«Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն»-ում իրականացվել են արդիականացման աշխատանքներ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Առողջապահության նախարարության «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն», որը արդիականացվել է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. գործունեության միջոցառումների շրջանակում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը առողջապահության նախարարի ուղեկցությամբ շրջել է կենտրոնում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին:
Նշվել է, որ ՀԱՊԱԿ արդիականացումը ներառում է 6 մասնաշենքի հիմնանորոգում՝ այդ թվում՝ հոգեբուժական մասնաշենքեր, վարչական մասնաշենք, խոհանոցային մասնաշենք և այլն։
Ներկայում ավարտված և վերազինված են թվով 3 մասնաշենք (1-ին հոգեբուժական մասնաշենք, խոհանոցային մասնաշենք, հսկիչ անցագրային կետ), ինչպես նաև արևային ֆոտովոլտային կայանը։ Իրականացված են նաև ավարտված մասնաշենքերի հարակից տարածքների բարեկարգումները։
1-ին հոգեբուժական մասնաշենքում իրականացվել է սեյսմազինվածության ավելացմամբ հիմնանորոգման աշխատանքներ, ինչպես նաև ամբողջությամբ հագեցվել է անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով, կահույքով և պարագաներով։ 1-ին մասնաշենքում տեղակայված են ընդունարանը, զինվորական բաժանմունքը, տղամարդկանց ստացիոնար և ամբուլատոր բաժանմունքները, բուժ․ անձնակազմի սենյակները։ ՀԱՊԱԿ մասնաշենքերի շինարարական աշխատանքների իրականացման նպատակով նախատեսված է 4 մլրդ 688,9 մլն դրամի ներդրում, որից կատարված է 37,12%-ը։
Տեխնիկական հագեցումն իրականացվել է «Ազնավուր» հիմնադրամի կողմից։ 1-ին հոգեբուժական մասնաշենքի, խոհանոցի վերազինման և կահավորման համար հիմնադրամի կողմից նվիրատվության կարգով տրամադրել է 131 մլն դրամ:

PM Pashinyan visits National Center for Mental Health Care to review modernization activities
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan visited the “National Center for Mental Health Care” of the Ministry of Health, which is being modernized within the framework of the Armenian Government’s 2021–2026 program.
PM Pashinyan, accompanied by Minister of Health Anahit Avanesyan, toured the center and familiarized himself with the ongoing work, the PM's Office has said.
The modernization project includes the renovation of six buildings, including psychiatric facilities, an administrative building, a kitchen building, and others.
Currently, three buildings have been completed and re-equipped - the first psychiatric building, the kitchen building, and the control checkpoint, as well as a solar photovoltaic station. Improvements have also been made to the areas surrounding the completed buildings.
The first psychiatric building underwent major renovations, including enhanced seismic reinforcement, and has been fully equipped with necessary medical equipment and furniture.
A total investment of 4 billion 688.9 million drams is planned for the renovation of the “National Center for Mental Health Care” buildings, of which 37.12% has been implemented so far.
The technical equipment was provided by the Aznavour Foundation, which donated 131 million drams for the re-equipment and furnishing of the first psychiatric building and the kitchen.