Նորվեգիայում մեկնարկել են ՆԱՏՕ-ի Swift Response զորավարժությունները
Նորվեգիայի հյուսիսում մեկնարկել են ՆԱՏՕ-ի «Արագ արձագանք» («Swift Response) խոշոր զորավարժությունները՝ ԱՄՆ բանակի գլխավորությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է նորվեգական NRK լրատվամիջոցը:
Թրոմս կոմսությունում մեկնարկած զորավարժությունները, որոնք, բացի Նորվեգիայից, տեղի կունենան նաև Շվեդիայում, Լատվիայում և Լիտվայում, կներառեն մոտավորապես 7000 զինվորի ՆԱՏՕ-ի դաշնակից երկրներից։
Մայիսի 13-ին զորավարժությունները սկսվել են ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից և Հունգարիայից 400 դեսանտայինների օդադեսանտային վարժանքներով։
Զորավարժությունների նպատակն է ուժեղացնել դաշինքի ուժերի պատրաստվածությունը և նրանց կարողությունը՝ արագ տեղակայվելու Հյուսիսային Եվրոպայի և Բալթյան տարածաշրջաններում:

В Норвегии стартовали учения сил быстрого реагирования НАТО
На севере Норвегии начались крупномасштабные учения сил быстрого реагирования НАТО «Swift Response», проходящие под руководством армии США. Как передает Арменпресс, об этом сообщило норвежское издание NRK.
В учениях, начатых в округе Тромс, которые, помимо Норвегии, также пройдут в Швеции, Латвии и Литве, примут участие около 7 000 военных из стран-союзников НАТО.
13 мая были проведены воздушно-десантные учения с участием 400 десантников из США, Великобритании и Венгрии.
Целью учений является укрепление готовности сил альянса и их способности к быстрому развертыванию в регионах Северной Европы и Балтии.