Պուտինը հրադադար է հայտարարել Հաղթանակի 80-ամյակի օրերին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրադադար է հայտարարել Հաղթանակի 80-ամյակի օրերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Կրեմլի Telegram ալիքը։
«Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Վլադիմիր Պուտինի որոշմամբ, մարդասիրական նկատառումներից ելնելով, Հաղթանակի 80-ամյակի օրերին՝ մայիսի 7-ից 8-ը զրո ժամից մինչև մայիսի 10-ից 11-ը զրո ժամը, ռուսական կողմը հրադադար է հայտարարում։ Այդ ժամանակաշրջանում բոլոր մարտական գործողությունները կդադարեցվեն», - ասվում է հայտարարության մեջ։
«Ռուսաստանը կարծում է, որ ուկրաինական կողմը պետք է հետևի այս օրինակին», - ընդգծում է Կրեմլը։
ՌԴ իշխանությունները նախազգուշացրել են, որ «ուկրաինական կողմից հրադադարի խախտման դեպքում Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը համարժեք և արդյունավետ պատասխան կտան»։
Միևնույն ժամանակ «ռուսական կողմը հերթական անգամ հայտարարում է առանց նախապայմանների հաշտության բանակցություններին իր պատրաստակամության մասին՝ ուղղված ուկրաինական ճգնաժամի սկզբնա​​պատճառների վերացմանը, միջազգային գործընկերների հետ կառուցողական փոխգործակցությանը»։

Путин объявил перемирие в дни 80-летия Победы
Президент РФ Владимир Путин объявил перемирие в дни 80-летия Победы, сообщает Арменпресс со ссылкой на телеграм-канал Кремля.
"По решению Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Российской Федерации Владимира Путина, исходя из гуманитарных соображений, в дни 80-летней годовщины Победы - с нуля часов с 7 на 8 мая до нуля часов с 10 на 11 мая - российская сторона объявляет перемирие. На этот период останавливаются все боевые действия", - говорится в сообщении.
«Россия считает, что украинская сторона должна последовать этому примеру», - подчеркивает Кремль.
Власти РФ предупредили, что «в случае нарушений перемирия украинской стороной Вооруженные силы Российской Федерации дадут адекватный и эффективный ответ».
При этом «российская сторона в очередной раз заявляет о своей готовности к мирным переговорам без предварительных условий, направленным на устранение первопричин украинского кризиса, конструктивному взаимодействию с международными партнёрами».