Թրամփի վարչակազմը Հարվարդի համալսարանին արգելել է օտարերկրյա ուսանողների ընդունել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը դադարեցրել է Հարվարդի համալսարանի թույլտվությունը՝ ընդունելու միջազգային ուսանողների, ինչպես նաև ստիպում է ներկայիս օտարերկրյա ուսանողներին տեղափոխվել այլ համալսարաններ, այլապես նրանք կկորցնեն իրենց իրավական կարգավիճակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոյեմը հրամայել է դադարեցնել Հարվարդի համալսարանի Ուսանողների և փոխանակման այցելուների ծրագրի հավաստագրումը. որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2025-2026 ուսումնական տարվա համար, ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Նոյեմը համալսարանին մեղադրել է «բռնության և հակասեմականության խրախուսման և Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցության հետ համակարգելու մեջ»:
Հարվարդը հայտարարել է, որ Թրամփի վարչակազմի այս քայլը, որն ազդում է հազարավոր ուսանողների վրա, անօրինական է և հավասարազոր է հաշվեհարդարի:
Ավելի վաղ Հարվարդի համալսարանը հրաժարվել էր տրամադրել ուսանողական վիզա ունեցող իր որոշ օտարերկրյա ուսանողների տվյալներ, որոնք պահանջել էր Ներքին անվտանգության նախարարությունը։
Ըստ համալսարանի վիճակագրության՝ Հարվարդը 2024-2025 ուսումնական տարում ընդունել է գրեթե 6800 միջազգային ուսանողի, ինչը կազմում է ընդունվածների ընդհանուր թվի 27%-ը։
Համալսարանի տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականին Չինաստանի քաղաքացիները օտարերկրյա ուսանողների ամենամեծ խումբն էին՝ 1016: Այնուհետև հաջորդում էին Կանադայից, Հնդկաստանից, Հարավային Կորեայից, Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Ավստրալիայից, Սինգապուրից և Ճապոնիայից ուսանողները։
Համալսարանին ուղղված նամակում Նոյեմը Հարվարդին հնարավորություն է տվել վերականգնելու իր հավաստագիրը՝ 72 ժամվա ընթացքում հանձնելով օտարերկրյա ուսանողների մասին մի շարք տվյալներ, այդ թվում՝ վերջին հինգ տարվա ընթացքում նրանց բողոքի գործողությունների ցանկացած տեսագրություն կամ ձայնագրություն:
Հարվարդը կառավարության գործողություններն անվանել է «անօրինական» և հայտարարել, որ «լիովին հանձնառու է» շարունակել օտարերկրյա ուսանողներին կրթության տրամադրումը։

Администрация Трампа запретила Гарвардскому университету принимать иностранных студентов
Администрация президента США Дональда Трампа приостановила действие разрешения Гарвардского университета на прием иностранных студентов, также потребовала от нынешних иностранных студентов перевестись в другие университеты, в противном случае они потеряют свой легальный статус. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Reuters.
Министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм распорядилась приостановить аккредитацию Программы студенческого и обменного туризма Гарвардского университета. Решение вступает в силу с 2025-2026 учебного года, говорится в сообщении министерства.
Кристи Ноэм обвинила университет «в поощрении насилия, антисемитизма и координации с действиями Коммунистической партии Китая».
Гарвард заявил, что этот шаг администрации Трампа, затрагивающий тысячи студентов, является незаконным и равносилен возмездию.
Ранее Гарвардский университет отказался предоставить данные некоторых своих иностранных студентов со студенческими визами, запрошенными Министерством внутренней безопасности.
Согласно статистике университета, Гарвард принял почти 6 800 иностранных студентов в 2024-2025 учебном году, что составляет 27% от общего числа принятых.
Согласно данным университета, в 2022 году граждане Китая составляли самую большую группу иностранных студентов-1016 человек. затем следовали студенты из Канады, Индии, Южной Кореи, Великобритании, Германии, Австралии, Сингапура и Японии.
В письме в университет Кристи Ноэм предоставила Гарварду возможность восстановить свою аккредитацию, предоставив ряд данных об иностранных студентах в течение 72 часов, включая любые видео или записи их протестных действий за последние пять лет.
Гарвард назвал действия правительства «незаконными» и заявил, что университет «полностью привержен» продолжению предоставления образования иностранным студентам.