Հարվարդի համալսարանը դիմել է դատարան՝ պետական ֆինանսավորումն ապասառեցնելու որոշում կայացնելու խնդրանքով
Հարվարդի համալսարանը դիմել է դատարան՝ խնդրելով որոշում կայացնել 2,5 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորումն ապասառեցնելու վերաբերյալ։ Ֆինանսավորումն արգելափակվել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից և Հարվարդի կողմից որակվել որպես անօրինական: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Ամերիկյան վարչակազմի դեմ Բոստոնում ԱՄՆ-ի շրջանային դատարան ներկայացված Հարվարդի հայցի համաձայն՝ ապրիլի 14-ից ի վեր բուհը 957 կարգադրություն է ստացել՝ սառեցնելու այն հետազոտությունների ֆինանսավորումը, որոնք վերաբերում են ազգային անվտանգության սպառնալիքներին, օնկոլոգիական և վարակիչ հիվանդությունների ուսումնասիրություններին: Սա պայմանավորված էր նրանով, որ համալսարանն ավելի վաղ մերժել էր Սպիտակ տան կողմից ներկայացված պահանջները։
Թրամփը և նրա վարչակազմի ներկայացուցիչները քանիցս հանդես են եկել Հարվարդի և այլ հեղինակավոր ամերիկյան համալսարանների վերաբերյալ հայտարարություններով: Իշխանությունների կարծիքով՝ բուհը չի կարող ապահովել հրեա ուսանողների և դասախոսների լիակատար անվտանգությունը, որոնց սպառնում են պաղեստինամետ ակտիվիստները, ովքեր դեմ են Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողություններին:

Гарвардский университет обратился в суд с просьбой принять решение относительно размораживания государственного финансирования
Гарвардский университет подал иск с требованием разморозить финансирование на сумму $2,5 млрд. Финансирование было заблокировано администрацией президента США Дональда Трампа, и Гарвард посчитал его незаконным. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило агентство Reuters.
Согласно иску Гарварда, поданному против американской администрации в Окружной суд США в Бостоне, с 14 апреля университет получил 957 предписаний о заморозке финансирования исследований, связанных с угрозами национальной безопасности, онкологией и инфекционными заболеваниями. Это связано с тем, что ранее университет отвергал требования Белого дома.
Трамп и его администрация неоднократно делали заявления в отношении Гарварда и других престижных американских университетов. По мнению властей, университет не может обеспечить полную безопасность еврейских студентов и преподавателей, которым угрожают пропалестинские активисты, выступающие против военных операций Израиля в секторе Газа.