Թրամփը հեռացրել է ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ուոլցին՝ նրան փոխարինելով Ռուբիոյով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն աշխատանքից ազատել է Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցին. այդ պաշտոնը ժամանակավորապես կզբաղեցնի ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտնել է Truth Social հարթակում։
Նա տեղեկացրել է, որ Ուոլցը կդառնա ՄԱԿ-ում ԱՄՆ հաջորդ դեսպանը։
«Ուրախ եմ հայտարարել, որ Մայք Ուոլցին կառաջադրեմ Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունում որպես Միացյալ Նահանգների հաջորդ դեսպան…. Մայք Ուոլցը քրտնաջան աշխատել է մեր երկրի շահերն առաջ տանելու նպատակով։ Գիտեմ, որ նա նույնը կանի նաև իր նոր դերում։ Միաժամանակ, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կծառայի որպես ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական՝ շարունակելով իր ուժեղ առաջնորդությունը Պետքարտուղարությունում», - գրել է ԱՄՆ նախագահը մայիսի 1-ին։
Իր հերթին, Reuters-ը նշում է, որ նույն օրն ավելի վաղ մի քանի աղբյուրներ արդեն հայտնել էին, որ Թրամփը որոշել է Ուոլցին ազատել ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնից։ Ուոլցը քննադատության էր ենթարկվել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև Signal մեսենջերում բացված փակ խմբում սխալմամբ ավելացվել էր լրագրող, որը կարդացել էր Եմենին հարվածների վերաբերյալ հաղորդագրությունները։
1970-ականներին Հենրի Քիսինջերից հետո Մարկո Ռուբիոն առաջին պաշտոնյան է, որը միաժամանակ կզբաղեցնի և՛ պետքարտուղարի, և՛ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնները։
Մայիսի 1-ին Սպիտակ տանը կայացած միջոցառումներից մեկի ժամանակ Թրամփը հայտարարել էր Մարկո Ռուբիոյի նկատմամբ իր մեծ վստահության մասին։
«Երբ ես խնդիր ունեմ, զանգում եմ Մարկոյին։ Նա լուծում է այն», - ասել էր Թրամփը։
Reuters-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրին, հայտնում է, որ նախքան իր վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից որևէ մեկին հեռացնելը Թրամփը ցանկանում էր սպասել, մինչև իր երկրորդ նախագահության առաջին 100 օրն ավարտվի։ Ուոլցի հեռացման մասին լուրն այնքան կտրուկ է եղել, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսն այդ մասին իմացել է լրագրողներից՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։

Трамп уволил советника по национальной безопасности Уолтца, заменив его Рубио
Президент США Дональд Трамп уволил советника Белого дома по национальной безопасности Майка Уолтца. Временно эту должность займет госсекретарь США Марко Рубио. Как сообщает Арменпресс, об этом Трамп заявил на платформе Truth Social.
Он объявил, что Уолтц станет следующим послом США в ООН.
«Я рад объявить, что назначу Майка Уолтца на пост следующего посла США в Организации Объединенных Наций... Майк Уолтц упорно трудился для продвижения интересов нашей страны. Я знаю, что он будет делать то же самое на своей новой должности. Тем временем государственный секретарь Марко Рубио будет выполнять обязанности советника по национальной безопасности, продолжая свое сильное руководство Госдепартаментом», — написал президент США 1 мая.
В свою очередь, агентство Reuters отмечает, что ранее в тот же день несколько источников уже сообщили о том, что Трамп принял решение уволить Уолтца с поста советника по национальной безопасности США. Уолтц подвергся критике после того, как журналист, читавший репортажи об ударах в Йемене, был по ошибке добавлен в закрытую группу, открытую в мессенджере Signal для высокопоставленных чиновников США.
Марко Рубио — первый после Генри Киссинджера в 1970-х годах чиновник, который совместит должности госсекретаря и советника по национальной безопасности.
Во время мероприятия в Белом доме 1 мая Трамп заявил о своем большом доверии Марко Рубио.
«Когда у меня возникает проблема, я звоню Марко. Он решает эту проблему», — сказал Трамп.
Агентство Reuters со ссылкой на свой источник сообщает, что Трамп хотел дождаться окончания первых 100 дней своего второго президентства, прежде чем увольнять кого-либо из высокопоставленных чиновников своей администрации. Новость об увольнении Уолтца была настолько внезапной, что пресс-секретарь Госдепартамента США Тэмми Брюс узнала об этом от журналистов во время пресс-конференции.