«Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն»-ում իրականացվել են արդիականացման աշխատանքներ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Առողջապահության նախարարության «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն», որը արդիականացվել է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. գործունեության միջոցառումների շրջանակում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը առողջապահության նախարարի ուղեկցությամբ շրջել է կենտրոնում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին:
Նշվել է, որ ՀԱՊԱԿ արդիականացումը ներառում է 6 մասնաշենքի հիմնանորոգում՝ այդ թվում՝ հոգեբուժական մասնաշենքեր, վարչական մասնաշենք, խոհանոցային մասնաշենք և այլն։
Ներկայում ավարտված և վերազինված են թվով 3 մասնաշենք (1-ին հոգեբուժական մասնաշենք, խոհանոցային մասնաշենք, հսկիչ անցագրային կետ), ինչպես նաև արևային ֆոտովոլտային կայանը։ Իրականացված են նաև ավարտված մասնաշենքերի հարակից տարածքների բարեկարգումները։
1-ին հոգեբուժական մասնաշենքում իրականացվել է սեյսմազինվածության ավելացմամբ հիմնանորոգման աշխատանքներ, ինչպես նաև ամբողջությամբ հագեցվել է անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով, կահույքով և պարագաներով։ 1-ին մասնաշենքում տեղակայված են ընդունարանը, զինվորական բաժանմունքը, տղամարդկանց ստացիոնար և ամբուլատոր բաժանմունքները, բուժ․ անձնակազմի սենյակները։ ՀԱՊԱԿ մասնաշենքերի շինարարական աշխատանքների իրականացման նպատակով նախատեսված է 4 մլրդ 688,9 մլն դրամի ներդրում, որից կատարված է 37,12%-ը։
Տեխնիկական հագեցումն իրականացվել է «Ազնավուր» հիմնադրամի կողմից։ 1-ին հոգեբուժական մասնաշենքի, խոհանոցի վերազինման և կահավորման համար հիմնադրամի կողմից նվիրատվության կարգով տրամադրել է 131 մլն դրամ:

В Национальном центре охраны психического здоровья министерства здравоохранения проведены работы по модернизации
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Национальный центр охраны психического здоровья министерства здравоохранения, который был модернизирован в рамках Программы мероприятий правительства Республики Армения на 2021-2026 годы.
Премьер-министр в сопровождении министра здравоохранения осмотрел Центр, ознакомился с проведенной работой.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, было отмечено, что модернизация Центра включает в себя ремонт 6 зданий, в том числе психиатрического корпуса, административного корпуса, кухни и т. д.
В настоящее время завершено строительство и переоборудование 3 корпусов, а также солнечной фотовольтаической станции. Также были проведены работы по благоустройству прилегающих к отремонтированным корпусам территорий.
В первом психиатрическом корпусе были проведены капитальные ремонтные работы, в том числе по увеличению сейсмоустойчивости, а также он полностью оснащен медицинским оборудованием, мебелью и необходимыми материалами. В корпусе № 1 размещены приемное отделение, военное отделение, мужское стационарное и амбулаторное отделения, комнаты для медперсонала. На строительные работы были выделены инвестиции в размере 4 млрд 688,9 млн драмов, из которых освоено 37,12%.
Техническое оборудование было предоставлено фондом «Азнавур». Фонд выделил 131 млн драмов в качестве пожертвования на переоборудование и меблировку 1-го психиатрического корпуса и кухни.