ԵՄ մի քանի երկիր կտրականապես դեմ է Ուկրաինայի համար ՌԴ ակտիվներն օգտագործելուն. Կալաս
Եվրամիության առանձին երկրներ կտրականապես դեմ են հանդես եկել Ուկրաինայի կարիքների համար Արևմուտքում սառեցված ռուսական ակտիվների օգտագործմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին էստոնական ERR հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։
«Երբ խոսքը վերաբերում է ռուսական սառեցված ակտիվներին, մենք քննարկումներ ենք անցկացնում 27 մասնակից երկրների հետ: Մենք պատրաստվում ենք, քանի որ կան որոշ ռիսկեր, և մենք պետք է ուղիներ գտնենք դրանք նվազագույնի հասցնելու համար: Բացի այդ, առանձին երկրներ կտրականապես դեմ են դրան», - ասել է նա:
Կալասը հրաժարվել է հստակեցնել, թե հատկապես որ երկրների մասին է խոսքը:
«Անուններ չեմ կարող նշել, ամեն ինչի մասին կարող եք կարդալ լրատվամիջոցներում, և դա դժվար չի լինի պարզել», - հավելել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը։
Ավելի վաղ Կալասը հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն մտադիր է մինչև ապրիլի վերջն Ուկրաինային տրամադրել Ռուսաստանի սառեցված ակտիվներից ստացված շահույթը՝ 2,1 մլրդ եվրոյի չափով։
ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է, որ Եվրամիությունը, Կանադան, ԱՄՆ-ն ու Ճապոնիան Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների ծավալումից հետո սառեցրել են ՌԴ-ի շուրջ 300 միլիարդ դոլարի չափով ակտիվները։ Դրանցից մոտավորապես 5-6 միլիարդ դոլարը գտնվում է Միացյալ Նահանգներում, իսկ մեծ մասը՝ Եվրոպայում, այդ թվում՝ Բելգիայի միջազգային Euroclear հարթակում, որտեղ պահվում է 210 միլիարդ դոլար։ ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նախազգուշացրել է, որ Ռուսաստանը կոշտ պատասխան կտա, եթե ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտները փոխանցվեն Ուկրաինային։

Несколько стран ЕС категорически против использования российских активов для Украины: верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности
Ряд стран Европейского Союза решительно выступили против использования российских активов, замороженных на Западе, для нужд Украины. Как передает Арменпресс, об этом заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайя Каллас в интервью эстонской телекомпании ERR.
“Когда речь идет о замороженных российских активах, мы ведем обсуждение с 27 странами-участницами. Мы готовимся, так как существуют некоторые риски, и нам необходимо найти способы минимизировать их. К тому же некоторые страны категорически против этого”, - сказала она.
Каллас отказалась назвать эти страны.
“Я не могу назвать имена, вы можете прочитать обо всем в СМИ, и это будет нетрудно выяснить”, - добавила глава европейской дипломатии.
Ранее Каллас сообщила, что ЕС намерен до конца апреля выделить Украине 2,1 млрд евро прибыли от замороженных российских активов.
Как сообщает ТАСС, что Евросоюз, Канада, США и Япония заморозили российские активы на сумму около $300 миллиардов после военных операций России на Украине. Из них около $5-6 млрд находятся в США, большая часть - в Европе, включая международную платформу Euroclear в Бельгии, где хранится $210 млрд. Официальный представитель МИД России Мария Захарова предупредила, что Россия жестко отреагирует, если доходы от российских активов будут переведены на Украину.