Թրամփի վարչակազմը դադարեցնում է USAID-ի արտաքին օգնության պայմանագրերի 90%-ը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հայտարարել է, որ դադարեցնում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ, USAID) արտաքին օգնության պայմանագրերի մոտ 90%-ը, ինչպես նաև, ընդհանուր առմամբ, 60 միլիարդ դոլարի ամերիկյան օգնությունն ամբողջ աշխարհում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը, որի տրամադրության տակ են հայտնվել համապատասխան փաստաթղթերը։
Ըստ հրապարակման՝ ԱՄՆ վարչակազմի կողմից հայտարարված կրճատումների պատճառով ԱՄՆ ՄԶԳ-ի շատ քիչ ծրագրեր կշարունակեն գոյությունը։ Փաստաթղթերում նշվում է, որ նախատեսվում են ավելի շատ փոփոխություններ այն հարցի շուրջ, թե ինչպես են ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և Պետքարտուղարությունը բաշխում արտաքին օգնությունը։ Դրա նպատակն է «հարկատուների գումարներն օգտագործել ավելի խելամիտ կերպով՝ առաջ տանելու ամերիկյան շահերը»։
Հունվարի 20-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնակալությունից հետո արտաքին օգնության կասեցման պատճառով դադարեցվել են արտերկրում ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող հազարավոր ծրագրեր, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աշխատակիցների մեծ մասը հեռացվել է աշխատանքից։
USAID-ի միջոցով բաշխվող օտարերկրյա օգնության տրամադրումը դադարեցնելու պատճառով մի խումբ ոչ առևտրային կազմակերպություններ դատական հայցեր են ներկայացրել Թրամփի վարչակազմի դեմ։ Կոլումբիայի շրջանի դաշնային դատարանն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին ժամանակ էր տվել մինչև փետրվարի 26-ի ժամը 23:59 արտաքին օգնության տրամադրումը վերսկսելու համար, սակայն Գերագույն դատարանը ժամանակավորապես կասեցրել է այդ որոշումը։

The Trump administration said it is eliminating more than 90% of the U.S. Agency for International Development’s foreign aid contracts and $60 billion in overall U.S. assistance around the world, putting numbers on its plans to eliminate the majority of U.S. development and humanitarian help abroad, The Associated Press reports.
The cuts detailed by the administration would leave few surviving USAID projects for advocates to try to save in what are ongoing court battles with the administration.
The Trump administration outlined its plans in both an internal memo obtained by The Associated Press and filings in one of those federal lawsuits Wednesday.
The Supreme Court intervened in that case late Wednesday and temporarily blocked a court order requiring the administration to release billions of dollars in foreign aid by midnight.
The memo said officials were “clearing significant waste stemming from decades of institutional drift.” More changes are planned in how USAID and the State Department deliver foreign assistance, it said, “to use taxpayer dollars wisely to advance American interests.”
US President Donald Trump ordered a 90-day pause in US foreign development assistance on his first day in office in 2025, pending assessments of efficiency and consistency with U.S. foreign policy.