Թրամփի վարչակազմը դադարեցնում է USAID-ի արտաքին օգնության պայմանագրերի 90%-ը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հայտարարել է, որ դադարեցնում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ, USAID) արտաքին օգնության պայմանագրերի մոտ 90%-ը, ինչպես նաև, ընդհանուր առմամբ, 60 միլիարդ դոլարի ամերիկյան օգնությունն ամբողջ աշխարհում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը, որի տրամադրության տակ են հայտնվել համապատասխան փաստաթղթերը։
Ըստ հրապարակման՝ ԱՄՆ վարչակազմի կողմից հայտարարված կրճատումների պատճառով ԱՄՆ ՄԶԳ-ի շատ քիչ ծրագրեր կշարունակեն գոյությունը։ Փաստաթղթերում նշվում է, որ նախատեսվում են ավելի շատ փոփոխություններ այն հարցի շուրջ, թե ինչպես են ԱՄՆ ՄԶԳ-ն և Պետքարտուղարությունը բաշխում արտաքին օգնությունը։ Դրա նպատակն է «հարկատուների գումարներն օգտագործել ավելի խելամիտ կերպով՝ առաջ տանելու ամերիկյան շահերը»։
Հունվարի 20-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնակալությունից հետո արտաքին օգնության կասեցման պատճառով դադարեցվել են արտերկրում ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող հազարավոր ծրագրեր, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աշխատակիցների մեծ մասը հեռացվել է աշխատանքից։
USAID-ի միջոցով բաշխվող օտարերկրյա օգնության տրամադրումը դադարեցնելու պատճառով մի խումբ ոչ առևտրային կազմակերպություններ դատական հայցեր են ներկայացրել Թրամփի վարչակազմի դեմ։ Կոլումբիայի շրջանի դաշնային դատարանն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին ժամանակ էր տվել մինչև փետրվարի 26-ի ժամը 23:59 արտաքին օգնության տրամադրումը վերսկսելու համար, սակայն Գերագույն դատարանը ժամանակավորապես կասեցրել է այդ որոշումը։

Администрация Трампа приостанавливает действие 90% контрактов USAID на иностранную помощь
Администрация президента США Дональда Трампа объявила о прекращении почти 90% контрактов на оказание иностранной помощи Агентства США по международному развитию (USAID)по всему миру, в общей сложности на $60 миллиардов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Associated Press, со ссылкой на соответствующие документы.
Вследствие сокращений, объявленных администрацией США, лишь немногие программы USAID продолжат свое действие. В документах указывается, что планируются дополнительные изменения в порядке распределения иностранной помощи USAID и Госдепартаментом. Цель заключается в “разумном использовании долларов налогоплательщиков для продвижения американских интересов”.
С момента вступления на должность президента США Дональда Трампа 20 января остановлены тысячи финансируемых США проектов за рубежом, большинство сотрудников USAID уволены.
Группа некоммерческих организаций подала иски против администрации Трампа из-за приостановки иностранной помощи, распределяемой через USAID. Федеральный суд округа Колумбия дал администрации президента США Дональда Трампа срок до 23:59 26 февраля для возобновления иностранной помощи, но Верховный суд временно приостановил действие этого решения.