Դատարանը Թրամփի սահմանած մաքսատուրքերը ճանաչել է անօրինական
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից երկրի առևտրային գործընկերների նկատմամբ սահմանված մաքսատուրքերն անօրինական են ճանաչվել և արգելափակվել Միջազգային առևտրի հարցերով դաշնային դատարանի կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Նյու Յորքում ԱՄՆ-ի միջազգային առևտրի հարցերով դատարանի երեք դատավորներից բաղկացած կոլեգիան որոշում է կայացրել՝ բավարարելով մի շարք դատական ​​​​հայցեր, որոնցում պնդվում էր, որ Թրամփն իր մաքսատուրքերով «չարաշահել է իր իշխանությունը և երկրի առևտրային քաղաքականությունը կախվածության մեջ դրել իր քմահաճույքներից»։
AP-ն նշում է, որ նախագահը «մաքսատուրքերն օգտագործել է որպես բանակցային մահակ՝ հույս ունենալով մյուս երկրներին ստիպել ԱՄՆ-ի համար շահավետ համաձայնագրեր կնքել»։
CNN-ն իր հերթին հաղորդում է, որ ԱՄՆ վարչակազմն անմիջապես բողոքարկել է դատարանի որոշումը, ինչը սպառողներին և ընկերություններին անորոշ վիճակում է թողել։
Դատարանի որոշումը կասեցնում է Թրամփի սահմանած 30% մաքսատուրքերը Չինաստանի նկատմամբ, 25% մաքսատուրքերը Մեքսիկայից և Կանադայից ներկրվող որոշ ապրանքների նկատմամբ և 10% համընդհանուր մաքսատուրքերը Միացյալ Նահանգներ մուտք գործող ապրանքների մեծ մասի համար։ Այնուամենայնիվ, դա չի ազդում ավտոմեքենաների, ավտոպահեստամասերի, պողպատի և ալյումինի նկատմամբ սահմանված 25% մաքսատուրքերի վրա։

Суд признал пошлины Трампа незаконными
Пошлины президента США Дональда Трампа в отношении торговых партнеров страны были признаны незаконными и заблокированы Федеральным судом по международной торговле, сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство Associated Press.
Коллегия из трех судей Суда по международной торговле США в Нью-Йорке вынесла решение в пользу серии исков, в которых утверждалось, что Трамп «злоупотребил своей властью и поставил торговую политику страны в зависимость от своих прихотей» с помощью своих пошлин.
AP отмечает, что президент «использовал пошлины как разменную монету, надеясь заставить другие страны подписать выгодные для США соглашения».
CNN, в свою очередь, сообщает, что администрация США немедленно обжаловала решение суда, что поставило потребителей и компании в неопределенное положение.
Постановление суда блокирует 30%-ные тарифы Трампа на Китай, 25%-ные пошлины на некоторые товары, импортируемые из Мексики и Канады, и 10%-ные общие тарифы на большинство товаров, ввозимых в США. Однако это не повлияет на 25%-ные пошлины на автомобили, автозапчасти, сталь и алюминий.