ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը դանիական պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է հարցերի լայն շրջանակ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Տաշքենդում հանդիպել է դանիական պատվիրակության ղեկավար Սյորեն Սյոնդերգարդի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են հայ-դանիական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը, քննարկել միջխորհրդարանական համագործակցության, տարածաշրջանային անվտանգության, քաղաքական, տնտեսական ոլորտներին վերաբերող հարցեր:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Հայաստան-Եվրամիություն ընդլայնվող փոխգործակցության կարևորությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծին, շնորհակալություն հայտնել դանիական կողմին խաղաղության հաստատման հարցում հետևողական աջակցության համար:
Սյորեն Սյոնդերգարդը նշել է, որ աջակցում է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը և խաղաղության հաստատման Հայաստանի ջանքերին: Նա ընդգծել է խաղաղության համաձայնագրի և տևական խաղաղության հաստատման կարևորությունը և իրական քայլերի անհրաժեշտությունը՝ խաղաղության գործընթացի հաջողությունն ապահովելու համար:
Նշվում է, որ Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների ընդլայնման համատեքստում Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Եվրոպական միության հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի կարևորությունը:
Դանիական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել բոլոր քննարկված ուղղություններով հայկական կողմին աջակցություն ցուցաբերելու հարցում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում են Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:

The delegation headed by Deputy Speaker Hakob Arshakyan held a meeting with the head of the Danish delegation, Søren Søndergaard.
The meeting focused on the continuous development of Armenia-Denmark relations, interparliamentary cooperation, regional security, as well as political and economic issues.
The Deputy Speaker emphasized the importance of expanding Armenia-EU cooperation.
According to the source, Arshakyan addressed the draft agreement "On the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan" and expressed gratitude to the Danish side for its consistent support in establishing peace.
Søndergaard stated that he supports Armenia’s efforts to sign the peace agreement and establish peace, expressing confidence in their significance. He underscored the need to take concrete steps toward achieving peace.
It is noted that in the context of diversifying Armenia’s economy and expanding relations with the EU, Deputy Speaker Arshakyan emphasized the importance of the visa liberalization process with the EU.
The Danish side expressed its readiness to provide support to the Armenian side in all the areas discussed during the meeting.
The Armenian delegation includes Chair of the National Assembly Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Tsovinar Vardanyan, Chair of the Standing Committee on Healthcare Arsen Torosyan, and NA Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan.