ԱՄՆ-ն ընդլայնել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները՝ չնայած կողմերի միջև ընթացող անուղղակի բանակցություններին
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հայտարարել է Իրանի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնման մասին՝ չնայած իրանական միջուկային խնդրի շուրջ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև շարունակվող անուղղակի բանակցություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նոր պատժամիջոցների մասին հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Պետքարտուղարությունը պատժամիջոցներ է կիրառում Իրանի երեք քաղաքացիների և մեկ իրանական կազմակերպության նկատմամբ, որը կապված է Իրանի պաշտպանության հետազոտությունների և նորարարությունների կազմակերպության հետ, որը հայտնի է իր պարսկական SPND հապավմամբ, որը ուղիղ իրավահաջորդն է 2004 թվականից առաջ գործող Իրանի միջուկային զենքի ծրագրի՝ նաև հայտնի որպես «Ամադ» նախագիծ», - ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ բոլոր նրանք, ովքեր հայտնվել են պատժամիջոցների տակ, «զբաղվում են այնպիսի գործունեությամբ, որը նպաստում է կամ վտանգ կա, որ նյութապես կնպաստի զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը»։
«ԱՄՆ-ի գործողությունները նպատակ ունեն հետաձգել և խաթարել SPND-ի՝ միջուկային զենքի հետազոտությունն ու մշակումն իրականացնելու կարողությունը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ Ռուբիոյի՝ ԱՄՆ-ն մտադիր է կիրառել պատժամիջոցներ, որպեսզի Իրանը «երբեք չկարողանա միջուկային զենք ձեռք բերել»:
Ավելի վաղ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել էր, որ Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ Մասկատում կայացած վերջին բանակցություններում ԱՄՆ-ի հետ որոշակի փոխըմբռնում է ձեռք բերվել։
Մայիսի 11-ին Օմանում կայացել է Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև անուղղակի բանակցությունների չորրորդ փուլը։ Իրանական և ամերիկյան պատվիրակությունները գլխավորում էին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը։

США расширили санкции против Ирана, несмотря на продолжающиеся непрямые переговоры между сторонами
Госдепартамент США объявил о расширении санкций против Ирана, несмотря на продолжающиеся непрямые переговоры между Вашингтоном и Тегераном по иранской ядерной проблеме. Как передает Арменпресс, госсекретарь США Марко Рубио выступил с заявлением о новых санкциях.
«Госдепартамент вводит санкции против трех граждан Ирана и одной иранской организации, связанных с Организацией оборонных инноваций и исследований Ирана, известной по персидской аббревиатуре SPND, являющейся преемницей иранской программы создания ядерного оружия до 2004 года, также известной как проект «Амад»», - говорится в заявлении госсекретаря США.
Отмечается, что все лица, подвергшиеся санкциям, «участвуют в деятельности, которая вносит вклад или представляет риск внесения вклада в распространение оружия массового поражения».
«Действия США направлены на то, чтобы задержать и ослабить способность SPND проводить исследования и разработки ядерного оружия», - говорится в заявлении.
По словам Рубио, США намерены ввести санкции, чтобы Иран «никогда не смог получить ядерное оружие».
Ранее министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что в ходе недавних переговоров с США в Маскате было достигнуто определенное взаимопонимание по иранской ядерной проблеме.
11 мая в Омане состоялся четвертый раунд непрямых переговоров между Тегераном и Вашингтоном. Иранскую и американскую делегации возглавляли министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи и специальный посланник президента США Стив Уиткофф.