Հարվարդի համալսարանը դիմել է դատարան՝ պետական ֆինանսավորումն ապասառեցնելու որոշում կայացնելու խնդրանքով
Հարվարդի համալսարանը դիմել է դատարան՝ խնդրելով որոշում կայացնել 2,5 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորումն ապասառեցնելու վերաբերյալ։ Ֆինանսավորումն արգելափակվել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից և Հարվարդի կողմից որակվել որպես անօրինական: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Ամերիկյան վարչակազմի դեմ Բոստոնում ԱՄՆ-ի շրջանային դատարան ներկայացված Հարվարդի հայցի համաձայն՝ ապրիլի 14-ից ի վեր բուհը 957 կարգադրություն է ստացել՝ սառեցնելու այն հետազոտությունների ֆինանսավորումը, որոնք վերաբերում են ազգային անվտանգության սպառնալիքներին, օնկոլոգիական և վարակիչ հիվանդությունների ուսումնասիրություններին: Սա պայմանավորված էր նրանով, որ համալսարանն ավելի վաղ մերժել էր Սպիտակ տան կողմից ներկայացված պահանջները։
Թրամփը և նրա վարչակազմի ներկայացուցիչները քանիցս հանդես են եկել Հարվարդի և այլ հեղինակավոր ամերիկյան համալսարանների վերաբերյալ հայտարարություններով: Իշխանությունների կարծիքով՝ բուհը չի կարող ապահովել հրեա ուսանողների և դասախոսների լիակատար անվտանգությունը, որոնց սպառնում են պաղեստինամետ ակտիվիստները, ովքեր դեմ են Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողություններին:

Harvard University asked a federal judge on Monday to issue a summary judgment ruling to unfreeze $2.5 billion in funding blocked by US President Donald Trump's administration, which Harvard said was illegal, Reuters reported.
Harvard's filing in the U.S. District Court in Boston said that it had received 957 orders since April 14 to freeze funding for research pertaining to national security threats, cancer and infectious diseases and more since the country's oldest and wealthiest school rejected a White House list of demands, according to Reuters.
Trump has said he is trying to force change at Harvard - and other top-level universities across the U.S. - because in his view they have been captured by leftist "woke" thought and become bastions of antisemitism, according to Reuters.
U.S. District Judge Allison Burroughs has set arguments for July 21 on Harvard's motion for summary judgment, which is a request for a judge to decide a dispute without a trial to determine material facts, according to Reuters.
Harvard sued the Trump administration in April, alleging the funding freeze violated the school's right to free speech and was arbitrary and capricious.
The Trump administration has opened numerous investigations into Harvard. Some are looking at threats against Jewish students and faculty after pro-Palestinian protests broke out following the Oct. 7, 2023 Hamas attack on Israel and subsequent Israeli military actions in Gaza, Reuters reported.
Other investigations are probing whether Harvard discriminates based on sex and gender, along with the school's ties to foreign governments and international students.