Թրամփը մայիսի 8-ը և նոյեմբերի 11-ը հայտարարել է երկու աշխարհամարտերում տարած հաղթանակի օրեր
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոյեմբերի 11-ը և մայիսի 8-ը հայտարարել է Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմներում տարած հաղթանակի օրեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է արել իր Truth Social հարթակում։
«Մեր դաշնակիցներից և բարեկամներից շատերը մայիսի 8-ը նշում են որպես Հաղթանակի օր, բայց մենք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթական արդյունքի հասնելու գործում, անկասկած, ավելին ենք արել, քան որևէ այլ երկիր։ Ես այսուհետ մայիսի 8-ն անվանում եմ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի Հաղթանակի օր, իսկ նոյեմբերի 11-ը՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի Հաղթանակի օր», - գրել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները «հաղթանակ է տարել երկու պատերազմներում, և ոչ ոք չի կարող ուժով, արիությամբ և ռազմական հմտությամբ մոտենալ մեզ»։

Trump proclaims May 8 and November 11 as WWII and WWI victory days in US
US President Donald Trump has proclaimed May 8th as Victory Day for World War II and November 11th as Victory Day for World War I in the US.
“Many of our allies and friends are celebrating May 8th as Victory Day, but we did more than any other Country, by far, in producing a victorious result on World War II,” Trump said in a post on Truth Social.  “I am hereby renaming May 8th as Victory Day for World War II and November 11th as Victory Day for World War I. We won both Wars, nobody was close to us in terms of strength, bravery, or military brilliance, but we never celebrate anything — That’s because we don’t have leaders anymore, that know how to do so! We are going to start celebrating our victories again!”