Թրամփը պատրաստ է Իրանի դեմ ռազմական ուժ կիրառել՝ Իսրայելի մեծ ներգրավվածությամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը միջուկային համաձայնագրին վերադառնալու վերաբերյալ ԱՄՆ-ի և Իրանի պաշտոնյաների հանդիպումից օրեր առաջ կրկնել է ռազմական գործողություններ սկսելու իր մտադրությունը, եթե Թեհրանը չընդունի միջուկային համաձայնագիր կնքելու իր առաջարկը: Ընդ որում, նա ասել է, որ Իսրայելը կլինի հնարավոր ռազմական գործողությունների «առաջնորդը»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը՝ վկայակոչելով Թրամփի խոսքերը ապրիլի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահն ասել է, որ ցանկանում է, որ Իրանը բարգավաճի և «հիանալի լինի»:
«Միակ բանը, որ նրանք չեն կարող ունենալ, միջուկային զենքն է։ Նրանք հասկանում են դա», - ասել է նա։
Թրամփը նաև կրկնել է անհրաժեշտության դեպքում ռազմական ուժ կիրառելու իր խոստումը և ասել, որ Իսրայելը մեծ դեր կունենա հնարավոր հարձակման մեջ:
«Եթե դա պետք է արվի ռազմական ճանապարհով, ապա մենք դա կանենք ռազմական ճանապարհով: Իսրայելն, ակնհայտորեն, մեծապես ներգրավված կլինի դրանում: Նրանք կլինեն դրա առաջնորդները: Բայց մեզ ոչ ոք չի առաջնորդում: Մենք անում ենք այն, ինչ ուզում ենք անել», - ասել է Թրամփը:
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն օրերս հայտարարել էր, որ սատարում է Իրանի հետ համաձայնության հասնելու Թրամփի դիվանագիտական ջանքերին՝ հավելելով, որ Իրանը երբեք չպետք է միջուկային զենք մշակի։
Իրանն, ի պատասխան ռազմական ուժ կիրառելու մասին Թրամփի բազմաթիվ սպառնալիքների, ԱՄՆ-ին խոստացել է «կոշտ պատասխան» և Վաշինգտոնին կոչ արել չսրել իրավիճակը։
«Մենք չենք կարող պատկերացնել, որ նախագահ Թրամփն ուզում է դառնալ ԱՄՆ-ի ևս մեկ նախագահ, որը ներքաշվել է Մերձավոր Արևելքում աղետալի պատերազմի մեջ», - գրել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին The Washington Post-ի սյունակում:
Իր պաշտոնավարման առաջին ժամկետի ընթացքում՝ 2018 թվականին, Թրամփը միակողմանիորեն դուրս բերեց Միացյալ Նահանգները 2015 թվականի Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից (ԳՀՀԾ) և վերականգնեց Իրանի դեմ պատժամիջոցները։ Թեհրանն, ի պատասխան դրա, աստիճանաբար սկսեց հրաժարվել միջուկային համաձայնագրով ստանձնած պարտավորություններից։
Ապրիլի 12-ին Օմանում նախատեսված են բանակցություններ ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունների միջև։ Թեհրանը հայտարարել է, որ դրանք լինելու են անուղղակի բանակցություններ, մինչդեռ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ բանակցությունները լինելու են ուղիղ։

Трамп готов применить военную силу против Ирана при активном участии Израиля
За несколько дней до встречи официальных лиц США и Ирана по вопросу возвращения к ядерной сделке президент США Дональд Трамп подтвердил свое намерение начать военные действия, если Тегеран не примет его предложение подписать ядерное соглашение.
Более того, он заявил, что Израиль будет «лидером» возможных военных операций. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Associated Press со ссылкой на слова Трампа на встрече с журналистами 9 апреля.
В то же время президент США заявил, что хочет, чтобы Иран был «великим».
«Единственное, чего у них не может быть, — это ядерное оружие». Они это понимают», — сказал он.
Трамп также подтвердил свое обещание применить военную силу в случае необходимости и заявил, что Израиль будет играть большую роль в возможной атаке.
«Если это нужно сделать военным путем, мы сделаем это военным путем. Израиль, очевидно, будет в этом очень активно участвовать. Они будут лидерами. Но нами никто не руководит. Мы делаем то, что хотим», — сказал Трамп.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху недавно заявил, что поддерживает дипломатические усилия Трампа по достижению соглашения с Ираном, добавив, что Иран никогда не должен разрабатывать ядерное оружие.
Иран в ответ на многочисленные угрозы Трампа применить военную силу пообещал США «жесткий ответ» и призвал Вашингтон не обострять ситуацию.
«Мы не можем себе представить, что президент Трамп хочет стать еще одним президентом США, втянутым в катастрофическую войну на Ближнем Востоке», — написал министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в колонке в The Washington Post.
Во время своего первого срока на посту президента в 2018 году Трамп в одностороннем порядке вывел США из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) 2015 года и вновь ввел санкции против Ирана. В ответ Тегеран начал постепенно отказываться от своих обязательств по ядерному соглашению.
Переговоры между делегациями США и Ирана запланированы на 12 апреля в Омане. Тегеран объявил, что это будут непрямые переговоры, в то время как президент США заявил, что переговоры будут прямыми.