Չպետք է մեր հայացքը դարձնենք այն ցավից, զայրույթից ու սգից, որին ի պատասխան կա հույս. Միշել դե Մաեգդը՝ Հայոց ցեղասպանության մասին
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դե Մաեգդը, խոսելով Հայոց Ցեղասպանության մասին, ընդգծում է՝ 110 տարի առաջ մի ամբողջ ժողովուրդ Օսմանյան կայսրության կողմից կոտորածի ենթարկվեց միայն իր ինքնության համար. ժողովուրդ, որը հազարամյակներով արմատավորված էր Կովկասի լեռներում, ժողովուրդ, որը եզակի մշակույթի, հավատքի ու ժառանգության կրողն է։
«Աշխարհից երկար տարիներ պահանջվեց գնահատական տալու համար նրան, ինչը պատմության մեջ վաղուց գրվել էր արյունոտ տառերով։ Դա ցեղասպանություն էր, 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը»,- Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Միշել դը Մաեգդը։
Բելգիացի քաղաքական գործիչը համոզված է՝ եթե ոմանք փորձել են ժխտել Հայոց Ցեղասպանությունը, լռեցնել կամ ջնջել դասագրքերից ու մարդկության գիտակցությունից, ապա դա այն պատճառով էր, որ նման հանցագործությունները միայն ողբերգություն չեն, դրանք նաև նախազգուշացումներ են. նախազգուշացում մոռացության դեմ, նախազգուշացում՝ ատելությունը տրիվիալ դարձնելու դեմ, նախազգուշացում բռնատիրության տրամաբանության դեմ, որոնք կրկնվում են՝ դարից դար, մայրցամաքից մայրցամաք։ Մենք իրավունք չունենք լռելու։ Չպետք է մեր հայացքը դարձնենք այն ցավից, զայրույթից ու սգից, որին ի պատասխան կա հույս, մի ապագայի հույս, որտեղ հիշողությունը այլևս բեռ չէ, ուժ է։ Դա նաև հայ երիտասարդության հույսն է, որն աշխարհում ամենուր կառուցում է, ստեղծում», - ասել է Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դե Մաեգդը։
Բելգիացի պատգամավորը շեշտել է՝ այսօր էլ Հայաստանը վտանգված է, սպառնալիքի տակ է հարևան երկրի կողմից, որը հրաժարվում է խաղաղությունից, և շարունակում է վախեցնելու, նվաստացնելու, ճնշելու քաղաքականությունը։
«Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափվել է Ադրբեջանի կողմից. հազարավոր տեղահանվածներ, քանդված ընտանիքներ։ Քաղաքական բանտարկյալներն այսօր էլ պահվում են Բաքվում։ Շանտաժի դիվանագիտություն է իրականացվում, երբ էներգիան վերածվում է լռեցնելու գործիքի՝ քննադատությունները կասեցնելու նպատակով»,- նշել է նա։

Armenian Genocide was the first genocide of the 20th century - Belgian MP
BRUSSELS, APRIL 24, ARMENPRESS. Michel de Maegd, a member of the Belgian House of Representatives, addressing the Armenian Genocide in an interview with Armenpress' Brussels correspondent, said that 110 years ago, an entire people were massacred by the Ottoman Empire simply for their identity.
“A people rooted in the Caucasus Mountains for millennia, a people who are the bearers of a unique culture, faith, and heritage,” he said.
“It took the world many years to acknowledge what had long been written in history in bloody letters. It was a genocide the first genocide of the 20th century.”
The Belgian politician is convinced that if some have tried to deny the Armenian Genocide, to silence it, or to erase it from textbooks and the consciousness of humanity, it is because such crimes are not only tragedies, but also warnings: a warning against forgetting, a warning against trivializing hatred, and a warning against the logic of tyranny, which is repeated from century to century, from continent to continent.
“We have no right to remain silent. We must not turn away from the pain, anger, and mourning where we also find hope in response: a hope for a future where memory is no longer a burden but a strength. It is also the hope of the youth, who create and build all over the world,” said de Maegd.
The Belgian MP stressed that even today, Armenia is in danger, under threat from a neighboring country that refuses peace and continues its policy of intimidation, humiliation, and oppression.
“Nagorno-Karabakh has been depopulated by Azerbaijan: thousands of displaced people, destroyed families.
Political prisoners are still being held in Baku today. Blackmail diplomacy is being carried out, where energy is turned into a tool for silencing criticism,” he noted.