Ադրբեջանի սահմանապահները Կասպից ծովում կրակել են նավի վրա. Իրանի քաղաքացի է զոհվել
Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը հայտնել է, որ մայիսի 1-ին՝ ժամը 21:55-ին, Կասպից ծովի Սալյան շրջանի ափերից մոտ 482 մետր հեռավորության վրա հայտնաբերվել է բարձր արագությամբ շարժվող անհայտ նավ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ադրբեջանական լրատվամիջոցները, սահմանապահների պարեկային նավը անմիջապես սկսել է հետապնդել խախտողին, իսկ առափնյա ստորաբաժանումները ձեռնարկել են շրջափակման միջոցառումներ։ Ժամը 22:40-ին նավին տրվել է «կանգնիր» հրաման՝ լուսային և ձայնային ազդանշաններով, ինչից հետո արձակվել է նաև նախազգուշական կրակոց։
Խախտողները չեն ենթարկվել սահմանապահների պահանջներին և փորձել են լքել Ադրբեջանի տարածքային ջրերը։ Սահմանապահներն օգտագործել են զենք, ինչի հետևանքով երկու անձ վնասվածքներ է ստացել։
Վիրավորները տեղափոխվել են մասնագիտացված բժշկական կենտրոն։ Տարհանման ընթացքում բժիշկներին չի հաջողվել փրկել նրանցից մեկի կյանքը։ Մյուսի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր, բուժումը՝ ընթացքի մեջ։
Սահմանախախտների նավում կատարված զննության արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել է 33 կգ 75 գ մարիխուանա, երկու «Garmin» մակնիշի GPS սարք և մեկ «Thuraya» արբանյակային հեռախոս։

Azerbaijani border guards open fire on ship in Caspian Sea, Iranian national killed
The Azerbaijani State Border Service has announced that on May 1 at 21:55, the Main Command and Control Center of the Coast Guard detected an unidentified high-speed vessel moving rapidly 0.3 miles from the shore in the direction of Salyan Bay in the Caspian Sea.
According to the Azerbaijani media, the vessel was classified as suspicious due to its speed and proximity to Azerbaijan’s territorial waters.
At 22:40, the patrol crew issued verbal warnings through light and sound signals, followed by a warning shot. The individuals on board failed to comply and attempted to flee the area.
In response, the coast guard used firearms to stop the vessel. Both individuals on board were injured during the incident. One of them died.
The other is currently receiving treatment at a medical facility.
Inspection of the intercepted high-speed liner-type boat revealed 33.075 kilograms of marijuana, two “Garmin” GPS devices, and one “Thuraya” satellite phone.
Preliminary investigation identified the border violators as citizens of the Islamic Republic of Iran: