Ռուբիոն հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն չի դադարեցրել զենքի մատակարարումը Ուկրաինային
ԱՄՆ վարչակազմը չի դադարեցրել Ուկրաինային զենքի մատակարարումը, սակայն ռազմական օգնության նոր փաթեթներ ձևավորելու հնարավորության մասին որոշում չկա։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «TACC»-ը, այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար, ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնականի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մարկո Ռուբիոն։
«Կիևին զենք ուղարկելու ծրագիրը չի չեղարկվել: Նրանք շարունակում են զենք ստանալ»,- ասել է Ռուբիոն Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ժամանակ:
Նրան հարցրել են, թե արդյոք Վաշինգտոնի վարչակազմը պատրաստ է միջոցներ խնդրել Կոնգրեսից՝ Ուկրաինային սպառազինությունների ևս մեկ փաթեթ տրամադրելու համար:
«Դա այլ հարց է: Սպիտակ տունը պետք է որոշում կայացնի, թե արդյոք արժե գնալ Կոնգրես՝ լրացուցիչ ֆինանսավորեում ստանալու համար: Բայց այն ամենը, ինչ հաստատվել և յուրացվել է Կոնգրեսի կողմից, շարունակում է ուղարկվել», - ասել է պետքարտուղարը:
Նա ընդգծել է, որ Կիևին ամերիկյան հետախուզական տեղեկատվություն տրամադրելու ծրագիրը նախկինում մեկ շաբաթով դադարեցվել էր։

Вашингтон не прекращал поставки оружия Киеву: госсекретарь США
Администрация Соединенных Штатов не прекращала поставок вооружений Украине, однако решения о возможности формирования новых пакетов военной помощи нет. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил госсекретарь США, врио помощника президента по национальной безопасности Марко Рубио.
"Эта программа [по отправке Украине вооружений] не была отменена. Они продолжают получать оружие", - сказал он на слушаниях в комитете по иностранным делам Сената Конгресса США.
У него спросили, готова ли администрация США запросить у Конгресса средства на очередной пакет вооружений для Украины.
"Это другое решение. Это другой вопрос. Это не мне решать. Белый дом должен будет принять решение о том, обращаться ли в Конгресс за дополнительным финансированием. Но все, что было утверждено и выделено Конгрессом, продолжает [направляться]", - сказал госсекретарь.
Он подчеркнул, что ранее была на неделю приостановлена программа предоставления Украине американских разведданных.