Հարվարդը դատի է տվել Թրամփի վարչակազմին
Հարվարդի համալսարանը դատական ​​հայց է հարուցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի դեմ՝ մի քանի միլիարդ դոլարի ֆինանսավորման արգելափակման պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ապրիլի 21-ին հաղորդել է The Harvard Crimson ուսանողական թերթը։
Ուսումնական հաստատությունը երկրի ղեկավարությանը մեղադրում է անօրինական և հակասահմանադրական արշավ իրականացնելու մեջ՝ «իր սահմանադրական իրավունքների պաշտպանության համար Հարվարդին պատժելու» նպատակով։
«Փոխզիջումը, որն առաջարկել են Հարվարդին և մյուս համալսարաններին, հասկանալի է. թույլ տվեք կառավարությանը զբաղվել ձեր բարձրագույն ուսումնական հաստատության միկրոմենեջմենթով կամ վտանգի տակ դրեք հաստատության հնարավորությունը՝ բեկումնային առաջընթացի հասնելու բժշկագիտության բնագավառում, անելու գիտական ​​հայտնագործություններ և գտնելու նորարարական լուծումներ», - մեջբերում է թերթը Հարվարդի փաստաբանների ներկայացրած դատական հայցի տեքստը:
Հարվարդը պահանջում է անօրինական ճանաչել 2,2 միլիարդ դոլարի, ինչպես նաև ցանկացած միջոցների ֆինանսավորման սառեցումը, որոնց տրամադրման մերժումը կապված է  «ոչ սահմանադրական պահանջների» հետ, որոնք ներառված են Թրամփի վարչակազմի՝ Հարվարդին ուղղված նամակներում:
Օրեր առաջ համալսարանը նամակ էր ստացել Սպիտակ տան վարչակազմից, որտեղ լրացուցիչ պահանջներ էին ներկայացված, այդ թվում՝ փոփոխություններ իր կառավարման ձևում, աշխատանքի ընդունման գործելակերպում, ընդունելության ընթացակարգում, հավասարության, բազմազանության և ներառականության ծրագրերում։ Համալսարանը մերժել էր այս պահանջները։
Իսկ ավելի ուշ The Wall Street Journal-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ ԱՄՆ վարչակազմը մտադիր է Հարվարդի համալսարանի ֆինանսավորումը կրճատել ևս 1 միլիարդ դոլարով՝ ուսումնական հաստատության կողմից իր քաղաքականության մեջ փոփոխություններ մտցնելուց հրաժարվելու պատճառով:
The New York Times թերթը նշում է, որ հայցում որպես պատասխանող կողմ նշված են ԱՄՆ կրթության նախարար Լինդա Մաքմեոնը, արդարադատության նախարար և գլխավոր դատախազ  Փեմ Բոնդին, առողջապահության և սոցիալական ծառայությունների նախարար Ռոբերտ Քենեդի Կրտսերը և մի շարք այլ պաշտոնյաներ:

Гарвард подал в суд на администрацию Трампа
Гарвардский университет подал иск против администрации президента США Дональда Трампа из-за блокирования финансирования на сумму в несколько миллиардов долларов. Как передает Арменпресс, об этом 21 апреля сообщила студенческая газета The Harvard Crimson.
Учебное заведение обвиняет руководство страны в проведении незаконной и неконституционной кампании с целью «наказать Гарвард за защиту своих конституционных прав».
«Компромисс, на который предложили пойти Гарварду и другим университетам, понятен: позвольте правительству заниматься микроменеджментом в отношении вашего учебного заведения или поставьте под угрозу его возможность достигать прорывов в медицине, делать научные открытия и находить инновационные решения», - цитирует издание текст иска, поданного в суд штата Массачусетс.
Гарвард требует признать незаконным замораживание финансирования на сумму в $2,2 млрд, а также любых средств, отказ от выделения которых связан с "неконституционными требованиями", содержащимися в письмах администрации Трампа Гарварду.
Несколько дней назад университет получил письмо от администрации Белого дома, в котором были изложены дополнительные требования, включая изменения в управлении, практике найма, процедурах приема, а также программах равенства, разнообразия и инклюзивности. Университет отклонил эти требования.
Позднее The Wall Street Journal со ссылкой на свои источники сообщил, что администрация США намерена сократить финансирование Гарвардского университета еще на $1 млрд из-за отказа учебного заведения вносить изменения в свою политику.
New York Times сообщает, что в качестве ответчиков по иску указаны министр образования США Линда Макмэхон, генеральный прокурор Пэм Бонди, министр здравоохранения и социальных служб Роберт Кеннеди-младший и несколько других должностных лиц.