ՀԱՊԿ-ի հետ կապը հուսալիորեն ապահովում է տարածաշրջանի անվտանգությունը. ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար
Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ուժային կառույցների փոխգործակցությունը տարածաշրջանում կայունության հուսալի ապահովման և հակամարտությունների առաջացման ռիսկերի նվազեցման երաշխիքն է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Սոյուզնիկի. ՕԴԿԲ» («Դաշնակիցներ. ՀԱՊԿ») պարբերականին հայտնել է ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը։
«ԱՊՀ-ի և ՀԱՊԿ-ի պրոֆիլային կառույցների միջև փոխգործակցության ակտիվացումն ու ընդլայնումը հուսալի գործիք է դառնում տարածաշրջաններում անվտանգության ապահովման և լարվածության նվազեցման համար», - նշել է Լեբեդևը։
Համագործակցության գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ ԱՊՀ և ՀԱՊԿ երկրների զինված ուժերի, արտակարգ ծառայությունների և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կանոնավոր համատեղ վարժանքները «գլոբալ և տարածաշրջանային բնույթի հրատապ մարտահրավերների և սպառնալիքների դեմ համատեղ գործելու՝ երկրների պատրաստակամության վկայությունն են»։
«Պաշտպանության և այլ շահագրգիռ գերատեսչությունների միջև գործողությունների համակարգումը թույլ է տալիս մեր փոխգործակցությունը հասցնել որակապես նոր մակարդակի, նպաստում է տարբեր միասնական համակարգերի կատարելագործմանն ու զարգացմանը՝ նպատակ ունենալով պաշտպանել մեր պետությունների շահերը», - հավելել է նա։
Ընդ որում, Լեբեդևն ուշադրություն է հրավիրել, որ նման միջոցառումները նաև օգնում են վերլուծել իրավիճակը մի ամբողջ շարք հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են գլոբալ, տարածաշրջանային և տեղեկատվական անվտանգության ապահովումը, արտաքին գործոնների ազդեցությունն ԱՊՀ և ՀԱՊԿ երկրներում ներքաղաքական իրավիճակի վրա, ինչպես նաև թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, ահաբեկչության և անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի միջոցները:

Связь с ОДКБ надежно обеспечивает безопасность в регионе: генсек СНГ
Взаимодействие силовых структур Содружества Независимых Государств (СНГ) и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) является гарантией надежной стабильности в регионе и снижения рисков возникновения конфликтов. Как передает Арменпресс, это заявил генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев изданию “Союзники ОДКБ”.
“Активизация и расширение взаимодействия профильных структур СНГ и ОДКБ становится надежным инструментом для обеспечения безопасности и снижения напряженности в регионах”, - сказал Лебедев.
Генеральный секретарь СНГ отметил, что регулярные совместные учения представителей вооруженных сил, экстренных служб и правоохранительных органов стран СНГ и ОДКБ являются “свидетельством готовности стран вместе выступать против насущных вызовов и угроз” как глобального, так и регионального характера.
“Координация действий между оборонными и другими заинтересованными ведомствами позволяет выводить наше взаимодействие на качественно новый уровень, способствует совершенствованию и развитию различных объединенных систем с целью защиты интересов наших государств”, - добавил он.
Лебедев подчеркнул, что подобные мероприятия помогают проанализировать ситуацию по целому комплексу вопросов, таких как обеспечение глобальной, региональной и информационной безопасности, влияние внешних факторов на внутриполитическую ситуацию в странах СНГ и ОДКБ, а также меры по борьбе с наркотрафиком, терроризмом и нелегальной миграцией.