Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն մոտ է Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիր կնքելուն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 15-ին Արաբական Միացյալ Էմիրություններ այցի ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն շատ մոտ է Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիր կնքելուն, և որ Թեհրանը «որոշ առումով» համաձայնել է պայմաններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Մենք Իրանի հետ լուրջ բանակցությունների մեջ ենք երկարաժամկետ խաղաղության համար, - ասել է Թրամփը։ - Մենք մոտ ենք, գուցե, համաձայնության հասնելուն՝ առանց ստիպված լինելու դիմել որոշակի քայլի։ Դա անելու երկու քայլ կա՝ շատ սիրալիր քայլ և շատ բռնի քայլ, բայց ես չեմ ուզում դա անել երկրորդ եղանակով»։
Այնուամենայնիվ, բանակցություններից տեղյակ իրանցի աղբյուրը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի հետ քննարկումներում դեռ որոշակի բացեր կան լրացնելու։
Մայիսի 11-ին Օմանում կայացել է Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների չորրորդ փուլը։ Կողմերի միջև առաջիկայում նոր բանակցություններ են սպասվում։
NBC News-ի հետ հարցազրույցում Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլա Ալի Խամենեիի խորհրդական Ալի Շամխանին մայիսի 14-ին հայտնել էր, որ Իրանը պատրաստ է համաձայնել ԱՄՆ-ի հետ գործարքի՝ տնտեսական պատժամիջոցների չեղարկման դիմաց։ Ըստ Շամխանիի՝ Իրանը պատրաստ է խոստանալ, որ երբեք միջուկային զենք չի մշակի, կազատվի բարձր հարստացված ուրանի պաշարներից և կհամաձայնի ուրանը հարստացնել միայն մինչև ավելի ցածր մակարդակի, որն անհրաժեշտ է քաղաքացիական նպատակներով օգտագործման համար, ինչպես նաև թույլ կտա, որ այդ գործընթացը վերահսկեն միջազգային տեսուչները։

Трамп заявил, что США близки к заключению ядерного соглашения с Ираном
Президент США Дональд Трамп 15 мая в ходе визита в Объединенные Арабские Эмираты заявил, что США очень близки к заключению ядерной сделки с Ираном и что Тегеран «в некоторых отношениях» согласился с их условиями. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Reuters.
«Мы ведем очень серьезные переговоры с Ираном о долгосрочном мире», - заявил Трамп. - Мы, возможно, близки к достижению соглашения, не предпринимая никаких конкретных шагов. Для этого есть два шага: очень ласковый шаг и очень жестокий шаг, но я не хочу делать это вторым способом».
Однако иранский источник, знакомый с ходом переговоров, сообщил, что в обсуждениях с США все еще есть некоторые пробелы, которые необходимо заполнить.
11 мая в Омане состоялся четвертый раунд переговоров между Ираном и США. В ближайшее время между сторонами ожидаются новые переговоры.
В интервью NBC News Али Шамхани, советник верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи, заявил 14 мая, что Иран готов согласиться на сделку с США в обмен на отмену экономических санкций. По словам Шамхани, Иран готов обещать, что никогда не будет разрабатывать ядерное оружие, избавится от запасов высокообогащенного урана и согласится обогащать уран лишь до более низкого уровня, необходимого для гражданского использования, а также позволит международным инспекторам контролировать этот процесс.