Պետքարտուղար Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել իր թուրք գործընկեր Ֆիդանի հետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ քննարկել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության դադարեցմանն ուղղված հարցերը, ինչպես նաև Սիրիայի թեման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցի մասին հունիսի 3-ին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
«Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այսօր խոսել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ՝ քննարկելու Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ բանակցություններին աջակցությունը՝ դադարեցնելու արյունահեղությունը: Պետքարտուղարը և արտգործնախարար Ֆիդանը նաև քննարկել են Սիրիան և այն քայլերը, որ Միացյալ Նահանգները ձեռնարկել է պատժամիջոցները չեղարկելու ուղղությամբ՝ նպաստելու, որ Սիրիան ընթանա դեպի կայունություն և դառնա իր հարևանների հետ խաղաղությամբ ապրող երկիր», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև 2022 թվականից ի վեր երկրորդ ուղիղ բանակցությունները կայացել են Ստամբուլում, հունիսի 2-ին։ Բանակցությունների առաջին փուլը ևս կայացել էր Ստամբուլում, մայիսի 16-ին։

Госсекретарь Рубио провел телефонный разговор со своим турецким коллегой Фиданом
Госсекретарь США Марко Рубио обсудил с главой МИД Турции Хаканом Фиданом вопросы, касающиеся прекращения конфликта между Россией и Украиной, а также Сирии. Как передает “Арменпресс”, сообщение о телефонном разговоре было распространено Госдепартаментом США 3 июня.
“Госсекретарь Марко Рубио сегодня говорил с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом, чтобы обсудить поддержку прямых переговоров между Россией и Украиной для прекращения кровопролития. Госсекретарь и министр иностранных дел Фидан также обсудили тему Сирии и шаги, предпринятые Соединенными Штатами для снятия санкций, чтобы помочь Сирии продвинуться к стабильности и стать страной, живущей в мире со своими соседями”, - сказано в сообщении.
Вторые с 2022 года прямые переговоры между Россией и Украиной прошли в Стамбуле 2 июня. Первый раунд переговоров также состоялся в Стамбуле 16 мая.