ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդունել է Ղրղզստանի նորանշանակ դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը մայիսի 26-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղրղզստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Կուբանիչբեկ Բոկոնտաևին (նստավայրը՝ Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Նախարարի տեղակալը շնորհավորել է դեսպանին իր դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ վերջինս իր նշանակալի ներդրումը կունենա Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև հարաբերությունների ամրապնդման և երկկողմ օրակարգի ընդլայնման գործում։
Զրուցակիցները քննարկել են միջպետական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ առանձնակի շեշտելով տարբեր ուղղություններով առկա ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ համատեղ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը։ Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է ընթացիկ տարում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների և օրենսդիր իշխանության մարմինների միջև փոխգործակցության ակտիվացումը:
Մնացական Սաֆարյանը դեսպան Բոկոնտաևին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը: Կողմերն անդրադարձել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին:

Замминистра иностранных дел Армении принял посла Кыргызстана
26 мая заместитель министра иностранных дел Республики Армения Мнацакан Сафарян принял недавно назначенного чрезвычайного и полномочного посла Кыргызской Республики в Республике Армения Кубанычбека Боконтаева (резиденция в Москве) по случаю вручения копий верительных грамот.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Министерстве иностранных дел Республики Армения.
Заместитель министра поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении, выразив надежду, что посол внесет значительный вклад в укрепление отношений между Арменией и Кыргызстаном и расширение двусторонней повестки.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов межгосударственных отношений, подчеркнув необходимость принятия совместных шагов для полной реализации имеющегося потенциала на различных направлениях. С обоюдным удовлетворением была отмечена активизация сотрудничества по линии Министерств иностранных дел и законодательных органов.
Мнацакан Сафарян представил послу Боконтаеву видение Армении по достижению устойчивого мира на Южном Кавказе, а также инициативу «Перекресток мира», разработанную правительством Армении. Стороны также обсудили региональные и международные развития, представляющие взаимный интерес.