Ադրբեջանի սահմանապահները Կասպից ծովում կրակել են նավի վրա. Իրանի քաղաքացի է զոհվել
Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը հայտնել է, որ մայիսի 1-ին՝ ժամը 21:55-ին, Կասպից ծովի Սալյան շրջանի ափերից մոտ 482 մետր հեռավորության վրա հայտնաբերվել է բարձր արագությամբ շարժվող անհայտ նավ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ադրբեջանական լրատվամիջոցները, սահմանապահների պարեկային նավը անմիջապես սկսել է հետապնդել խախտողին, իսկ առափնյա ստորաբաժանումները ձեռնարկել են շրջափակման միջոցառումներ։ Ժամը 22:40-ին նավին տրվել է «կանգնիր» հրաման՝ լուսային և ձայնային ազդանշաններով, ինչից հետո արձակվել է նաև նախազգուշական կրակոց։
Խախտողները չեն ենթարկվել սահմանապահների պահանջներին և փորձել են լքել Ադրբեջանի տարածքային ջրերը։ Սահմանապահներն օգտագործել են զենք, ինչի հետևանքով երկու անձ վնասվածքներ է ստացել։
Վիրավորները տեղափոխվել են մասնագիտացված բժշկական կենտրոն։ Տարհանման ընթացքում բժիշկներին չի հաջողվել փրկել նրանցից մեկի կյանքը։ Մյուսի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր, բուժումը՝ ընթացքի մեջ։
Սահմանախախտների նավում կատարված զննության արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել է 33 կգ 75 գ մարիխուանա, երկու «Garmin» մակնիշի GPS սարք և մեկ «Thuraya» արբանյակային հեռախոս։

Азербайджанские пограничники обстреляли судно в Каспийском море: погиб гражданин Ирана
Государственная пограничная служба Азербайджана сообщила, что 1 мая в 21:55 примерно в 482 метрах от побережья Сальянского района Каспийского моря было обнаружено неопознанное судно, двигавшееся на большой скорости.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на азербайджанские СМИ, пограничный сторожевой корабль немедленно приступил к преследованию нарушителя, а береговые подразделения приняли меры по его блокированию. В 22:40 кораблю был дан приказ «остановиться» световыми и звуковыми сигналами, после чего был произведён предупредительный выстрел.
Нарушители не выполнили требования пограничников и попытались покинуть территориальные воды Азербайджана. Пограничники применили оружие, в результате чего два человека получили ранения.
Пострадавшие были доставлены в специализированный медицинский центр. Врачам не удалось спасти жизнь одного из них. Состояние другого остается тяжелым, лечение продолжается.
В результате проведенного обыска на судне нарушителей границы были обнаружены и изъяты 33 кг 75 г марихуаны, два GPS-навигатора Garmin и один спутниковый телефон Thuraya.