Օգնությունը՝ կասեցված. ԱՄՆ արտաքին օգնության սառեցման ազդեցությունը
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) երկար ժամանակ եղել է մարդասիրական օգնության, տնտեսական զարգացման և ժողովրդավարական կառավարման խթանման միջոցով ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը ողջ աշխարհում առաջ մղելու ռազմավարական գործիք: Այն օգնել է մոտ 130 երկրների, որոնք, ըստ ԱՄՆ կառավարության, կամ ռազմավարական նշանակություն են ունեցել ԱՄՆ պետական շահերի տեսանկյունից, կամ հակամարտության մեջ լինելով՝ ունեցել են արտաքին աջակցության կարիք՝ հումանիտար ճգնաժամերից խուսափելու համար։
Այնուամենայնիվ, վերջին զարգացումները՝ արտաքին օգնության տրամադրման նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխությունները մտահոգություններ են ի հայտ բերում ԱՄՆ-ի գլոբալ ազդեցության ապագայի վերաբերյալ: Այս փոփոխությունը քննարկում է առաջացնում առ այն, թե ինչպես կարող են արտաքին օգնությունից կախված երկրները դիմանալ առանց արտաքին աջակցության, և թե ինչպես կարող է վերափոխվել ԱՄՆ-ի դերը աշխարհում։
Նախապատմություն
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն, որպես անկախ պետական ​​գործակալություն, գործել է 63 տարի՝ պետքարտուղարի անմիջական ղեկավարությամբ և քաղաքական ուղղորդմամբ: Այն հիմնադրվել է Սառը պատերազմի տարիներին, երբ ԱՄՆ-ի և ԽՍՀՄ-ի միջև լարվածությունը հասավ աննախադեպ բարձր կետի։ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հիմնումը մասն էր նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդու այն ջանքերի, որոնք ուղղված էին հակազդելու խորհրդային ազդեցությանը զարգացող երկրներում, որոնք տնտեսական և սոցիալական վատ պայմաններից ելնելով՝ կարող էին շրջվել դեպի կոմունիզմ: Մինչ դրա ստեղծումը, մի քանի օտարերկրյա օգնության գործակալություններ արդեն գոյություն ունեին։ 1961 թվականին «Արտաքին օգնության մասին» օրենքով այս գործակալությունները միավորվեցին մեկ հաստատության ներքո, որը կոչվեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալություն (USAID):
«Ամերիկայի ժողովրդից» կարգախոսի ներքո ԱՄՆ ՄԶԳ-ն պատասխանատվություն ստանձնեց ԱՄՆ ամբողջ միջազգային օգնության տնօրինման համար: Այն սկսեց գործել աղքատությունից, հակամարտություններից և բնական աղետներից տուժած շրջաններում։ Տասնամյակների ընթացքում իրականացրել է թե՛ երկարաժամկետ զարգացման ծրագրեր, թե ճգնաժամերի արագ արձագանքման գործողություններ: Օտարերկրյա օգնությունը երկար ժամանակ ծառայել է որպես ԱՄՆ դիվանագիտության հենասյուն՝ լրացնելով ռազմական և տնտեսական գործիքներին։
Տարիների ընթացքում, պայմանավորված քաղաքական առաջնահերթությունների փոփոխությամբ և գլոբալ աշխարհաքաղաքական իրադարձություններով, օգնության չափը, հասցեատերերը և օգտագործման ուղղությունները փոխվել են։ Այսպես, Սառը պատերազմի գագաթնակետին արտաքին օգնությունը կազմել է դաշնային ծախսերի բավականին մեծ մասը․ 1963 թվականին արտաքին օգնությունը կազմել է դաշնային ծախսերի ընդհանուր ծավալի մոտ 4.7%-ը։ Այս ցուցանիշը կայուն անկում է գրանցել՝ հասնելով ընդհանուր դաշնային ծախսերի 0.6%-ին 1989 թվականին։
2001 թվականից ի վեր արտաքին օգնության ծավալը տարիների ընթացքում եղել է դաշնային ծախսերի ընդհանուր ծավալի 0.7%-ից 1.4%-ի միջակայքում։ Ըստ առկա տվյալների՝ 2023 թվականին ԱՄՆ-ը 68 միլիարդ դոլար է ծախսել միջազգային օգնության վրա․ այդ գումարի կեսից ավելին կազմել է բուն ԱՄՆ ՄԶԳ-ի բյուջեն, որը ԱՄՆ-ի 6.75 տրիլիոն դոլար ընդհանուր տարեկան պետական ​​ծախսերի մոտ 0.6%-ն է: 2008-2023 թվականներին արտաքին օգնության ծախսերը տատանվել են 52.9 միլիարդ դոլարից մինչև 77.3 միլիարդ դոլարի միջակայքում։
Քաղաքականություն մշակողների կողմից օգնությունը դիտվել է նաև որպես ճգնաժամերի և միգրացիոն հոսքերի կանխարգելման ռազմավարական գործիք: Ենթադրվում էր, որ, օրինակ, առողջապահական համակարգերում կամ պարենային անվտանգության ոլորտում ներդրումները նվազեցնում են ապագա հակամարտությունների կամ զանգվածային միգրացիայի հավանականությունը: Թեև այս մոտեցումը հաճախ է ներկայացվում որպես ծախսարդյունավետ, հարկ է նշել, որ տասնամյակների ընթացքում շատերն են կասկածի տակ դրել դրա հաջողությանը: Համաշխարհային տնտեսության Քիլի ինստիտուտի հետազոտության համաձայն՝ «զարգացմանն ուղղված օգնությունը հիմնականում անարդյունավետ է անկանոն միգրացիան նվազեցնելու համար», և որ «միայն օգնության անիրատեսական մեծ աճը կարող է կանխել անկանոն միգրացիայի մեծ մասը»: Մինչ արտաքին օգնության ամբողջական սառեցումը, եղել են իրավիճակներ, երբ Միացյալ Նահանգները որոշել է  ժամանակավորապես դադարեցնել կամ վերահղել արտաքին օգնությունը՝ որպես քաղաքական ճնշման ձև կամ որպես արձագանք քաղաքական նոր ձևավորվող իրողություններին:
«Առաջին հերթին Ամերիկան» և արտաքին օժանդակության ապագան
Դոնալդ Թրամփը միշտ է եղել արտաքին օգնության տրամադրման քննադատ՝ պնդելով, որ այն չի հանգում ամերիկացիների հարկերի արդյունավետ օգտագործմանը և որ այդպես ֆինանսավորում են կառավարություններին, որոնք չեն պատասխանում փոխադարձ հավատարմությամբ կամ ռազմավարական համագործակցությամբ: Դեռ 2017 թվականին եղավ նախաձեռնություն 31%-ով կրճատել Պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի բյուջեն։ Չնայած նրան, որ Կոնգրեսը մերժեց այս առաջարկը, այնուամենայնիվ, Թրամփին հաջողվեց դադարեցնել կամ սառեցնել օգնությունը մի քանի երկրներին:
2024 թվականի իր նախընտրական քարոզարշավում Թրամփը ուժգնացրեց իր հռետորաբանության կոշտությունը՝ խոստանալով կրճատել վատնվող արտաքին օգնությունը և վերաներդնել այդ միջոցները ներքին խնդիրների լուծման մեջ: Նախագահի պաշտոնին վերադառնալով՝ Թրամփն անցավ նախընտրական խոստումների իրագործմանը։ Հարցականի տակ դնելով կառույցի ծախսարդյունավետությունը՝ նա ստորագրեց արտաքին օժանդակության՝ 90 օրով կասեցման N14169 գործադիր որոշումը՝ իրականացվող ծրագրերի համապարփակ վերանայում անցկացնելու համար: Կարճ ժամանակ անց հայտարարվեց, որ աշխատուժի զգալի կրճատումներով այն կմիավորվի Պետդեպարտամենտի հետ։
Այս որոշման օրինականությունն անմիջապես վիճարկվեց՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գործակալության ստեղծման մանդատը «Արտաքին օգնության մասին» օրենքով պատկանում է Կոնգրեսին։ Չնայած նախաձեռնված դատական գործընթացներին, որոշումը շարունակում է ուժի մեջ մնալ։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն, ըստ Թրամփի, կառավարվում էր «ցնորված արմատականների» կողմից, իսկ ԱՄՆ կառավարության արդյունավետության վարչության (DOGE) ղեկավար Իլոն Մասկը կազմակերպությունը պիտակավորել է որպես «հանցավոր»։ Սպիտակ տան պաշտոնական հայտարարության համաձայն՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն տասնամյակներ շարունակ հարկատուների գումարները վատնել է այնպիսի «անլուրջ և չար նախաձեռնությունների» վրա, ինչպիսիք են բազմազանության, հավասարության և ներառականության խթանումը, LGBTQ+ նախաձեռնությունները, արվեստի ֆինանսավորումը, բնապահպանական միջոցառումները և այլն։
Այնուամենայնիվ, կարևոր է նշել, որ գործող վարչակազմն ամենևին էլ չի թերագնահատում այն նշանակալի ազդեցությունը, որ կարող է ունենալ արտաքին օգնությունը. այս կապակցությամբ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն գրում է. «Ճիշտ կիրառվող արտաքին օգնությունը կարող է առաջ մղել մեր ազգային շահերը, պաշտպանել մեր սահմանները և ամրապնդել մեր գործընկերությունը հիմնական դաշնակիցների հետ»։
Քննադատները պնդում են, որ նման կրճատումները կարող են թուլացնել ԱՄՆ դիվանագիտական ​​ներգրավվածությունը աշխարհում՝ ստեղծելով ռազմավարական հնարավորություններ մրցակից տերությունների, օրինակ՝ Չինաստանի համար՝ ընդլայնելու իրենց միջազգային ազդեցությունը։ Ըստ քաղաքագետ Թոմաս Պեպինսկու՝ ՄԶԳ-ն փակելու որոշումը «հիմնարարապես անհամատեղելի է Միացյալ Նահանգների ազգային շահերի հետ … ՄԶԳ-ն եղել է ԱՄՆ դիվանագիտության հաստատուն աջակից»։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի գործունեությունը Հայաստանում
Անդրադառնալով Հայաստանին՝ անհրաժեշտ է արձանագրել, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում արտաքին օժանդակության գործոնը միշտ է ունեցել առանձնակի կարևոր նշանակություն ու դեր։ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հայաստանում գործել է 1992 թվականից, ակտիվ ներդրումներ է կատարել ժողովրդավարության ամրապնդման, տնտեսական առաջընթացի, առողջապահության, կրթության զարգացման, ընտրական գործընթացների բարելավման, դատական և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կայացման մեջ և այլն։
Գյուղական համայնքներում առկա տնտեսական մարտահրավերները լուծելու և համաչափ զարգացում խրախուսելու նպատակով ԱՄՆ ՄԶԳ-ն մասնակցել է «Գործընկերություն` հանուն գյուղական համայնքների բարգավաճման» (USAID PRP) և «Գյուղի զարգացման արդի նախաձեռնություն» (USAID/ARDI) նախագծերի՝ ավելի քան 150 համայնքներում իրականացմանը։ «Մաքուր էներգիա և ջուր» (CEWP) ծրագրի շրջանակներում 5.6 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարվել Հայաստանի էներգետիկ և ջրային անվտանգությունը բարձրացնելու նպատակով:
Microsoft RA-ի հետ համագործակցությամբ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ստեղծել է Microsoft Innovation Center-ը (MIC)՝ Հայաստանում տեխնոլոգիաներն ու նորարարությունը խթանելու համար։ Կենտրոնի նպատակն է խթանել օտարերկրյա ներդրումները և խրախուսել նոր խաղացողներին մուտք գործել տեղական շուկա՝ նպաստելով մասնավոր հատվածի աճին։
Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կարևոր դեր է խաղացել Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանն աջակցելու գործում՝ ընտրական բարեփոխումների, ոստիկանության արդիականացման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ջանքերի վրա կենտրոնացած նախաձեռնությունների միջոցով։
2018 թվականին ՄԶԳ-ն ստորագրեց 8.6 միլիոն դոլարի չորս տարվա պայմանագիր Հայաստանի հետ՝ ընտրական գործընթացների ամբողջականությունը բարելավելու համար։ Այս նախաձեռնության նպատակն էր ամրապնդել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կարողությունները, խթանել ընտրողների կրթությունը և աջակցել թափանցիկ ընտրությունների կազմակերպմանը։ Բացի այդ, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն համագործակցել է Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամի (IFES) հետ՝ Հայաստանում ընտրական գործընթացները և քաղաքական հաշվետվողականությունը խթանելու համար։
ՄԶԳ-ն, ԱՄՆ Արդարադատության քարտուղարության Միջազգային քրեական հետաքննությունների վերապատրաստման աջակցության կենտրոնի (ICITAP) հետ համագործակցությամբ, աջակցել է Հայաստանում ոստիկանության համապարփակ բարեփոխումներին, իրականացրել ոստիկանության մեթոդաբանությունների արդիականացման, հաշվետվողականության և պրոֆեսիոնալիզմի բարձրացման միջոցառումներ, աջակցել Պարեկային ծառայության ստեղծմանը։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն իրականացրել է նաև «Հայաստանի ամբողջականության նախագիծը» (AIP)՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարելու և լավ կառավարումը խթանելու համար: Այս ծրագիրը նպատակային օգնություն է տրամադրում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին և Արդարադատության նախարարությանը, աջակցել կոռուպցիայի դեմ պայքարի համապարփակ ռազմավարության մշակմանը և անձնակազմի կարողությունների զարգացմանը:
Կառույցը նաև զգալի ներդրումներ է կատարել Հայաստանում մեդիա ոլորտի զարգացման մեջ՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել լրագրողական ստանդարտները, խթանել հանրային շահի մեդիայի ֆինանսական կայունությունը և պայքարել ապատեղեկատվության դեմ։
2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի հումանիտար ճգնաժամին արձագանքելով՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն զգալի աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանում ապաստան գտած անձանց։ Մասնավորապես, 2024 թվականի փետրվարին տրամադրվել է լրացուցիչ 1 միլիոն դոլար։ Այս միջոցներով աջակցություն է ստացել շուրջ 19,300 տեղահանված անձ՝ ապաստանած Արարատի, Կոտայքի, Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի, Տավուշի մարզերում և Երևանում։ Աջակցությունը ներառել է սննդի, հիգիենայի պարագաների տրամադրում, ինչպես նաև հոգեբանական աջակցություն՝ տեղահանության հետևանքով առաջացած տրավմաները մեղմելու նպատակով։
Բացի այդ, 2024 թվականի ապրիլին ԱՄՆ ՄԶԳ-ն հայտարարեց մոտ 8.5 միլիոն դոլար հատկացնելու մասին՝ տեղահանված անձանց բնակարանային կարիքները հոգալու և հոգեսոցիալական աջակցություն տրամադրելու համար:
Վերջաբան
Այն երկրները, որոնք կախված են ԱՄՆ-ի օգնությունից, հատկապես այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են առողջապահությունը, կրթությունը և ենթակառուցվածքները, ամենայն հավանականությամբ արդեն իսկ բախվում են մեծ դժվարությունների, որոնք կարող են վերաճել աղետալի իրողությունների, եթե այլընտրանքային աջակցության մեխանիզմներ չգտնվեն:
ԱՄՆ արտաքին օգնության ապագան այժմ մեծապես կախված է ներքին քաղաքական զարգացումներից. օգնությունը կարող է մասամբ կամ ամբողջությամբ վերականգնվել, եթե այն համապատասխանեցվի ավելի լայն ռազմավարական նպատակներին կամ եթե որոշումը դատական կարգով որակվի ոչ օրինական և պարտադրվի վերականգնել օժանդակությունը, ինչը, սակայն, քիչ հավանական է։ Մասամբ վերականգնումը կարող է նաև կախված լինել օգնություն ստացող երկրների հետագա քաղաքականությունից. ի՞նչ կարող են առաջարկել նրանք ԱՄՆ-ին օգնության դիմաց։ Այս որոշումը ցույց է տալիս ԱՄՆ-ի՝ փափուկ ուժից դեպի ավելի գործարքային և անվտանգության վրա կենտրոնացված մոտեցման անցումը։
Արտաքին օժանդակության կրճատման քաղաքականությունն, իհարկե, ամենևին էլ անկանխատեսելի չէր, բայց անսպասելի էր այն ծավալը, որով դա իրականացվեց։ Թրամփի համար առաջնահերթություն է, որ ցանկացած արտասահմանյան ծախս համահունչ լինի իր հռչակած «Առաջին հերթին Ամերիկան» սկզբունքին։ Վարչակազմի պնդմամբ՝ արտաքին օգնության շատ ծրագրեր ամենևին չեն համապատասխանել ամերիկյան շահերին և արժեքներին, ավելին՝ առաջ են մղել ձախակողմյան, ծայրահեղական օրակարգ։ Արտաքին օժանդակության հետագա տրամադրումն արդեն լինելու է բացառապես ռազմավարական խորը ու բազմաշերտ վերահաշվարկներով և բյուջետային խիստ հսկողությամբ։
Վաշինգտոնի զարգացող առաջնահերթություններին համընթաց՝ պետք է փնտրել երկկողմ ներգրավվածության այլընտրանքային ձևեր՝ կայուն համագործակցության ապահովման համար։ 2025 թվականի հունվարին ստորագրված Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ ռազմավարական գործընկերության խարտիան, չնայած նախորդ վարչակազմի հետ ստորագրված լինելու փաստին, հնարավորություն է ստեղծում ձևավորել երկկողմ հարաբերությունների նոր փուլի շրջանակ՝ շեշտը դնելով համագործակցության վրա այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են պաշտպանությունը, էներգետիկան և տնտեսական զարգացումը։ Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը կառուցվում է «գործարքներ կնքելու» և տնտեսական փոխադարձության տրամաբանության շուրջ։ Այս նոր իրողությունների պայմաններում Հայաստանը պետք է վերանայի իր մոտեցումները և նախապատվությունները՝ կենտրոնանալով փոխշահավետ առաջարկների մշակման վրա։ Համագործակցության դասական մոդելներից դուրս գալը կարող է դառնալ հնարավորություն, այլ ոչ թե սահմանափակում։ Պետք է ձևավորել համոզիչ և գործնական օրակարգ, որով հնարավոր կլինի հետաքրքրել Միացյալ Նահանգներին՝ որպես հուսալի գործընկեր ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև գլոբալ մակարդակում։
Պետք է կենտրոնանալ այն ոլորտների վրա, որտեղ ներդրումներով ԱՄՆ-ն ոչ միայն կաջակցի Հայաստանի զարգացմանը, այլև կկարողանա գտնել ամերիկյան շահերի համար փոխշահավետ արդյունքներ ստեղծելու ներուժ։ Ընդլայնված համագործակցության նոր ոլորտ կարող է հանդիսանալ Հայաստանի արագ զարգացող  տեխնոլոգիական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտները։ Հայաստանը կարող է մի քանի հիմնական առավելություններ առաջարկել ԱՄՆ-ին՝ տնտեսական համագործակցության և գործընկերության ընդլայնման առումով: Հայաստանն ունի բարձրագույն կրթությամբ, տեխնոլոգիապես գրագետ աշխատուժ, ունի ռազմավարական դիրք` Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում, ինչը այն դարձնում է առևտրի և լոգիստիկայի լավ  կենտրոն, մասնավորապես՝ Կովկասում, Կենտրոնական Ասիայում և Մերձավոր Արևելքում ընդլայնվել ցանկացող ամերիկյան ընկերությունների համար։ Հայաստանը հարուստ է հանքային պաշարներով, այդ թվում՝ պղնձով, մոլիբդենով և ոսկով: ԱՄՆ հանքարդյունաբերության և բնական պաշարների արդյունահանման ընկերությունները կարող են օգտվել այս նյութերին հասանելիությունից։ Համագործակցության այս ոլորտները հիմք կարող են հանդիսանալ Հայաստանի համար՝ երկարաժամկետ հեռանկարում ԱՄՆ-ի համար արժեքավոր գործընկեր լինելու համար, հատկապես այն պատճառով, որ Հայաստանը ձգտում է ամրապնդել իր կապերն արևմտյան երկրների հետ։

Aid on Hold: The Impact of the U.S. Foreign Assistance Freeze
The United States Agency for International Development (USAID) has long been a strategic tool for advancing U.S. foreign policy across the globe through humanitarian assistance, economic development, and the promotion of democratic governance. It assisted about 130 countries, which, according to the US government, were either strategically important or were in conflict and needed external support to avoid humanitarian crises.
However, recent developments and changes in attitude to the deployment of foreign aid have raised concerns about the future of U.S. global influence. This shift has sparked debate about how aid-dependent nations will cope without crucial U.S. support, and how these decisions might reshape international alliances and geopolitical dynamics.
USAID, as an independent government agency, has operated for 63 years under the direct authority and policy guidance of the Secretary of State. It was established during the Cold War when tensions between the US and the USSR were exceptionally tightened. It was a part of President John F. Kennedy’s elaborate effort to counter Soviet influence in developing nations that, under poor economic and social circumstances, could have bent towards communism. Before its establishment, several foreign aid agencies already existed.  In 1961, by the Foreign Assistance Act, these agencies were united under one institution named the United States Agency for international Development.
Under the motto "From the American People," USAID  became responsible for administering all international aid. It started operating in regions affected by poverty, conflict, and natural disasters. Over the decades, its programs have ranged from long-term development projects to rapid crisis response. Foreign aid has long served as a pillar of U.S. diplomacy, complementing military and economic tools to project influence and build partnerships.
Over the decades, changes in political priorities and global geopolitical shifts have influenced the size, allocation, and usage of foreign aid. Accordingly, at the peak of the Cold War, the share of foreign aid comprised a significant sum in total federal spending. In 1963, the share of foreign aid in the total federal spending was roughly 4.7%․ This figure has been steadily declining, reaching 0.6% of total federal spending in 1989.
Since 2001, the share of foreign aid has ranged from 0.7% to 1.4% of total federal spending over the years. According to available data, the United States spent $68 billion on international aid in 2023. More than half of that amount was the USAID budget itself, which is about 0.6% of the US's total annual government spending of $6.75 trillion. Foreign aid spending between 2008 and 2023 ranged from $52.9 billion to $77.3 billion.
Many policymakers also see aid as a strategic tool for crisis prevention and mitigation. Investing in health systems or food security, for example, was believed to reduce the likelihood of future conflict or mass migration. Though often presented as a cost-effective tool, it is worth mentioning that over the decades, many have cast doubt on its success. According to the Kiel Institute for the World Economy, “development aid is largely ineffective in reducing irregular migration” and that “only an unrealistically vast increase in aid would prevent the majority of irregular migration”. Before the complete freeze on foreign aid, there were times when the United States decided to temporarily suspend or redirect foreign aid as a form of political pressure or in response to newly emerging political realities.
"America First" and the Future of Foreign Aid
Donald Trump has long been a critic of foreign aid, arguing that it is not a good use of American taxpayers’ money and that it funds governments that do not reciprocate with loyalty or strategic cooperation. As early as 2017, there was an initiative to cut the budget of the State Department and USAID by 31%. Although Congress rejected this proposal, Trump nevertheless managed to stop or freeze aid to several countries.
During his 2024 re-election campaign, Trump intensified his rhetoric, promising to reduce wasteful foreign aid and reinvest those funds in solving domestic problems. Upon returning to the office, Trump moved to implement his campaign promises. Questioning the agency’s cost-effectiveness, he signed Executive Order N14169 suspending foreign aid for 90 days to conduct a comprehensive review of its programs. Shortly thereafter, it was announced that it would be merged with the State Department, with significant staff reductions.
The legality of this decision was immediately challenged, given that the agency’s mandate under the Foreign Assistance Act belongs to Congress. Despite the legal proceedings initiated, the decision remains in effect.
According to Trump, USAID was run by “radical lunatics,” and Elon Musk, head of the US Department of Government Efficiency (DOGE), labeled the organization “criminal.” According to the official White House statement, USAID has wasted taxpayer money for decades on “ridiculous — and, in many cases, malicious” programs, such as promoting diversity, equality, and inclusion, LGBTQ+ initiatives, arts funding, environmental efforts, and more.
However, it is important to note that the current administration does not underestimate the significant impact that foreign aid can have. In this regard, Secretary of State Marco Rubio writes: “Foreign assistance done right can advance our national interests, protect our borders, and strengthen our partnerships with key allies.”
Critics argue that such cuts could weaken US diplomatic engagement in the world, creating strategic opportunities for rival powers such as China to expand their international influence. According to political scientist Thomas Pepinski, the decision to close the USAID is “fundamentally incompatible with the United States’ national interest. Throughout the world, USAID has been a strong supporter of U.S. diplomacy.”
USAID Activities in Armenia
Discussing the USAID activities in Armenia, it is important to note that foreign assistance has consistently played a significant role in Armenia-US relations. Since 1992, USAID has actively supported Armenia’s democratic development by investing in democratic governance, economic growth, healthcare, education, electoral reform, judicial and local self-government reforms, and the establishment of civil society organizations.
To address economic challenges in rural areas and promote balanced regional development, USAID has implemented key programs such as the “Partnership for Rural Prosperity” (PRP) and the “Armenian Rural Development Initiatives” (ARDI) in more than 150 communities across Armenia. Additionally, under the “Clean Energy and Water” (CEWP) program, $5.6 million was invested to enhance the country’s energy and water security.
In partnership with Microsoft RA, USAID has established the Microsoft Innovation Center (MIC) to foster technology and innovation in Armenia. The center’s goal is to foster foreign investment and encourage new players to enter the local market, contributing to private sector growth.
Over the past two decades, USAID has played a key role in supporting Armenia’s democratic development through initiatives focused on electoral reform, police modernization, and anti-corruption efforts.
In 2018, USAID signed a four-year, $8.6 million contract with Armenia to improve the integrity of the electoral process. The goal of this initiative was to strengthen the capacity of the Central Electoral Commission of Armenia, promote voter education, and support the organization of transparent elections. In addition, USAID has partnered with the International Foundation for Electoral Systems (IFES) to promote electoral processes and political accountability in Armenia.
USAID, in partnership with the U.S. Department of Justice's International Criminal Investigative Training Assistance Program (ICITAP), has supported comprehensive police
reforms in Armenia, implemented measures to modernize police methodologies, increase accountability, and professionalism, and supported the establishment of the Patrol Service.
USAID also implemented the Armenia Integrity Project (AIP) to combat corruption and promote good governance. This program provides targeted assistance to the Commission for the Prevention of Corruption and the Ministry of Justice to support the development of a comprehensive anti-corruption strategy and to build staff capacity.
The agency has also made significant investments in the development of the media sector in Armenia, to raise journalistic standards, promote the financial sustainability of public interest media, and combat disinformation.
In response to the humanitarian crisis of Armenians displaced from Nagorno-Karabakh in September 2023, USAID provided significant support to those who have found refuge in Armenia. In particular, an additional $1 million was provided in February 2024. These funds have supported approximately 19,300 displaced persons sheltering in Ararat, Kotayk, Lori, Shirak, Syunik, Tavush regions, and Yerevan. The assistance has included the provision of food, hygiene items, and psychological support to alleviate the trauma of displacement. In addition, in April 2024, USAID announced approximately $8.5 million to address the housing needs and provide psychosocial support to displaced persons.
In the end
Countries that depend on aid, especially in areas such as health, education, and infrastructure, are already facing major challenges that could escalate into catastrophic realities if alternative support mechanisms are not found.
The future of U.S. foreign aid now hinges largely on domestic political dynamics. A partial or full restoration of aid remains possible—particularly if it aligns with broader strategic interests or if a court ruling mandates its reinstatement, though the latter remains unlikely. Restoration may also depend, in part, on the future policies of aid recipient countries—specifically, what they can offer the U.S. in return. This shift underscores a broader transformation in U.S. foreign aid strategy: from a primarily soft power tool to a more transactional and security-driven approach.
The policy of reducing foreign aid was certainly not unexpected, but the extent to which it was implemented was surprising. Trump has made it a priority to ensure that any foreign spending is consistent with the “America First” principle. According to the administration, many foreign aid programs have not been at all in line with American interests and values, and have instead advanced a left-wing, extremist agenda. Further provision of foreign aid will be exclusively with deep and multi-layered strategic recalculations and strict budgetary control.
In line with Washington’s evolving priorities, alternative forms of bilateral engagement should be sought to ensure sustainable cooperation. The Strategic Partnership Charter between the Republic of Armenia and the United States, signed in January 2025 with the previous U.S. administration, nonetheless presents an opportunity to establish a framework for a new phase of bilateral relations, focusing on cooperation in key areas such as defense, energy, and economic development.
Trump’s foreign policy is rooted in a logic of “deal-making” and economic reciprocity. In light of this new reality, Armenia must reassess its strategic approach, moving beyond traditional models of cooperation and focusing on the development of mutually beneficial proposals. This shift should not be seen as a limitation, but rather as an opportunity to craft a compelling and practical agenda that positions Armenia as a reliable partner, regionally and globally.
To this end, Armenia should prioritize sectors where U.S. investment not only supports local development but also aligns with American economic and strategic interests. One such area is Armenia’s fast-growing technology and IT sector. In addition, Armenia offers several key advantages for broader economic cooperation. With a highly educated, technologically proficient workforce and a strategic location bridging Europe and Asia, Armenia is well-positioned as a trade and logistics hub, especially for American firms aiming to expand into the Caucasus, Central Asia, and the Middle East. The country’s rich mineral resources, including copper, molybdenum, and gold, also present opportunities․
These areas of cooperation could serve as the foundation for a long-term, mutually beneficial partnership between Armenia and the United States, especially as Armenia continues to pivot toward closer ties with the West.