Հայկական պատվիրակությունը տպավորված է «Ապագայի խաղեր»-ի կազմակերպվածության բարձր մակարդակով
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում մեկնարկած ավանդական սպորտն ու ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաները համադրող «Ապագայի խաղեր»-ին մասնակից հայկական պատվիրակությունը տպավորված է խաղերի բացման արարողությամբ և բարձր մակարդակի կազմակերպվածությամբ:
«Արմենպրես»-ի  թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության քաղաքականության մշակման և վերլուծությունների բաժնի պետ, հայկական պատվիրակության ղեկավար Արթուր Սեդրակյանն ընդգծեց, որ ղազախական կողմը բարձր մակարդակով է անցկացնում  «Ապագայի խաղեր»-ը:
««Ապագայի խաղեր»-ը մեծամասշտաբ ու գլոբալ միջոցառում է: Այստեղ այսօր միավորված են նորարարական տեխնոլոգիաներն ու սպորտը: Հյուրընկալող կողմը` Ղազախստանն անթերի է կազմակերպել այս խաղերը, քանի որ բոլորը գիտեն իրենց անելիքը՝ թե կազմկոմիտեն, թե կամավորները: Ես նույնիսկ կարող եմ այս խաղերի կազմակերպվածությունը համեմատել Օլիմպիական խաղերի մակարդակի հետ»,-ասաց Սեդրակյանը:
«Ապագայի խաղեր»-ը կազմակերպվում է արդեն երրորդ անգամ: Հայաստանը մասնակցել է նաև 2024 թվականին Կազանում կայացած խաղերին:
Այս խաղերին Հայաստանից մասնակցում է միայն Լալա Գևորգյանը (phygital dancing):
Առաջիկա օրերին «Ապագայի խաղերի» շրջանակում կանցկացվեն մրցումներ ինչպես դասական մարզաձևերում, այնպես էլ ֆիջիթալ ձևաչափում, որտեղ իրական սպորտն ու թվային տեխնոլոգիաները միավորվում են մեկ մրցակցային հարթակում։ Աստանայում կմրցեն ավելի քան 800 մարզիկ և կիբերսպորտային ներկայացուցիչ՝ ավելի քան 30 երկրից։

Делегация Армении впечатлена высоким уровнем организации “Игр будущего”
Делегация Армении, участвующая в “Играх будущего” в столице Казахстана, Астане, сочетающих традиционные виды спорта и современные цифровые технологии, впечатлена церемонией открытия и высоким уровнем организации игр.
В беседе с корреспондентом “Арменпресс” глава армянской делегации Артур Седракян, руководитель отдела разработки и анализа политики Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, подчеркнул, что казахстанская сторона проводит “Игры будущего” на очень высоком уровне.
““Игры будущего” — это масштабное и глобальное событие. Сегодня здесь объединены инновационные технологии и спорт. Принимающая страна, Казахстан, организовала эти игры безупречно, все знают, что им нужно делать, и организационный комитет, и волонтеры. Я даже могу сравнить организацию этих игр с уровнем Олимпийских игр”, — сказал Седракян.
“Игры будущего” проводятся уже в третий раз. Армения принимала участие в Играх 2024 года в Казани.
В этих Играх Армения имеет лишь одного представителя, это Лала Геворгян, участвующая в фиджитал-танцах (видеоигры с танцевальным ритмом, участник под музыку повторяет движения за персонажами на экране).
В ближайшие дни в рамках “Игр будущего” пройдут соревнования как в классическом формате, так и в фиджитал-формате, где реальный спорт и цифровые технологии будут объединены на одной площадке. В Астане соревнуются более 800 спортсменов и представителей киберспорта из более чем 30 стран.