Մեր պարտքն է դատապարտել ոճրագործներին. Բուլղարիայի խորհրդարանի պատգամավորի հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ
Ժամանակի հեռավորությունից մենք կասկած չունենք, որ միջազգային հանրությունը չկարողացավ կանխել բռնությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բուլղարիայի սոցիալիստական կուսակցության անունից այս մասին հայտարարել է երկրի խորհրդարանի պատգամավոր Դեսիսլավ Տասկովը՝ Հայոց ցեղասպանության 110-ամյակի կապակցությամբ։
Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Ապրիլի 24-ին հիշատակում ենք Օսմանյան կայսրության կողմից մեկուկես միլիոն անմեղ հայերի դեմ իրականացված զանգվածային բռնաճնշումների տարելիցը։
110 տարի առաջ՝ 1915 թվականի ապրիլի 24-ի երեկոյան սկսվում են զանգվածային ձերբակալությունները։ Մեկ ամսում հարյուրավոր հայեր՝ ներառյալ լրագրողներ, գրողներ, բանաստեղծներ ու պատգամավորներ, արտաքսվեցին ու սպանվեցին Անկարա տանող ճանապարհին։
Այնուհետև, օսմանյան իշխանությունները ձեռնարկեցին հայ բնակչության զանգվածային տեղահանություն, որին հաջորդեց համակարգված սպանությունների արշավը: Հսկայական մասը ոչնչացվեց իրական մահվան երթերի ժամանակ։ Այն սակավաթիվ փրկվածները, ովքեր կարողացան հասնել սիրիական անապատի համակենտրոնացման ճամբարներ, մահացան սովից և ծարավից։ Ի վերջո, զոհերի թիվը կազմեց ավելի քան մեկուկես միլիոն՝ ներառյալ կանայք, տղամարդիկ և երեխաներ, որոնք անհետացան այն հողից, որտեղ բնակվել էին ավելի քան երկու հազար տարի:
Մենք պարտավոր ենք հիշել պատմության դառը դասերը, մեր պարտքն է դատապարտել ոճրագործներին և արդարություն ապահովել զոհերի համար։
Ժամանակի հեռավորությունից մենք կասկած չունենք, որ միջազգային հանրությունը չկարողացավ կանխել բռնությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ մեծ մասամբ կանխարգելիչ մեխանիզմների բացակայության և այն ժամանակվա միջազգային կարգի ճգնաժամի պատճառով։
Այսօր՝ 110 տարի անց, և՛ միջազգային հանրությունը, և՛ Բուլղարիայի Հանրապետությունը պարտավոր են ճանաչել և արձագանքել մարդկության դեմ ուղղված յուրաքանչյուր հանցագործությանը։ Մենք չենք կարող անպատժելի հանցագործությունները, հատկապես մարդու հիմնարար իրավունքների դեմ, անտարբերության շղարշով ծածկել, քանի որ այն հանգեցնում է դրանց կրկնությանը։ Ավելի քան մեկ դար է անցել Ցեղասպանությունից, բայց մենք չենք կարող և բացարձակապես չպետք է մոռանանք նման ողբերգությունները։ Պատմության մութ էջերը մոռացության մատնելը ծնում է դրանց կրկնությունը։ Հիշողությունը մարդկության դեմ բարբարոսության և դաժանության հակաթույնն է, իսկ հիշելը՝ պարտավորություն։
Ուստի, ամեն տարի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը մենք հույս ենք փայփայում, որ անցյալի տառապանքներից մարդկանց և ժողովուրդների միջև կծնվի խաղաղության և փոխըմբռնման ապագա:
Մենք ուշադիր հետևում ենք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսությանը և հույս ունենք, որ բանակցությունները, ի վերջո, հաջողությամբ կպսակվեն, որպեսզի բացվի Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը, և երկու հարևան ժողովուրդները կարողանան ապրել խաղաղ և բարգավաճ տարածաշրջանում։
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը մենք համերաշխություն ենք հայտնում Բուլղարիայում ապրող բոլոր հայերին, մասնավորապես Բուլղարիայի բոլոր հայկական միություններին և կազմակերպություններին։ Մենք՝ բուլղարացիներս, հպարտ ենք, որ կարողացել ենք փրկվածներին պատսպարել մեր հյուրընկալ հողում, նրանց ապրելու և ստեղծագործելու հնարավորություն տալ։ Եվ հենց այս մարդկանց հետնորդներն են, որ այսօր կազմում են բուլղարահայ ծաղկուն և լավ ինտեգրված համայնքի կորիզը, որն արժեքավոր ներդրում է ունեցել մեր երկրի զարգացման և բարգավաճման գործում: Հիշում ենք և պահանջում»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Socialist Party of Bulgaria calls for ensuring justice for victims of Armenian Genocide, condemning perpetrators
The international community failed to prevent the Armenian Genocide to a large extent due to the lack of preventive mechanisms and the crisis of the international order at that time, Desislav Taskov, Member of the Parliament of the Republic of Bulgaria, said in a statement.
He delivered the statement on behalf of the Socialist Party of the Republic of Bulgaria, on the occasion of the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
Below is the text of the statement published by the Armenian Embassy in Bulgaria.
“On April 24, we commemorate the anniversary of the mass repression of Armenians carried out by the Ottoman Empire against a million and a half innocent victims.
110 years ago, on April 24, 1915 mass arrests begin in the evening. For one month, hundreds of Armenians, including journalists, writers, poets and MPs have been deported and killed on the road leading to Ankara. The Ottoman authorities then undertake mass deportation of the Armenian population, followed by a campaign of systematic killings. A large part of it was destroyed during real death marches. The few survivors who manage to reach the concentration camps in the Syrian desert are dying of hunger and thirst. In the end, the number of victims comprised more than a million and a half people, including women and children, who have been disappearing from the land inhabited by them for more than two thousand years.
We are obliged to remember the bitter lessons of history, it is our duty to condemn the perpetrators and ensure justice for the victims! From the distance of time, we have no doubt that the international community has failed to prevent violence against the Armenian people to a large extent due to the lack of preventive mechanisms and the crisis of the international order at that time.
Today, one hundred and ten years later, both the international community and the Republic of Bulgaria have it in our duty to recognize and respond to every single crime against humanity. We cannot cover up unpunished crimes with the mug of indifference, especially against basic human rights, because this leads to their repetition. It's been over a century since the genocide, but we cannot and definitely must not forget such tragedies! Throwing into oblivion the dark pages of history causes their repetition. Memory is the antidote to barbarism and atrocities against humanity and to remember is a duty.
That is why every year, on the Day of Remembrance of the Victims of the Armenian Genocide, we feed the hope that from the suffering of the past, a future of peace and mutual understanding will be born between peoples and nations. We are following the dialogue between Armenia and Turkey closely and hope that negotiations will eventually succeed to open Europe's last closed border and the two neighbouring nations can live in a peaceful and prosperous region.
On the International Day of Remembrance of the Victims of the Armenian Genocide, we express solidarity with all Armenians living in Bulgaria, in particular with all Armenian unions and organizations in Bulgaria. We, the Bulgarians, are proud to have been able to house the survivors of our hospitable land, to give them the opportunity to live and create. And it is the descendants of these people today who form the core of the thriving and well-integrated Bulgarian-Armenian community, which makes a valuable contribution to the development and prosperity of our country. We remember and demand!”