ներկայացվում է նաև Հայաստանի լեռնային քարտեզագրությունը, որը բացահայտվում է ավելի քան 19 հայ ստեղծագործողների և արվեստի կառույցների աշխատանքների միջոցով։
Ցուցադրությունը  համադրել են Նայիրի Խաչատուրեանը (AHA collective), Ժան Ֆրանսուա Դինքճեանն ու Էլուա Շաֆայը (Normal Studio)։
Միաժամանակ ցուցադրությունը հարգանքի տուրք է մոդեռնիստական ​​դարաշրջանի երկու նշանավոր գործիչներին, որոնց ստեղծագործական հնարամտությունն ազդել է ժամանակակից շատ ստեղծագործողների վրա: Բազմակողմանի արվեստագետներ Հռիփսիմե Սիմոնյանը (Կարս, 1916 թ.-Երևան, 1998 թ.) և Կամո Նիգարյանը (Հելենենդորֆ, 1950 թ.–Երևան, 2011 թ.) զգալի ներդրում են ունեցել խորհրդային տարիներին Հայաստանում արդյունաբերական դիզայնի և դեկորատիվ-կիրառական արվեստի զարգացման գործում։

Армения участвует в 13-й Международной биеннале дизайна, проходящей во Франции
Армения в качестве почетного гостя принимает участие в 13-й Международной биеннале дизайна, проходящей в Сент-Этьене, Франция.
Как передает “Арменпресс”, Министерство образования, культуры и спорта Армении сообщает, что экспозиция Армении “Складка и объем” представляет географию современного армянского творчества, исследует взаимоотношения художников и их среды.
Также представлена горная картография Армении, которая раскрывается через работы более 19 армянских творцов и художественных учреждений.
Кураторы выставки Наири Хачатурян (AHA collective), Жан-Франсуа Динкджян и Элоиза Шафай (Normal Studio).
Экспозоция является и данью уважения двум выдающимся деятелям эпохи модернизма, чья творческая изобретательность повлияла на многих современных художников. Разносторонние художники Рипсиме Симонян (Карс, 1916 - Ереван, 1998) и Камо Нигарян (Хеленендорф, 1950 - Ереван, 2011) внесли значительный вклад в развитие промышленного дизайна и декоративно-прикладного искусства в Армении в советские годы.