Մեր պարտքն է դատապարտել ոճրագործներին. Բուլղարիայի խորհրդարանի պատգամավորի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ
Ժամանակի հեռավորությունից մենք կասկած չունենք, որ միջազգային հանրությունը չկարողացավ կանխել բռնությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բուլղարիայի սոցիալիստական կուսակցության անունից այս մասին հայտարարել է երկրի խորհրդարանի պատգամավոր Դեսիսլավ Տասկովը՝ Հայոց ցեղասպանության 110-ամյակի կապակցությամբ։
Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Ապրիլի 24-ին հիշատակում ենք Օսմանյան կայսրության կողմից մեկուկես միլիոն անմեղ հայերի դեմ իրականացված զանգվածային բռնաճնշումների տարելիցը։
110 տարի առաջ՝ 1915 թվականի ապրիլի 24-ի երեկոյան սկսվում են զանգվածային ձերբակալությունները։ Մեկ ամսում հարյուրավոր հայեր՝ ներառյալ լրագրողներ, գրողներ, բանաստեղծներ ու պատգամավորներ, արտաքսվեցին ու սպանվեցին Անկարա տանող ճանապարհին։
Այնուհետև, օսմանյան իշխանությունները ձեռնարկեցին հայ բնակչության զանգվածային տեղահանություն, որին հաջորդեց համակարգված սպանությունների արշավը: Հսկայական մասը ոչնչացվեց իրական մահվան երթերի ժամանակ։ Այն սակավաթիվ փրկվածները, ովքեր կարողացան հասնել սիրիական անապատի համակենտրոնացման ճամբարներ, մահացան սովից և ծարավից։ Ի վերջո, զոհերի թիվը կազմեց ավելի քան մեկուկես միլիոն՝ ներառյալ կանայք, տղամարդիկ և երեխաներ, որոնք անհետացան այն հողից, որտեղ բնակվել էին ավելի քան երկու հազար տարի:
Մենք պարտավոր ենք հիշել պատմության դառը դասերը, մեր պարտքն է դատապարտել ոճրագործներին և արդարություն ապահովել զոհերի համար։
Ժամանակի հեռավորությունից մենք կասկած չունենք, որ միջազգային հանրությունը չկարողացավ կանխել բռնությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ մեծ մասամբ կանխարգելիչ մեխանիզմների բացակայության և այն ժամանակվա միջազգային կարգի ճգնաժամի պատճառով։
Այսօր՝ 110 տարի անց, և՛ միջազգային հանրությունը, և՛ Բուլղարիայի Հանրապետությունը պարտավոր են ճանաչել և արձագանքել մարդկության դեմ ուղղված յուրաքանչյուր հանցագործությանը։ Մենք չենք կարող անպատժելի հանցագործությունները, հատկապես մարդու հիմնարար իրավունքների դեմ, անտարբերության շղարշով ծածկել, քանի որ այն հանգեցնում է դրանց կրկնությանը։ Ավելի քան մեկ դար է անցել Ցեղասպանությունից, բայց մենք չենք կարող և բացարձակապես չպետք է մոռանանք նման ողբերգությունները։ Պատմության մութ էջերը մոռացության մատնելը ծնում է դրանց կրկնությունը։ Հիշողությունը մարդկության դեմ բարբարոսության և դաժանության հակաթույնն է, իսկ հիշելը՝ պարտավորություն։
Ուստի, ամեն տարի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը մենք հույս ենք փայփայում, որ անցյալի տառապանքներից մարդկանց և ժողովուրդների միջև կծնվի խաղաղության և փոխըմբռնման ապագա:
Մենք ուշադիր հետևում ենք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսությանը և հույս ունենք, որ բանակցությունները, ի վերջո, հաջողությամբ կպսակվեն, որպեսզի բացվի Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը, և երկու հարևան ժողովուրդները կարողանան ապրել խաղաղ և բարգավաճ տարածաշրջանում։
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը մենք համերաշխություն ենք հայտնում Բուլղարիայում ապրող բոլոր հայերին, մասնավորապես Բուլղարիայի բոլոր հայկական միություններին և կազմակերպություններին։ Մենք՝ բուլղարացիներս, հպարտ ենք, որ կարողացել ենք փրկվածներին պատսպարել մեր հյուրընկալ հողում, նրանց ապրելու և ստեղծագործելու հնարավորություն տալ։ Եվ հենց այս մարդկանց հետնորդներն են, որ այսօր կազմում են բուլղարահայ ծաղկուն և լավ ինտեգրված համայնքի կորիզը, որն արժեքավոր ներդրում է ունեցել մեր երկրի զարգացման և բարգավաճման գործում: Հիշում ենք և պահանջում»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Наш долг — осудить преступников - заявление депутата болгарского парламента в связи со 110-ой годовщиной Геноцида армян
По прошествии времени у нас нет сомнений в том, что международное сообщество не смогло предотвратить насилие против армянского народа.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил депутат болгарского парламента Десислав Тасков от Болгарской социалистической партии по случаю 110-й годовщины Геноцида армян.
Ниже приводим полный текст заявления.
«24 апреля мы отмечаем годовщину массовых репрессий, осуществленных Османской империей против полутора миллионов невинных армян.
110 лет назад, вечером 24 апреля 1915 года, начались массовые аресты. В течение месяца сотни армян, включая журналистов, писателей, поэтов и парламентариев, были депортированы и убиты по дороге в Анкару.
Затем османские власти предприняли массовую депортацию армянского населения, за которой последовала системная кампания убийств. Огромная часть была уничтожена в ходе настоящих маршей смерти. Немногие выжившие, которым удалось добраться до концентрационных лагерей в Сирийской пустыне, умерли от голода и жажды.
В итоге число погибших составило более полутора миллиона человек, включая женщин, мужчин и детей, которые исчезли с земли, на которой они проживали более двух тысяч лет.
Мы обязаны помнить горькие уроки истории, наш долг осудить виновных и обеспечить справедливость для жертв.
По прошествии времени у нас нет сомнений в том, что международное сообщество не смогло предотвратить насилие против армянского народа во многом из-за отсутствия превентивных механизмов и кризиса международного порядка в то время.
Сегодня, 110 лет спустя, как международное сообщество, так и Республика Болгария обязаны признавать и реагировать на каждое преступление против человечности. Мы не можем покрывать безнаказанные преступления, особенно против основных прав человека, завесой безразличия, поскольку это приводит к их повторению.
Прошло уже более века со времени Геноцида, но мы не можем и ни в коем случае не должны забывать такие трагедии. Забвение темных страниц истории порождает их повторение. Память — это противоядие от варварства и жестокости по отношению к человечеству, и помнить — это обязанность.
Поэтому каждый год в День памяти жертв Геноцида армян мы лелеем надежду, что из страданий прошлого родится будущее мира и взаимопонимания между людьми и народами.
Мы внимательно следим за диалогом между Арменией и Турцией и надеемся, что переговоры в итоге увенчаются успехом, что позволит открыть последнюю закрытую границу Европы и два соседних народа смогут жить в мирном и процветающем регионе.
В День памяти жертв Геноцида армян мы выражаем солидарность со всеми армянами, проживающими в Болгарии, в частности, со всеми армянскими объединениями и организациями Болгарии. Мы, болгары, гордимся тем, что смогли приютить выживших на нашей гостеприимной земле, дать им возможность жить и творить. И именно потомки этих людей сегодня составляют ядро ​​процветающей и хорошо интегрированной болгаро-армянской общины, которая внесла ценный вклад в развитие и процветание нашей страны. Мы помним и требуем», — говорится в заявлении.