Պակիստանի ՊՆ ղեկավարը նշել է Հնդկաստանի հետ հակամարտությունում միջուկային զենքի կիրառման սպառնալիքի մասին
Պակիստանի և Հնդկաստանի միջև հակամարտությունը կարող է վերաճել միջուկային դիմակայության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախազգուշացրել է Պակիստանի պաշտպանության նախարար Խավաջա Ասիֆն Al Jazeera-ին տված հարցազրույցում։
«Աշխարհի հանրությունը պետք է ուշադրություն դարձնի այս վտանգավոր վեճին, որը կարող է վերաճել միջուկային դիմակայության։ Երկու երկրներն էլ միջուկային տերություններ են», - նշել է նախարարը։
Նա նաև նշել է, որ հարձակումն իրականացնողները որևէ առնչություն չունեն Պակիստանի հետ, և որ նրանք հենց Քաշմիրի ներսում ձևավորված դիմադրության շարժման անդամներ են։
Ասիֆը նաև շեշտել է, որ Պակիստանը կպատասխանի Հնդկաստանի ցանկացած հնարավոր հարձակման։
Ապրիլի 22-ին զինված մարդիկ ահաբեկչական հարձակում են իրականացրել Փահալգամ քաղաքում: Զոհվել է Հնդկաստանի 25 քաղաքացի և մեկ նեպալցի, շատերը վիրավորվել են։ Հարձակվողներին հաջողվել է փախչել։ Հնդկաստանի հետախուզական ծառայություններում The Hindustan Times-ի աղբյուրները հայտնել են, որ հարձակումն իրականացրել է «Լաշքար է Թայբա» ահաբեկչական խմբավորումը, որին մանսակցել է նաև Պակիստանի Միջգերատեսչական հետախուզությունը։
Հնդկաստանի իշխանությունները գրեթե կիսով չափ կրճատել են Իսլամաբադում իրենց դեսպանության անձնակազմի թվաքանակը, «պերսոնա նոն գրատա» են հայտարարել Պակիստանի դիվանագիտական ներկայացուցչության զինվորական խորհրդականներին, փակել են Պակիստանի հետ սահմանային հսկիչ անցակետը։ Հնդկաստանի իշխանությունները նաև դադարեցրել են Իսլամաբադի հետ ջրային պաշարների բաշխման և Պակիստանի քաղաքացիներին վիզաների տրամադրման համաձայնագրերի գործողությունը։
Պակիստանի Անվտանգության խորհրդում հայտարարել են, որ դադարեցնում են Հնդկաստանի հետ բոլոր երկկողմ համաձայնագրերը, նաև նշել են, որ որպես պատերազմական ակտ կընկալեն Հնդկաստանի կողմից Ինդոս գետից ջրի հոսքի շեղման ցանկացած փորձ։ Բացի այդ, Պակիստանը փակել է օդային տարածքը Հնդկաստանի համար, «Վագահ» հսկիչ անցակետը և անցանկալի անձինք է հայտարարել պաշտպանության, նավատորմի և օդուժի հարցերով հնդիկ խորհրդականներին:
Պակիստանի պաշտպանության նախարարը Sky News-ին հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Հնդկաստանի իշխանությունները չեն ներկայացրել «Լաշքար է Թայբա» արմատական խմբավորման ահաբեկիչների հետ Իսլամաբադի կապի ապացույցներ, և որ Նյու Դելին ահաբեկչությունից օգտվել է տարածաշրջանում իրադրությունն անկայունացնելու համար։

Министр обороны Пакистана заявил об угрозе применения ядерного оружия в конфликте с Индией
Конфликт между Пакистаном и Индией может перерасти в ядерное противостояние. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью телеканалу Al Jazeera предупредил министр обороны Пакистана Хаваджа Асиф.
“Мировое сообщество должно обратить внимание на этот опасный спор, который может перерасти в ядерное противостояние. Обе страны - ядерные державы”, - отметил министр.
Он сообщил, что нападавшие не имели никакого отношения к Пакистану и были членами движения сопротивления, сформированного в самом Кашмире.
Асиф также подчеркнул, что Пакистан ответит на любое возможное нападение со стороны Индии.
22 апреля вооруженные люди совершили теракт в городе Пахалгам. Погибли 25 граждан Индии и один непалец, многие получили ранения. Нападавшим удалось скрыться. Источники в индийских разведывательных службах сообщили The Hindustan Times, что нападение было совершено террористической группировкой “Лашкар-э-Тайба”, которую также поддерживала Межведомственная разведка Пакистана.
Власти Индии почти вдвое сократили численность персонала своего посольства в Исламабаде, объявили военных советников пакистанской дипломатической миссии персонами нон грата и закрыли пограничный контрольно-пропускной пункт с Пакистаном. Власти Индии также приостановили действие соглашений с Исламабадом о совместном использовании водных ресурсов и выдаче виз гражданам Пакистана.
Совет безопасности Пакистана объявил о приостановке действия всех двусторонних соглашений с Индией, а также отметил, что будет рассматривать любую попытку Индии отвести воду из реки Инд как акт войны.  Пакистан закрыл свое воздушное пространство для Индии, контрольно-пропускной пункт Вагах и также объявил индийских советников по вопросам обороны, ВМС и ВВС персонами нон грата.
Министр обороны Пакистана заявил в интервью Sky News, что индийские власти не представили доказательств связей Исламабада с радикальными террористами “Лашкар-э-Тайба” и что Нью-Дели использовал терроризм для дестабилизации ситуации в регионе.