Փեզեշքիանը հաստատել է, որ Օմանում ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները տեղի կունենան միջնորդների միջոցով
Օմանում Իրանի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները տեղի կունենան միջնորդների միջոցով, այլ ոչ ուղիղ, ինչպես նախկինում պնդել են ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչները։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ  մասին հայտարարել է իսլամական հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«(Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս) Արաղչին Օմանում ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ անուղղակի բանակցություններում կշարադրի գերագույն առաջնորդի հրահանգները», - մեջբերում է Փեզեշքիանի խոսքը նրա մամուլի ծառայությունը։
Ապրիլի 7-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ապրիլի 12-ին նախատեսված բանակցությունները տեղի կունենան ուղիղ ձևաչափով։ Հաջորդ օրը այդ նույն պնդմամբ հանդես է եկել Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը։ Իրանի ԱԳՆ-ն, իր հերթին, հերքել է այդ տեղեկատվությունը՝ հայտարարելով, որ Թեհրանը մտադիր չէ առանց միջնորդների շփվել Վաշինգտոնի հետ, քանի որ ԱՄՆ-ն ժամանակին խախտել է միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը։

Пешешкиан подтвердил, что переговоры с США в Омане пройдут с посредниками
Переговоры между Ираном и США в Омане будут проходить через посредников, а не напрямую, как ранее заявляли представители администрации США. Как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, об этом заявил президент исламской Республики Аббас Пезешкиан.
“[Глава МИД Ирана Аббас] Арагчи изложит указания верховного лидера [аятоллы Али Хаменеи] на непрямых переговорах с представителями США в Омане”, - цитирует Пезешкиана его пресс-служба.
7 апреля президент США Дональд Трамп заявил, что запланированные на 12 апреля переговоры между Ираном и США пройдут в прямом формате. На следующий день пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт сделала то же самое заявление. МИД Ирана, в свою очередь, опроверг эту информацию, заявив, что Тегеран не намерен общаться с Вашингтоном без посредников, поскольку США и ранее нарушали ядерное соглашение.