Շահան Գանտահարյանը չի բացառում Մերձավոր Արևելքում զարգացումների ազդեցությունը Հարավային Կովկասի վրա
Բեյրութում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, միջազգայնագետ Շահան Գանտահարյանն, անդրադառնալով վերջին օրերին Իսրայելի և Լիբանանի միջև սահմանային լարվածության ակտիվացմանը, նկատել է, որ Թել Ավիվի կողմից չեն հարգվում դեռևս 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ին Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ուժի մեջ մտած հրադադարի պայմանները։ Միջազգայնագետը չի բացառել նաև այն, որ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրադրությունն ու տեղի ունեցող զարգացումներն իրենց ազդեցությունը կարող են ունենալ Հարավային Կովկասի վրա։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Շահան Գանտահարյանն անդրադարձել է Լիբանանում և, ընդհանուր առմամբ, Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին։ Նա նշել է, որ Իսրայելի զինված ուժերը շարունակում են հարվածներ հասցնել Լիբանանի տարածքին՝ չնայած կողմերի միջև ձեռք բերված հրադադարի համաձայնությանը։ Միջազգայնագետը նկատել է, որ նշյալ հրադադարն, այնուհանդերձ, չի հարգվում Թել Ավիվի կողմից։
«Պետք է ասել, որ հրադադարն իր համաձայնեցված կետերով չի հարգվում․ Իսրայելը հայտարարում է, որ լիբանանյան տարածքներից հրթիռներ են արձակվում և ինչ-որ զինվորական տեղաշարժեր է նկատում, դրա համար էլ հատկապես հարավի ուղղությամբ օդային հարձակումներ է իրականացնում։ Այդ հարվածները հասցվում են ոչ միայն Լիբանանի հարավային տարածքներին, այլև մայրաքաղաք Բեյրութի հարավային արվարձաններին։ Կարելի է ասել, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ին Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ուժի մեջ մտած հրադադարի համաձայնագրով իսրայելական զինված ուժերի՝ 60-օրյա ժամկետում Լիբանանի հարավից զորքերի դուրսբերման մասին պայմանավորվածությունը դեռևս չի կայացել։ Այդ 60-օրյա ժամկետը վաղուց սպառվել է, բայց, փաստորեն, իսրայելական ուժերը շարունակում են մնալ երկրի հարավում»,-մատնանշել է Շահան Գանտահարյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ Իսրայելը դա բացատրում է այն հանգամանքով, որ հյուսիսային Իսրայելի անվտանգությունը դեռևս չի վերականգնվել, ժողովուրդը չի վերադարձել, և դրա պատճառով էլ իր զորքերը չի հեռացնում լիբանանյան տարածքներից՝ ընդ որում նաև ռազմավարական նշանակություն ունեցող 4-5 բլուրներից, որոնց վրա Թել Ավիվը կահավորել է իր ռազմակետերը։
«Սա միայն Լիբանանի ուղղությամբ չէ, որովհետև Իսրայելն ակտիվ ռազմական գործողություններ է վերսկսել նաև Գազայի, Սիրիայի ուղղություններով՝ թիրախավորելով ռազմական կետերն ու օբյեկտները։ Իսրայելի պաշտոնական լրահոսը հայտարարում է, որ Սիրիայի ուղղությամբ իրականացվող օդային հարվածներն ուղերձ են Թուրքիային։ Բացի այդ, Թել Ավիվը նաև մեղադրանքներ է հնչեցնում Անկարայի հասցեին՝ նշելով, որ թուրքական կողմը սատարում է Իրանին, որը Թուրքիայի վրայով նյութական, ֆինանսական օժանդակություն է հասցնում «Հեզբոլլահ»-ին։ Այս ամենի համատեքստում Իսրայելը հայտարարում է, որ չի հանդուրժելու իր տարածքի սահմանամերձ շրջաններում լարվածության օջախների ստեղծում։ Իսրայելի այդ ուղերձը նաև ներառում էր թուրքական ուժերին, որ դրանք շատ չմոտենան իսրայելական տարածքներին, ռազմակայաններ չհաստատեն»,-նշել է Գանտահարյանը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ի համաձայնագրով սահմանված էր, որ Լիբանանի հարավից իսրայելական ուժերի դուրս գալուն զուգահեռ, լիբանանյան զորքերը պետք է տեղաշարժվեն հարավային ուղղությամբ՝ ապահովելու համար տեղի բնակավայրերի ժողովրդի անվտանգությունը՝ Շահան Գանտահարյանը նկատել է, որ Լիբանանի զորքերն իսկապես շարժվել են դեպի հարավ, սակայն իսրայելական ուժերը դեռևս ամբողջությամբ չեն լքել Լիբանանի հարավը։
«Լիբանանը զորքեր է ուղարկել հարավ։ Հիմա այնտեղ կան ինչպես լիբանանյան զորքեր, այնպես էլ իսրայելական զորքեր։ Հարցն այն է, որ դեռևս հրապարակված չէ այն հստակ ժամանակացույցը, որի համաձայն՝ իսրայելյան ուժերը պետք է  հեռանան, և լիբանանյան բանակը տեղակայվի այն տարածքներում, որտեղից «Հեզբոլլահ»-ը հեռացել է։ Այդուհանդերձ, հարկ է նշել, որ Իսրայելի բանակի ուղղությամբ նաև հետզհետե ուժգնանում է միջազգային ճնշումը։ Օրինակ՝ վերջին օրերին Լիբանանում էր Միացյալ Նահանգների պատվիրակը, որը պնդում էր, որ այդ բոլոր գործընթացների հարցում պետք է հստակ ժամկետներ նշվեն։ Դա վերաբերում է նաև  «Հեզբոլլահ»-ի զինաթափմանը, զենքերի հանձնմանը»,-նշել է զրուցակիցը։
Շահան Գանտահարյանն անդրադարձել է նաև Իսրայելի զինված ուժերի կողմից Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների վերսկսմանը՝ նկատելով, որ այդ ամենի վերսկսումը Թել Ավիվը բացատրում է ոչ միայն ՀԱՄԱՍ-ի մոտ իսրայելցի պատանդների առկայությամբ։
«Գլոբալ առումով դրա նպատակը ոչ միայն Գազայի հատվածի ժողովրդագրական պատկերը փոխելն է, այլև իշխանության փոփոխումն է։ Չմոռանանք, որ ռազմական գործողություններին զուգահեռ, իրադարձություններ են ծավալվում ինչպես Գազայում, այնպես էլ Իսրայելի ներսում․ բողոքի ակցիաներ են սկսվել, որ ինչպես Պաղեստինում, այնպես էլ Իսրայելում իշխանափոխություն պետք է լինի, որպեսզի խաղաղություն լինի եւ այլն։ Իսկ եթե այս ամենին նայենք ավելի հեռահար կտրվածքով, ապա Իսրայելը, երեք ճակատով՝ Լիբանանում, Սիրիայում, Գազայում գործողություններ իրականացնելու միջոցով նպատակ ունի ջլատել ու թուլացնել Իրանի ազդեցությունն այդ երկրներում, ինչն, ի դեպ, տեղի է ունեցել, և Թեհրանի ազդեցությունն այդ երեք ուղղություններով էլ թուլացել է»,- նշել է զրուցակիցը։
Շահան Գանտահարյանը նաև կարծիք է հայտնել, որ Մերձավոր Արևելքում ծավալվող իրադարձություններն իրենց ազդեցությունը կարող են ունենալ նաև Հարավային Կովկասի իրադրության վրա։
«Այստեղ նաև պետք է նկատել, որ Ադրբեջանն ու Իսրայելը շարունակում են խորացնել ռազմական ոլորտի համագործակցությունը, Իսրայելը զինտեխնիկա է  տրամադրում Ադրբեջանին։ Այս ամենը կարող է առնչվել նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանին, ընդ որում՝ նաև հայկական գործոնին»,-ընդգծել է Շահան Գանտահարյանը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ իսրայելական ռազմական օդանավերի կողմից Լիբանանի հարավում գտնվող Զիբկին գյուղաքաղաքի վրա իրականացված գրոհի հետևանքով երկու մարդ զոհվել, ևս երկու սիրիացի բանվոր վիրավորվել են։
2023 թ. հոկտեմբերից, Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններին զուգահեռ, «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև սկսվել էր սահմանային առճակատում։
2024 թ. սեպտեմբերի 23-ից այն վերաճել էր լայնամասշտաբ պատերազմի, որի հետևանքով Լիբանանում զոհվել էր ավելի քան 4000 մարդ, 17 000 մարդ՝ վիրավորվել։ Չնայած 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ին ուժի մեջ մտած հրադադարի մասին համաձայնագրին՝ շարունակվում են փոխադարձ մեղադրանքները հրադադարը խախտելու վերաբերյալ։ Իսրայելը չի ավարտել իր ուժերի դուրսբերումը հարավային Լիբանանից և շարունակում է վերահսկել լիբանանյան 5 կարևոր բլուրները։

Shahan Gantaharyan, the editor-in-chief of the Lebanese newspaper Azdak and an expert in international affairs, addressed the recent escalation of border tensions between Israel and Lebanon. He noted that Tel Aviv is not respecting the terms of the ceasefire that came into effect between Israel and Hezbollah on November 27, 2024.
The expert also did not rule out the possibility that the situation in the Middle East could impact the South Caucasus.
In an interview with Armenpress, Gantaharyan discussed the situation in Lebanon and the Middle East. He pointed out that Israeli armed forces continue to strike Lebanese territory despite the ceasefire agreement between the parties. He emphasized “the ceasefire is not being respected by Tel Aviv”.
"It must be said that the ceasefire is not being respected in accordance with the agreed terms. Israel claims that missiles are being launched from the Lebanese territory, military movements are observed, and airstrikes, particularly southward, are being carried out. These strikes are not limited to the southern territories of Lebanon but also extend to the southern suburbs of the capital, Beirut."
"It can be said that the agreement, which came into effect between Israel and Hezbollah on November 27, 2024, regarding the withdrawal of Israeli armed forces from southern Lebanon within 60 days, has not yet been fulfilled. That 60-day period has long passed, but, in fact, Israeli forces continue to remain in the south of the country," Gantaharyan mentioned.
According to the expert, Israel justifies this by claiming that security in northern Israel has not yet been restored, the residents have not returned, and this is why Israeli troops have not withdrawn from Lebanese territories, including from 4-5 strategically important hills where Tel Aviv has established military posts.
"This is not limited to Lebanon. Israel has also resumed active military operations in Gaza and Syria, targeting military points and facilities. Israeli official media have stated that the airstrikes carried out in Syria are a message to Turkey. In addition, Tel Aviv accuses Ankara of supporting Iran, which provides material and financial assistance to Hezbollah over Turkey," he said.
“In this context, Israel declares that it will not tolerate the creation of hotbeds of tension in the border regions of its territory. This message from Israel also included a call for Turkish forces not to come too close to Israeli territories and not to establish military bases,” Gantaharyan noted.
Referring to the agreement of November 27, 2024, which stipulates that, along with the withdrawal of Israeli forces from southern Lebanon, Lebanese troops should move south to ensure the security of local settlements, Gantaharyan noted that the Lebanese troops have indeed moved south, but Israeli forces have not yet completely left southern Lebanon.
"Lebanon has sent troops to the south. Now there are both Lebanese and Israeli troops there. The issue is that the clear timetable for the Israeli forces' withdrawal and the deployment of the Lebanese army in areas left by Hezbollah has not yet been published.
However, it should be noted that international pressure is gradually increasing on the Israeli army. For example, in recent days, a U.S. delegate visited Lebanon and insisted that clear deadlines should be set for all these processes. This also applies to the disarmament of Hezbollah and the surrender of weapons," he noted.
Shahan Gantaharyan also addressed the resumption of military operations by the Israeli armed forces in the Gaza Strip, noting that Tel Aviv explains this not only by the presence of Israeli hostages held by Hamas.
"In a global sense, its goal is not only to change the demographic picture of the Gaza Strip, but also to change the regime. Let us not forget that, in parallel with the military operations, events are taking place both in Gaza and inside Israel: protests have begun, demanding a change of government in both Palestine and Israel to reach peace.
And if we look at this from a longer perspective, then Israel, by conducting operations on three fronts—in Lebanon, Syria, and Gaza—aims to shatter and weaken Iran’s influence in those countries, which, by the way, has already happened, and Tehran’s influence has weakened in all three directions," the expert noted.
Shahan Gantaharyan also expressed the opinion that the events unfolding in the Middle East may have an impact on the situation in the South Caucasus.
"It should also be noted that Azerbaijan and Israel continue to deepen their cooperation in the military sphere, with Israel providing military equipment to Azerbaijan. All of this may also be related to the South Caucasus region, including the Armenian factor," Gantaharyan emphasized.
Earlier, it was reported that two people were killed and two more Syrian workers were injured as a result of an attack by Israeli military aircraft on the village of Zibqin in southern Lebanon.
Since October 2023, a border confrontation has been underway between Hezbollah and Israel in parallel with military operations in the Gaza Strip.
Since September 23, 2024, this confrontation escalated into a full-scale war, resulting in more than 4,000 deaths and 17,000 injuries in Lebanon. Despite a ceasefire agreement that came into effect on November 27, 2024, mutual accusations of ceasefire violations continue.
Israel has not completed the withdrawal of its forces from southern Lebanon and continues to control five strategically important hills in the region.