ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Մարկ Քուլսը մայիսի 26-27-ը պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԵԽ-ն։
Այցի շրջանակում նա կմասնակցի «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի բարձր մակարդակի պանելային քննարկումներին, որտեղ կանդրադառնա տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների դերին՝ որպես եվրոպական ժողովրդավարության հիմնասյուն։ Քուլսը կարևորելու է դրանց առանցքային դերը Եվրոպայի նոր ժողովրդավարական պակտում։
Պաշտոնական այցի ընթացքում Քոնգրեսի նախագահը նախատեսում է հանդիպումներ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի, արտաքին գործերի նախարարի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն տեղական ինքնակառավարման նոր օրենքի մշակման գործընթացը, ժողովրդավարական նորարարությունների խթանման, քաղաքացիների ներգրավման և ժողովրդավարության նկատմամբ վստահության վերականգնման ուղիները։

President of the Council of Europe’s Congress of Local and Regional Authorities to visit Armenia
President of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe, Marc Cools, will pay an official visit to Armenia on May 26–27, the Council of Europe said in a statement.
Mr. Cools will take part in a high-level panel discussion at the Yerevan Dialogue conference. As part of the event, he will address the role of local and regional authorities as a cornerstone of European democracy and emphasize their importance in the context of the New Democratic Pact for Europe.
During his visit, Mr. Cools is scheduled to meet with the President of the Republic of Armenia, the Minister of Foreign Affairs, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure, and the Mayor of Yerevan.
The meetings will focus on the development of a new law on local self-government, the promotion of democratic innovations, and ways to restore trust in democracy.