Հայկական կողմը կաջակցի Եգիպտոսի կողմից առաջադրված Խալեդ ալ Անանիի թեկնածությանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության վարչական մայրաքաղաքում ապրիլի 15-ին տեղի են ունեցել Հայաստանի և Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 11-րդ քաղաքական խորհրդակցությունները, որոնք գլխավորել են նախարարի տեղակալներ Վահան Կոստանյանը և Վաել Համեդը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, քննարկման ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է երկու պետությունների միջև առկա քաղաքական երկխոսության ավանդական բարձր մակարդակը, որը վերջին տարիներին առավել ակտիվացել է բարձրագույն մակարդակով տեղի ունեցած փոխադարձ այցելությունների արդյունքում:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության աճող տեմպերի վերաբերյալ, մտքեր փոխանակել բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության, զբոսաշրջության, կրթության և մշակույթի ոլորտում համագործակցության առավել սերտացման շուրջ:
Ըստ աղբյուրի՝ քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների միջև ընթացող աշխատանքներին և փոխաջակցությանը: Այս համատեքստում հայկական կողմը հայտնել է իր պատրաստակամությունն աջակցել Եգիպտոսի կողմից առաջադրված Խալեդ ալ Անանիի թեկնածությանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում:
Զրուցակիցները անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային վերջին զարգացումներին և Մերձավոր Արևելքում ընթացող գործընթացներին: Վահան Կոստանյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացներում իրերի ներկայիս դրությունը, ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանային բոլոր ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգը:

Armenia to support Egypt’s nominee Khaled al-Anani for UNESCO Director-General
On April 15, in Egypt’s administrative capital, the 11th political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and the Arab Republic of Egypt was held. The consultations were headed by Deputy Ministers Vahan Kostanyan and Wael Hamed, the Armenian Foreign Ministry has said in a statement.
During the discussions, both sides emphasized the traditionally high level of political dialogue between the two countries, which has intensified in recent years due to reciprocal high-level visits.
The parties commended the growing pace of trade between the two countries and exchanged views on enhancing cooperation in the fields of high technologies, healthcare, tourism, education, and culture.
During the political consultations, the ongoing cooperation and mutual support between the two countries within multilateral platforms were also touched upon. In this context, the Armenian side expressed its readiness to support the candidacy of Khaled al-Anani, nominated by Egypt for the position of UNESCO Director-General.
The interlocutors also touched upon latest regional and international developments, as well as ongoing processes in the Middle East. Vahan Kostanyan briefed his counterpart on the current state of the Armenia-Azerbaijan and Armenia-Turkey normalization processes, as well as on the “Crossroads of Peace” initiative developed by the Government of Armenia aimed at unblocking all regional transport infrastructures.