Հայաստանին ակտիվ սպառազինվելու մեջ մեղադրող Ադրբեջանը 2024-ին ավելի քան 2 միլիարդ դոլարի զենք է գնել. Բաքվի նպատակները վերլուծել է ռազմական փորձագետը
Զենքի համաշխարհային առևտրի վերլուծության կենտրոնի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանը 2024 թվականին ձեռք է բերել 2 միլիարդ 220 միլիոն դոլարի սպառազինություն։ Ադրբեջանը, որը պարբերաբար կեղծ մեղադրանքներ է հնչեցնում, թե Հայաստանն ակտիվ սպառազինություն է ձեռք բերում և իբր պատրաստվում է հարձակվել Ադրբեջանի վրա, ինքն է ակտիվ սպառազինվում՝ 2024 թվականին սպառազինության ձեռքբերումներով զբաղեցնելով Զենքի համաշխարհային առևտրի վերլուծության կենտրոնի վարկանիշային աղյուսակի 16-րդ հորիզոնականը։
«Արմենպրես»-ը թեմայի վերաբերյալ զրուցել է ռազմաքաղաքական վերլուծաբան Դավիթ Հարությունովի հետ։
Վերլուծաբանը կարծում է, որ Ադրբեջանի կողմից սպառազինության ակտիվ ներկրումն օբյեկտիվ իրականություն է, բայց ահա ծավալների, ձեռքբերման նպատակների ու վերահսկողության հետ կապված հարցերի հանրագումարն առանձին խոսակցության թեմա է։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դավիթ Հարությունովն անդրադարձավ այն տեղեկատվությանը, որի համաձայն՝ 2024 թվականին Ադրբեջանը և այդ առումով զբաղեցնում է հրապարակած վարկանիշային աղյուսակի 16-րդ հորիզոնականը։
«Ադրբեջանական կողմի սպառազինվելու մասին տեղեկատվությունն առկա է նաև բաց աղբյուրներում, առավել ևս, որ զենքի գնումների մի մասի վերաբերյալ Ադրբեջանն ինքն է տեղեկացնում՝ նշելով արդեն գնված զինատեսակների ու նաև ապագայում գնվելիք սպառազինության մասին։ Դրանով Ադրբեջանը հետապնդում է մի քանի նպատակներ։ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ ադրբեջանական կողմը սպառազինության ձեռքբերումը նախ դիտարկում է որպես էական ռեսուրս, որով ժամանակակից աշխարհում փորձում է լուծել նաև քաղաքական խնդիրներ»,- նշեց Հարությունովը։
Նրա դիտարկմամբ՝ երկրորդ նպատակն այն է, որ Բաքուն ձգտում է հնարավորինս խորացնել իր համար ուժերի բարենպաստ հարաբերակցությունը Հայաստանի համեմատ, ինչը տեղի ունեցավ 44-օրյա պատերազմից հետո։ Թեև Բաքուն անընդհատ ընդգծում է իր զինուժի հնարավորությունները, սակայն այնտեղ կա ընկալում, որ հայկական կողմն էլ որոշակի պայմաններում կարող է սկսել հավասարակշռությունը վերականգնել, և որպեսզի նման բան թույլ չտան, դիմում են սպառազինությունների ծավալների մեծացման և տեսականու ընդլայնման։
«Չի կարելի բացառել, որ ադրբեջանական կողմի երրորդ նպատակն էլ սպառազինության ծավալները մեծացնելու միջոցով նոր ագրեսիայի, ռազմական կոնֆլիկտի պատրաստվելն է»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով սպառազինությունների վերահսկման միջազգային մեխանիզմներին` Հարությունովն ընդգծեց, որ դրանք, ցավոք, չեն գործում և նախկինում էլ այդքան արդյունավետ չեն եղել։ Բացի այդ, հայկական կողմը ժամանակին առաջարկեց ստեղծել համատեղ վերահսկման մեխանիզմներ, սակայն Ադրբեջանն այդ հարցում որևէ շահագրգռություն չցուցաբերեց։
«Մեր տարածաշրջանում խոսքը վերաբերում է սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրին, որն իսկապես պարունակում է հստակ սահմանափակումներ յոթ տեսակի ծանր սպառազինությունների առնչությամբ, որոնք ունեն հիմնական նշանակություն։ Բայց խնդիրն այն է, որ նախկինում էլ, երբ պայմանագիրը լիարժեքորեն գործում էր, դրանում նախատեսված չէին ստուգման և վերիֆիկացիայի հստակ մեխանիզմներ։ Չկար նաև այն հարցի պատասխանը, թե ինչ պատասխանատվության պետք է ենթարկվի այն երկիրը, որը խախտել է սահմանված քվոտաները, և ինչ հետևանքներ կարող են լինել։ Ադրբեջանը մշտապես խախտել է այդ պայմանագրի դրույթներն ու սահմանափակումներով ամրագրված պայմանները։ Ի դեպ, 2023 թվականին պայմանագրից դուրս եկավ Ռուսաստանը, իսկ 2024 թվականին իր անդամակցությունը սառեցրեց Լեհաստանը, որն, ի դեպ, գլխավորում է սպառազինությունների վերոհիշյալ վարկանիշային աղյուսակը»,- նշեց ռազմաքաղաքական վերլուծաբանը։
Հարությունովի դիտարկմամբ՝ մեր տարածաշրջանի չափից շատ միլիտարիզացված լինելու հանգամանքը պայմանավորված է բնակչության քանակի և սպառազինության համադրման հաշվարկով։
«Քանի որ հարավկովկասյան պետություններն, ի տարբերություն այլ երկրների, չեն առանձնանում բնակչության մեծ թվաքանակով, ուստի նշված հաշվարկի համատեքստում սպառազինությունների ծավալների առումով կան ավելի շատ միլիտարիզացված տարածաշրջաններ։ Օրինակ՝ Մերձավոր Արևելքը կամ Հարավարևելյան Ասիան, որտեղ պոտենցիալ հակամարտությունների ծավալներն ավելի մեծ են, քան Հարավային Կովկասում։ Բայց, չնայած այդ դիտարկմանը, մեր տարածաշրջանում առկա իրավիճակը նույնպես մտահոգիչ է»,- ասաց Հարությունովը։
Անդրադառնալով այն հարցին, որ Ադրբեջանի սպառազինվելու ներկայիս տեմպերի ու ծավալների պարագայում որքան տրամաբանական է նաև ամերիկյան սպառազինության հատկացումն Ադրբեջանին` Հարությունովն ընդգծեց, որ տարիներ առաջ ամերիկացիներն աֆղանական տրանզիտն իրականացնում էին հենց Ադրբեջանի տարածքով, ինչը թույլ էր տալիս ԱՄՆ-ի նախագահներին կիրառել վետո և այդ կերպ շրջանցել հայտնի 907 բանաձևը՝ զենք-զինամթերք հատկացնելով Ադրբեջանին։
Ինչպես հայտնի է, 1992 թվականին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսն ընդունեց «Արտաքին գործառույթների, արտահանման ֆինանսավորման և հարակից ծրագրերի հատկացումների մասին» օրենքը (հակիրճ՝ «Ազատությանն աջակցության բանաձև»), որի 907 ենթաբաժնով ԱՄՆ-ի կառավարությանն արգելվել է Ադրբեջանին հատկացնել սպառազինություն։ Թեև ԱՄՆ-ի հայկական համայնքն ակտիվորեն աշխատել և աշխատում է այդ ուղղությամբ, բայցևայնպես 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո բանաձևում կատարված փոփոխությունների արդյունքում ԱՄՆ-ի նախագահին սահմանափակ իրավունք է տրվել հակաահաբեկչական գործողությունների անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ժամանակավորապես կասեցնել 907 ենթաբաժնի գործողությունը։ Բանաձևի հետ կապված նոր քննարկումները նախատեսված են ապրիլի վերջին և դրանք առավել քան ակտուալ են Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար սպառազինվելու ֆոնին։
«Այդուհանդերձ, նույնիսկ տվյալ հանգամանքը հիմք չէ, որ ԱՄՆ-ից կարող են լինել մեծածավալ գնումներ, որովհետև ամերիկյան սպառազինությունը բավականին թանկ է, իսկ Ադրբեջանը գլխավորապես համադրում է ռուսական արտադրության ծանր սպառազինությունը՝ զրահատեխնիկան, հրետանին, և ինտեգրում տեխնոլոգիական նոր տարրեր՝ հրթիռային համակարգեր, Իսրայելից և Թուրքիայից ձեռք բերած անօդաչուներ։ Ակնհայտ է, որ Բաքուն շարունակելու է այդ ռազմավարությունը։ Այդուհանդերձ, չի կարելի բացառել նաև առանձին զինատեսակների գնումն ԱՄՆ-ից»,- ասաց վերլուծաբանը։
Հարությունովը հիշեցրեց, որ թեև 907 բանաձևը հայկական լոբբիի ակտիվ աշխատանքի արդյունքն էր, բայցևայնպես կան նախադրյալներ, որ Թրամփի վարչակազմը շահագրգռված է ամերիկյան զենքի վաճառքով և արտահանմամբ, ու եթե տեսնեն նոր հնարավորությունների դաշտ, ապա կարող են անտեսել վերոհիշյալ արգելանքը։ Մյուս կողմից բավականին ակտիվ կոնտակտներ կան ԱՄՆ-ի ազդեցիկ հրեական կազմակերպությունների և ադրբեջանցիների միջև, և վերջիններիս համար բանաձևի վերացումը կարևոր է Միացյալ Նահանգների հետ քաղաքական հարաբերությունների բարելավման ու զարգացման առումով, ինչը ցուցիչ է նաև, որ այդ հարաբերությունները դուրս են գալիս նախկինում առկա սառը վիճակից, ինչն արձանագրվել էր Բայդենի նախագահության օրոք։

Азербайджан, обвиняющий Армению в активном вооружении, в 2024 году закупил оружия на сумму более $2 миллиардов - военный эксперт анализирует цели Баку
По данным, опубликованным Центром анализа мировой торговли оружием, в 2024 году Азербайджан закупил оружия на сумму $2,22 млрд.
Азербайджан, регулярно выдвигающий в адрес Еревана надуманные обвинения в том, что Армения активно приобретает оружие и якобы готовится напасть на Азербайджан, сам активно вооружается, о чем свидетельствует его 16-е место в рейтинге приобретений оружия Центра анализа мировой торговли оружием за 2024 год.
На эту тему Арменпресс побеседовал с военно-политическим обозревателем Давидом Арутюновым.
Аналитик считает, что активный импорт оружия Азербайджаном — объективная реальность, но совокупность вопросов, связанных с объемами, целями приобретения и контролем, — тема отдельного разговора.
В беседе с Арменпресс Давид Арутюнов сослался на информацию, согласно которой в 2024 году Азербайджан занимает 16-ю позицию в опубликованной рейтинговой таблице.
«Информация о вооружении азербайджанской стороны также имеется в открытых источниках, тем более, что о некоторых закупках оружия сообщает и сам Азербайджан, указывая типы уже закупленного оружия и вооружения, которое планируется закупить в будущем. Поступая таким образом, Азербайджан преследует несколько целей. «Из заявлений высокопоставленных лиц становится ясно, что азербайджанская сторона в первую очередь рассматривает приобретение оружия как важнейший ресурс, с помощью которого она также пытается решать политические проблемы в современном мире», - отметил Арутюнов.
По его наблюдению, вторая цель заключается в том, что Баку стремится максимально углубить выгодный для себя баланс сил по сравнению с Арменией, сложившийся после 44-дневной войны. Хотя Баку постоянно подчеркивает возможности своих военных, существует мнение, что армянская сторона при определенных условиях может начать восстанавливать равновесие, и с целью не допустить этого, они прибегают к увеличению объемов и разнообразия приобретаемого оружия.
«Нельзя исключать, что третьей целью азербайджанской стороны является подготовка к новой агрессии и военному конфликту путем наращивания объемов вооружений», — сказал наш собеседник.
Говоря о международных механизмах контроля над вооружениями, Арутюнов подчеркнул, что, к сожалению, они не работают, да и не были столь эффективны в прошлом. Кроме того, армянская сторона в свое время предлагала создать совместные контрольные механизмы, однако Азербайджан не проявил никакого интереса к этому вопросу.
«В нашем регионе речь идет о Договоре об обычных вооружениях, который действительно содержит четкие ограничения по семи типам тяжелых вооружений, имеющим принципиальное значение. Но проблема в том, что даже раньше, когда соглашение вступило в полную силу, оно не предусматривало четких механизмов инспекций и верификаций.
Не было также ответа на вопрос, какую ответственность должна понести страна, нарушившая установленные квоты, и какие могут быть последствия. Азербайджан последовательно нарушает положения этого договора и условия, изложенные в ограничениях. Кстати, Россия вышла из договора в 2023 году, а Польша, кстати, возглавляющая упомянутую таблицу рейтинга вооружений, заморозила свое членство в 2024 году», — отметил военно-политический аналитик.
По мнению Арутюнова, чрезмерная милитаризация нашего региона обусловлена ​​расчетом из сопоставления численности населения и вооруженности.
«Поскольку государства Южного Кавказа, в отличие от других стран, не отличаются большой численностью населения, то в контексте приведенного выше расчета по объему вооружений имеются более милитаризованные регионы. Например, Ближний Восток или Юго-Восточная Азия, где масштаб потенциальных конфликтов больше, чем на Южном Кавказе.  Но, несмотря на это наблюдение, нынешняя ситуация в нашем регионе также вызывает беспокойство», — сказал Арутюнов.
Касаясь вопроса о том, насколько логичны поставки американского оружия Азербайджану с учетом нынешних темпов и объемов вооружения Азербайджана, Арутюнов подчеркнул, что несколько лет назад американцы осуществляли афганский транзит через территорию Азербайджана, что позволяло президентам США использовать право вето и таким образом обходить знаменитый пункт 907 в Акте о поддержке свободы, поставляя оружие и боеприпасы Азербайджану.
Как известно, в 1992 году Конгресс США принял Закон об ассигнованиях на иностранные операции, экспортное финансирование и связанные с ними программы (сокращенно — Акт о поддержке свободы), пункт 907 которого запрещал правительству США поставлять оружие Азербайджану. Хотя армянская община США активно работала и работает в этом направлении, но в результате поправок, внесенных в Акт после террористических атак в США 11 сентября 2001 г., президенту США были предоставлены ограниченные полномочия по временному приостановлению действия пункта 907, исходя из необходимости проведения контртеррористических операций. Новые обсуждения резолюции запланированы на конец апреля и становятся еще более актуальными на фоне продолжающегося вооружения Азербайджана.
«Однако даже это обстоятельство не является основанием для масштабных закупок в США, поскольку американское оружие достаточно дорогое, а Азербайджан в основном комбинирует российское тяжелое вооружение — бронетехнику, артиллерию, а также интегрирует новые технологические элементы — ракетные комплексы, беспилотники, закупаемые в Израиле и Турции. Очевидно, что Баку продолжит эту стратегию. Однако нельзя исключать возможность закупки отдельных видов оружия у США», — отметил аналитик.
Арутюнов напомнил, что хотя пункт 907 и стал результатом активной работы армянского лобби, тем не менее, есть предпосылки, что администрация Трампа заинтересована в продаже и экспорте американского оружия, и если они увидят в этом поле новых возможностей, то могут проигнорировать вышеупомянутый запрет.
С другой стороны, существуют достаточно активные контакты между влиятельными еврейскими организациями в США и азербайджанцами, и для последних отмена пункта 907 важна с точки зрения улучшения и развития политических отношений с США, что также является показателем того, что эти отношения выходят из ранее прохладного состояния, которое было зафиксировано в период президентства Байдена.