ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Մարկ Քուլսը մայիսի 26-27-ը պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԵԽ-ն։
Այցի շրջանակում նա կմասնակցի «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի բարձր մակարդակի պանելային քննարկումներին, որտեղ կանդրադառնա տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների դերին՝ որպես եվրոպական ժողովրդավարության հիմնասյուն։ Քուլսը կարևորելու է դրանց առանցքային դերը Եվրոպայի նոր ժողովրդավարական պակտում։
Պաշտոնական այցի ընթացքում Քոնգրեսի նախագահը նախատեսում է հանդիպումներ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի, արտաքին գործերի նախարարի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն տեղական ինքնակառավարման նոր օրենքի մշակման գործընթացը, ժողովրդավարական նորարարությունների խթանման, քաղաքացիների ներգրավման և ժողովրդավարության նկատմամբ վստահության վերականգնման ուղիները։

Председатель Конгресса местных и региональных властей Совета Европы посетит Армению
Председатель Конгресса местных и региональных властей Совета Европы Марк Кулс (Marc Cools) 26-27 мая 2025 года посетит Армению с официальным визитом.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт СЕ, Кулс примет участие в панельных дискуссиях высокого уровня в рамках форума «Ереванский диалог», где подчеркнет, что сильные и эффективные местные и региональные органы власти являются краеугольным камнем европейской демократии и будут играть ключевую роль в Новом демократическом пакте для Европы.
В ходе визита председатель проведет двусторонние встречи с президентом Республики Армения, министром иностранных дел, министром территориального управления и инфраструктур и мэром Еревана. В ходе обмена мнениями будет предоставлена ​​возможность обсудить подготовку нового закона о местном самоуправлении и то, как поощрять демократические инновации, вовлекать граждан и восстанавливать их доверие к демократии.
Визит послужит подтверждением постоянной поддержки Советом Европы демократических реформ в Армении и усилий по укреплению стабильности на региональном уровне.