ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը դանիական պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է հարցերի լայն շրջանակ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Տաշքենդում հանդիպել է դանիական պատվիրակության ղեկավար Սյորեն Սյոնդերգարդի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են հայ-դանիական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը, քննարկել միջխորհրդարանական համագործակցության, տարածաշրջանային անվտանգության, քաղաքական, տնտեսական ոլորտներին վերաբերող հարցեր:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Հայաստան-Եվրամիություն ընդլայնվող փոխգործակցության կարևորությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծին, շնորհակալություն հայտնել դանիական կողմին խաղաղության հաստատման հարցում հետևողական աջակցության համար:
Սյորեն Սյոնդերգարդը նշել է, որ աջակցում է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը և խաղաղության հաստատման Հայաստանի ջանքերին: Նա ընդգծել է խաղաղության համաձայնագրի և տևական խաղաղության հաստատման կարևորությունը և իրական քայլերի անհրաժեշտությունը՝ խաղաղության գործընթացի հաջողությունն ապահովելու համար:
Նշվում է, որ Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների ընդլայնման համատեքստում Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Եվրոպական միության հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի կարևորությունը:
Դանիական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել բոլոր քննարկված ուղղություններով հայկական կողմին աջակցություն ցուցաբերելու հարցում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում են Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:

Вице-спикер НС Армении провел встречу с главой датской делегации на 150-й МПС
На полях 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) делегация во главе с заместителем председателя Национального Собрания Республики Армения Акопом Аршакяном провела встречу с главой делегации Дании Сёреном Сёндергардом (Søren Søndergaard).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в ходе встречи стороны подчеркнули важность непрерывного развития армяно-датских отношений, обсудили вопросы межпарламентского сотрудничества, региональной безопасности, политической и экономической сферы.
Акоп Аршакян подчеркнул важность расширения сотрудничества Армения-Европейский союз.
Вице-спикер НС Армении коснулся проекта соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой» и выразил благодарность датской стороне за последовательную поддержку в установлении мира.
Сёрен Сёндергард отметил, что поддерживает подписание мирного соглашения и усилия Армении по установлению мира. Он подчеркнул важность мирного соглашения и установления прочного мира, а также необходимость реальных шагов по обеспечению успеха мирного процесса.
В контексте диверсификации экономики Армении и расширения отношений с ЕС Акоп Аршакян подчеркнул важность процесса либерализации визового режима с Евросоюзом.
Датская сторона выразила готовность оказать поддержку армянской стороне по всем обсуждаемым направлениям.