Նպատակը խաղաղության հաստատումն է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև. ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Քրիստոֆեր Լանդաուն նշել է Հնդկաստանի և Պակիստանի, այլ երկրների, այդ թվում ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված ԱՄՆ գործողությունների մասին:
«Ես պատիվ եմ ունեցել ականատես լինել, թե ինչպես է պետքարտուղար Ռուբիոն վերջին օրերին անխոնջ հեռախոսով շփվում Հնդկաստանի և Պակիստանի ղեկավարների հետ՝ իրավիճակի վտանգավոր սրումը կանխելու համար»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Լանդաուն:
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մեզ բոլորիս, ովքեր աշխատում են իրենց վարչակազմում, հստակ հասկացնել են տվել, որ մեր նպատակն է նպաստել խաղաղության հաստատմանը՝ լինի դա Հնդկաստանի և Պակիստանի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի, Իսրայելի և նրա հարևանների, Կոնգոյի ԴՀ-ի և Ռուանդայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի կամ այլ երկրների միջև։  Որպես դիվանագետներ, և, անկեղծ ասած, որպես մարդիկ, մենք կոչված ենք կանխել կամ դադարեցնել պատերազմը: Մենք հպարտ ենք, որ մեր թիմը այսօր կարողացավ կատարել այդ խոստումը, և երախտագիտություն ենք հայտնում Հնդկաստանի և Պակիստանի ղեկավարությանը խոհեմություն և զսպվածություն ընտրելու համար», - հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Քրիստոֆեր Լանդաուն:

Целью является установление мира между также Арменией и Азербайджаном։ заместитель госсекретаря США
Заместитель госсекретаря США Кристофер Ландау отметил действия США, направленные на установление мира между Индией и Пакистаном, а также другими странами, включая Армению и Азербайджан.
«Я имел честь быть свидетелем того, как госсекретарь Рубио в последние дни неустанно общался по телефону с лидерами Индии и Пакистана, чтобы предотвратить опасную эскалацию ситуации», — как передает Арменпресс, написал Ландау в своем микроблоге X.
«Президент США Дональд Трамп и вице-президент Джей Ди Вэнс ясно дали понять всем нам, кто работает в их администрации, что наша цель — содействовать миру, будь то между Индией и Пакистаном, Россией и Украиной, Израилем и его соседями, Демократической Республикой Конго и Руандой, Азербайджаном и Арменией или другими странами. Как дипломаты и, честно говоря, просто как люди, мы призваны предотвращать или останавливать войну. Мы гордимся тем, что наша команда смогла выполнить это обещание сегодня, и мы благодарны лидерам Индии и Пакистана за то, что они выбрали благоразумие и сдержанность», — заявил заместитель госсекретаря США Кристофер Ландау.