ՆԱՏՕ-ն չի քննարկում դաշինքի չընդլայնման վերաբերյալ Ռուսաստանի պահանջը
ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում չեն քննարկվում Ռուսաստանի պահանջը, որով Մոսկվան Դաշինքից գրավոր երաշխիքներ է պահանջել դեպի արևելք չընդլայնվելու հարցով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «svoboda.org»-ին հայտնել են դաշինքի մի խումբ աշխատակիցներ և դիվանագետներ՝ անանունության պայմանով։
Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումից հրաժարվելու հնարավորությունը պաշտոնապես օրակարգում չի եղել ո՛չ վերջին հանդիպման, ո՛չ էլ ավելի վաղ տեղի ունեցած հանդիպումների ժամանակ։
Մեկ այլ աղբյուր, մեկնաբանելով Ռուսաստանի՝ չընդլայնման մասին գրավոր պարտավորություն ստանալու հավանականությունը, նշել է, որ նման պահանջը դժվար իրագործելի է։
«Ազատ որոշելու իրավունքը՝ թե որ դաշինքին միանալ, ամրագրված է մի շարք միջազգային պայմանագրերով»,– ընդգծել է նա։
ՆԱՏՕ-ի չընդլայնման մասին պահանջը Ռուսաստանը պարբերաբար ներկայացրել է՝ հատկապես Ուկրաինայի հետ հարաբերությունների սրացման և եվրատլանտյան ինտեգրման գործընթացների ֆոնին։ Սակայն դաշինքը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր բաց դռների քաղաքականությանը՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր պետություն ինքն է որոշում իր արտաքին քաղաքական ուղին։

НАТО не обсуждает требование России о нерасширении альянса
В НАТО не обсуждают требования России к Североатлантическому союзу предоставить письменные гарантии нерасширения НАТО на восток.
Как передает Арменпресс, об этом svoboda.org  сообщили на условиях анонимности несколько осведомлённых сотрудников и дипломатов НАТО.
По данным источников, возможность отказа от расширения НАТО официально не стояла на повестке дня — ни на последней встрече, ни на предыдущих.
Другой источник, комментируя возможность получения Россией письменного обязательства не расширяться, отметил, что такое требование трудновыполнимо.
«Право свободно решать, в какой альянс вступать, закреплено в ряде международных договоров», — подчеркнул он.
Россия неоднократно призывала НАТО к нерасширению, особенно на фоне ухудшения отношений с Украиной и процесса евроатлантической интеграции. Однако альянс сохраняет приверженность политике открытых дверей, подчеркивая, что каждое государство само определяет свой внешнеполитический путь.