Իմ մոտիվացիան հավատքն է առ Աստված. Մալխաս Ամոյան
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի առաջնության քառակի չեմպիոն և աշխարհի առաջնության ոսկե մեդալակիր Մալխաս Ամոյանը ԵԱ-ի չեմպիոնությունը հեշտերից չի համարում:
«Իմ անցկացրած 4 գոտեմարտերից կիսաեզրափակիչն ու եզրափակիչը կառանձնացնեի ինձ համար, քանի որ դրանք ինձ բարդ տրվեցին: Զգացողություններս անբացատրելի են ու շատ ուրախ եմ, որ կարողացա 4-րդ անգամ անընդմեջ հռչակվել Եվրոպայի չեմպիոն: Ինձ համար մրցաշարերը գնալով ավելի են բարդանում, քանի որ հաղթանակի հասնելն ավելի է դժվարանում: Ի տարբերություն առաջին հաղթանակի, որը հեշտ ստացվեց, այժմ ամեն ինչ ավելի բարդ է»,-«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Մալխաս Ամոյանը:
Խոսելով եզրափակիչ գոտեմարտի ավարտից հետո պարտություն կրած մարզիկի նկատմամբ առանձնակի հարգալից վերաբերմունքի մասին` ըմբիշն ասաց. «Հարգանքը դիմացինի նկատմամբ միշտ պետք է լինի: Մրցագորգում մրցում ենք, իսկ դրանից դուրս ընկերական հարաբերություններ ունենք: Իմ մոտիվացիան հավատքն է առ Աստված: Հավատքն է իմ նկատմամբ, կատարածս աշխատանքի նկատմամբ: Այժմ ամեն մրցաշարի մասնակցում եմ միայն ոսկե մեդալի համար»:

Моя мотивация — вера в Бога - Малхас Амоян
Бронзовый призёр Олимпийских игр, четырёхкратный чемпион Европы и обладатель золотой медали чемпионата мира Малхас Амоян не считает чемпионат Европы лёгким.
«Из 4 проведенных мной поединков я бы выделил для себя полуфинал и финал, потому что они достались мне тяжело. Мои чувства необъяснимы, и я очень рад, что мне удалось  стать чемпионом Европы в 4-й раз подряд. Турниры становятся для меня все сложнее, одержать победу становится все сложнее. В отличие от первой победы, которая далась легко, сейчас все сложнее», - сказал Малхас Амоян на встрече с журналистами в пресс-зале Арменпресс
Говоря об особом уважительном отношении к побежденному спортсмену после финального поединка, борец сказал: «Уважение к окружающим должно быть всегда. Мы соревнуемся на ковре, а за его пределами у нас дружеские отношения. Моя мотивация — вера в Бога. Это вера в себя, в проделанную мной работу. Теперь я участвую в каждом турнире только ради золотой медали».