Ստամբուլում մեկնարկել են ռուս-ուկրաինական բանակցությունները
Ստամբուլում մեկնարկել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ բանակցությունների հաջորդ փուլը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալության Telegram ալիքը։
Բանակցությունները մեկնարկել են նախատեսվածից 1,5 ժամ ուշացմամբ։
«Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների առաջին փուլի ընթացքում շատ կարևոր քայլեր են ձեռնարկվել»,  - բանակցությունների երկրորդ փուլի բացման խոսքում նշել է Ֆիդանը։
Նա նաև նշել է, որ բանակցությունների երկրորդ փուլի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել ՌԴ-ի և Ուկրաինայի ղեկավարների հանդիպման հարցը, ինչպես նաև կողմերի միջև հրադադարը։
Բանակցություններում ռուսական պատվիրակությունը գլխավորում է ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին, ուկրաինական պատվիրակությունը՝ երկրի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը։
Ստամբուլում ընթացող բանակցություններին թուրքական պատվիրակության կազմում են արտաքին գործերի նախարարը, հետախուզության ղեկավարը և գլխավոր շտաբի պետը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության աղբյուրը։

В Стамбуле начались российско-украинские переговоры
В Стамбуле стартовал очередной раунд прямых переговоров России и Украины, сообщает Арменпресс со ссылкой на telegram-канал агентства ТАСС.
Переговоры начались на 1,5 часа позже запланированного.
«В ходе первого раунда переговоров между Россией и Украиной было сделано много важных шагов», — сказал глава МИД Турции Хакан Фидан в своей вступительной речи на втором раунде переговоров.
Он также отметил, что в ходе второго раунда переговоров планируется обсудить вопросы встречи лидеров России и Украины, а также прекращения огня между сторонами.
Российскую делегацию на переговорах возглавляет помощник президента РФ Владимир Мединский, украинскую — министр обороны Рустем Умеров.
В состав турецкой делегации на переговорах в Стамбуле входят глава МИД, глава разведки и начальник Генерального штаба, сообщил ТАСС источник в МИД Турции.