ԱՄՆ-ն սկսել է զորքեր տեղափոխել Եվրոպա լայնամասշտաբ զորավարժություններին մասնակցելու համար
Միացյալ Նահանգներն սկսել է զորքեր և ռազմական տեխնիկա տեղափոխել Եվրոպա՝ դաշնակիցների և գործընկերների հետ DEFENDER 25 լայնածավալ զորավարժություններին մասնակցելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ բանակի եվրոպական հրամանատարությունը:
Ընդհանուր առմամբ, Եվրոպա կժամանի ԱՄՆ-ի 5400 զինծառայող։ Մայիսի 11-ից մինչև հունիսի 24-ը կայանալիք զորավարժություններին բացի Միացյալ Նահանգներից կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր 18 երկիր:
«DEFENDER 25-ն ԱՄՆ բանակի լայնածավալ զորավարժություններ են, որոնք կստուգեն, թե ամերիկյան զորքերը որքան արագ և արդյունավետ կերպով կարող են ծավալվել Եվրոպայում և պաշտպանել Արևելյան թևը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների և գործընկերների հետ…. ցուցադրելու ամերիկյան զինված ուժերի կարողությունը՝ մեծ տարածությունների վրա ուղարկելու ուժեր, իրականացնելու գործողություններ և աջակցելու դաշնակիցներին Արկտիկայից մինչև Միջերկրական և Սև ծովերի տարածաշրջաններ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ամերիկյան զորքերը DEFENDER 25-ի շրջանակներում կմասնակցեն զորավարժությունների երեք խոշոր փուլերի ՝ Swift Response (Արագ արձագանքում), Immediate Response (Անմիջական արձագանքում) և Saber Guardian (Սուսերի պահապան):
Մայիսի 11-ից մինչև 31-ն անցկացվող Swift Response-ի ժամանակ Ֆինլանդիայում, Նորվեգիայում, Լատվիայում, Լիտվայում և Շվեդիայում կանցկացվի հինգ օդադեսանտային գործողություն:
Immediate Response-ը երկրորդ փուլն է, որի ընթացքում մայիսի 26-ից հունիսի 9-ը ԱՄՆ-ի դաշնակիցների և գործընկերների շուրջ 12 000 զինծառայող կիբերպաշտպանության ապահովման գործողությունները կկատարելագործի ութ երկրներում (Ալբանիա, Բուլղարիա, Խորվաթիա, Հունաստան, Կոսովո, Չեռնոգորիա, Հյուսիսային Մակեդոնիա և Սլովակիա):
Վերջնական փուլը՝ Saber Guardian-ը, որը կանցկացվի հունիսի 9-24-ը, ուղղված է ՆԱՏՕ-ի ցամաքային առաքելության հրամանատարության արդյունավետության բարձրացմանը և ՆԱՏՕ-ի դաշնակից ու գործընկեր ուժերի միջև համակարգման բարելավմանը: Զորավարժությունների այս փուլը, որին կմասնակցի բազմազգ ուժերի շուրջ 10 000 զինծառայող, կանցկացվի Չեխիայում, Հունգարիայում և Ռումինիայում։

США начинают переброску войск в Европу для масштабных военных учений
Соединенные Штаты начали переброску войск и военной техники в Европу для участия в масштабных военных учениях DEFENDER 25 с союзниками и партнерами. Как сообщает Арменпресс, об этом заявило Европейское командование армии США.
Всего в Европу прибудут 5400 американских военнослужащих. Помимо США, в учениях, которые пройдут с 11 мая по 24 июня, примут участие 18 стран-членов и партнеров НАТО.
«DEFENDER 25 - это крупномасштабные учения армии США, которые проверят, насколько быстро и эффективно американские войска могут развернуться в Европе и защитить Восточный фланг с союзниками и партнерами по НАТО, чтобы продемонстрировать способность американских вооруженных сил отправлять силы на большие расстояния, поддерживать операции и поддерживать своих союзников от Арктики до регионов Средиземного и Черного морей", - говорится в сообщении.
Американские войска примут участие в трех крупных фазах учений в рамках DEFENDER 25 - Swift Response, Immediate Response и Saber Guardian. В них в общей сложности будут задействованы около 25 тыс. военнослужащих США, союзников и партнеров, которые будут работать над улучшением координации, тактики и совместимости оборудования.
Во время Swift Response с 11 по 31 мая в Финляндии, Норвегии, Латвии, Литве и Швеции пройдут пять воздушно-десантных операций. Будет отрабатываться расширение критически важных возможностей на поле боя на Крайнем Севере и в Прибалтике.
Immediate Response - это вторая фаза, в ходе которой около 12 тыс. военнослужащих союзников и партнеров США с 26 мая по 9 июня будут отрабатывать действия по обеспечению киберзащиты в восьми странах (Албания, Болгария, Хорватия, Греция, Косово, Черногория, Северная Македония и Словакия).
Заключительная фаза - Saber Guardian, которая пройдет с 9 по 24 июня, направлена на повышение эффективности командования миссией сухопутного компонента НАТО и улучшение координации между союзными и партнерскими силами НАТО. В операциях будет задействован 2-й кавалерийский полк армии США. Эта фаза учений, в которой примут участие около 10 тыс. военнослужащих многонациональных сил, будет проходить в Чехии, Венгрии и Румынии. Будут, в частности, отрабатываться марши войск, переправы через реки и проводиться боевые артиллерийские и ракетные стрельбы.