Պակիստանի բանակը բարձրացնում է մարտական ​​պատրաստվածությունը Հնդկաստանի հետ ռազմական լարվածության ֆոնին
Պակիստանի զինված ուժերը զորավարժություններ են անցկացրել Հնդկաստանի հետ ռազմական լարվածության աճի ֆոնին մարտական ​​պատրաստվածությունը բարձրացնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է The Times of India հրատարակությունը։
Իսլամաբադից 60 կմ հեռավորության վրա գտնվող «Քամրա» խոշոր ավիաբազայում տեղաբաշխված կործանիչները վարժական թռիչքներ են կատարել հակառակորդի օդային հարձակումը հետ մղելու գործողությունները կատարելագործելու համար։ Պակիստանի «Թիլա» բանակային զորավարժարանում անցկացվել են մարտական ​​հրաձգությամբ վարժանքներ։ Վերլուծաբանների կարծիքով, դրանք «Պակիստանի ազդանշանն են հնդկական բանակի հետ առաջիկա մարտերին պատրաստվածության մասին»։
Ինչպես ընդգծում է The Times of India-ն, «Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լարվածությունը շարունակում է աճել, երկու երկրներն էլ պատրաստվում են հնարավոր բախման»։
Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերը ապրիլի 24-ին Պակիստանի հետ սահմանի անմիջական մերձակայքում անցկացրել են Aakraman («Գրոհ») կոդային անվամբ լայնածավալ զորավարժություններ, որոնց մասնակցել են Սու-30ՄԿԻ, Rafale կործանիչները և Surat էսկադրային ականակիրը։
Ապրիլի 22-ին ահաբեկիչները գրոհ են իրականացրել Հնդկաստանի Ջամու և Քաշմիրի շրջանի Պահալգամ քաղաքում, որի հետևանքով զոհվել է 26 մարդ։ Ահաբեկչական հարձակումից հետո երկրի իշխանությունները մեղադրել են պակիստանյան «Լաշքար է Թայբա» խմբավորման հետ կապված «Դիմադրության ճակատ»-ին։ Պակիստանը հերքել է այս մեղադրանքները։
Հնդկաստանը և Պակիստանը յուրաքանչյուրը վերահսկում են Քաշմիրի մի հատված։ Հնդկաստանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածում զինյալները դեռ 1989 թվականից պայքարում են Նյու Դելիի կառավարության դեմ։ Իրավիճակն ավելի է սրվել այն բանից հետո, երբ 2019 թվականին Հնդկաստանը Քաշմիրը զրկեց կիսաինքնավար կարգավիճակից։

Армия Пакистана повышает боевую готовность на фоне военной напряженности с Индией
Вооруженные силы Пакистана провели военные учения с целью повышения боеготовности на фоне растущей военной напряженности с Индией. Как передает Арменпресс, об этом сообщила The Times of India.
Истребители, дислоцированные на крупной авиабазе «Камра», расположенной в 60 км от Исламабада, провели тренировочные полеты для отработки своих возможностей по отражению атак противника с воздуха. На армейском полигоне «Тила» в Пакистане прошли учения с боевой стрельбой.
По мнению аналитиков, это «сигнал готовности Пакистана к предстоящим сражениям с индийской армией».
Как подчеркивает The Times of India, «напряженность между Индией и Пакистаном продолжает расти, и обе страны готовятся к возможному столкновению».
Военно-воздушные силы Индии 24 апреля провели в непосредственной близости от границы с Пакистаном масштабные учения под кодовым названием Aakraman («Атака»), в которых приняли участие истребители Су-30МКИ, Rafale и эсминец Surat.
22 апреля террористы совершили нападение в городе Пахалгам в индийском штате Джамму и Кашмир, в результате чего погибли 26 человек. После теракта власти страны обвинили в организации теракта «Фронт сопротивления», связанный с пакистанской группировкой «Лашкар-э-Тайба». Пакистан отверг эти обвинения.
Индия и Пакистан контролируют по части Кашмира. Боевики в контролируемой Индией части страны воюют против правительства Нью-Дели с 1989 года. Ситуация ухудшилась после того, как в 2019 году Индия лишила Кашмир полуавтономного статуса.