Շահան Գանտահարյանը չի բացառում Մերձավոր Արևելքում զարգացումների ազդեցությունը Հարավային Կովկասի վրա
Բեյրութում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, միջազգայնագետ Շահան Գանտահարյանն, անդրադառնալով վերջին օրերին Իսրայելի և Լիբանանի միջև սահմանային լարվածության ակտիվացմանը, նկատել է, որ Թել Ավիվի կողմից չեն հարգվում դեռևս 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ին Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ուժի մեջ մտած հրադադարի պայմանները։ Միջազգայնագետը չի բացառել նաև այն, որ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրադրությունն ու տեղի ունեցող զարգացումներն իրենց ազդեցությունը կարող են ունենալ Հարավային Կովկասի վրա։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Շահան Գանտահարյանն անդրադարձել է Լիբանանում և, ընդհանուր առմամբ, Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին։ Նա նշել է, որ Իսրայելի զինված ուժերը շարունակում են հարվածներ հասցնել Լիբանանի տարածքին՝ չնայած կողմերի միջև ձեռք բերված հրադադարի համաձայնությանը։ Միջազգայնագետը նկատել է, որ նշյալ հրադադարն, այնուհանդերձ, չի հարգվում Թել Ավիվի կողմից։
«Պետք է ասել, որ հրադադարն իր համաձայնեցված կետերով չի հարգվում․ Իսրայելը հայտարարում է, որ լիբանանյան տարածքներից հրթիռներ են արձակվում և ինչ-որ զինվորական տեղաշարժեր է նկատում, դրա համար էլ հատկապես հարավի ուղղությամբ օդային հարձակումներ է իրականացնում։ Այդ հարվածները հասցվում են ոչ միայն Լիբանանի հարավային տարածքներին, այլև մայրաքաղաք Բեյրութի հարավային արվարձաններին։ Կարելի է ասել, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ին Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ուժի մեջ մտած հրադադարի համաձայնագրով իսրայելական զինված ուժերի՝ 60-օրյա ժամկետում Լիբանանի հարավից զորքերի դուրսբերման մասին պայմանավորվածությունը դեռևս չի կայացել։ Այդ 60-օրյա ժամկետը վաղուց սպառվել է, բայց, փաստորեն, իսրայելական ուժերը շարունակում են մնալ երկրի հարավում»,-մատնանշել է Շահան Գանտահարյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ Իսրայելը դա բացատրում է այն հանգամանքով, որ հյուսիսային Իսրայելի անվտանգությունը դեռևս չի վերականգնվել, ժողովուրդը չի վերադարձել, և դրա պատճառով էլ իր զորքերը չի հեռացնում լիբանանյան տարածքներից՝ ընդ որում նաև ռազմավարական նշանակություն ունեցող 4-5 բլուրներից, որոնց վրա Թել Ավիվը կահավորել է իր ռազմակետերը։
«Սա միայն Լիբանանի ուղղությամբ չէ, որովհետև Իսրայելն ակտիվ ռազմական գործողություններ է վերսկսել նաև Գազայի, Սիրիայի ուղղություններով՝ թիրախավորելով ռազմական կետերն ու օբյեկտները։ Իսրայելի պաշտոնական լրահոսը հայտարարում է, որ Սիրիայի ուղղությամբ իրականացվող օդային հարվածներն ուղերձ են Թուրքիային։ Բացի այդ, Թել Ավիվը նաև մեղադրանքներ է հնչեցնում Անկարայի հասցեին՝ նշելով, որ թուրքական կողմը սատարում է Իրանին, որը Թուրքիայի վրայով նյութական, ֆինանսական օժանդակություն է հասցնում «Հեզբոլլահ»-ին։ Այս ամենի համատեքստում Իսրայելը հայտարարում է, որ չի հանդուրժելու իր տարածքի սահմանամերձ շրջաններում լարվածության օջախների ստեղծում։ Իսրայելի այդ ուղերձը նաև ներառում էր թուրքական ուժերին, որ դրանք շատ չմոտենան իսրայելական տարածքներին, ռազմակայաններ չհաստատեն»,-նշել է Գանտահարյանը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ի համաձայնագրով սահմանված էր, որ Լիբանանի հարավից իսրայելական ուժերի դուրս գալուն զուգահեռ, լիբանանյան զորքերը պետք է տեղաշարժվեն հարավային ուղղությամբ՝ ապահովելու համար տեղի բնակավայրերի ժողովրդի անվտանգությունը՝ Շահան Գանտահարյանը նկատել է, որ Լիբանանի զորքերն իսկապես շարժվել են դեպի հարավ, սակայն իսրայելական ուժերը դեռևս ամբողջությամբ չեն լքել Լիբանանի հարավը։
«Լիբանանը զորքեր է ուղարկել հարավ։ Հիմա այնտեղ կան ինչպես լիբանանյան զորքեր, այնպես էլ իսրայելական զորքեր։ Հարցն այն է, որ դեռևս հրապարակված չէ այն հստակ ժամանակացույցը, որի համաձայն՝ իսրայելյան ուժերը պետք է  հեռանան, և լիբանանյան բանակը տեղակայվի այն տարածքներում, որտեղից «Հեզբոլլահ»-ը հեռացել է։ Այդուհանդերձ, հարկ է նշել, որ Իսրայելի բանակի ուղղությամբ նաև հետզհետե ուժգնանում է միջազգային ճնշումը։ Օրինակ՝ վերջին օրերին Լիբանանում էր Միացյալ Նահանգների պատվիրակը, որը պնդում էր, որ այդ բոլոր գործընթացների հարցում պետք է հստակ ժամկետներ նշվեն։ Դա վերաբերում է նաև  «Հեզբոլլահ»-ի զինաթափմանը, զենքերի հանձնմանը»,-նշել է զրուցակիցը։
Շահան Գանտահարյանն անդրադարձել է նաև Իսրայելի զինված ուժերի կողմից Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների վերսկսմանը՝ նկատելով, որ այդ ամենի վերսկսումը Թել Ավիվը բացատրում է ոչ միայն ՀԱՄԱՍ-ի մոտ իսրայելցի պատանդների առկայությամբ։
«Գլոբալ առումով դրա նպատակը ոչ միայն Գազայի հատվածի ժողովրդագրական պատկերը փոխելն է, այլև իշխանության փոփոխումն է։ Չմոռանանք, որ ռազմական գործողություններին զուգահեռ, իրադարձություններ են ծավալվում ինչպես Գազայում, այնպես էլ Իսրայելի ներսում․ բողոքի ակցիաներ են սկսվել, որ ինչպես Պաղեստինում, այնպես էլ Իսրայելում իշխանափոխություն պետք է լինի, որպեսզի խաղաղություն լինի եւ այլն։ Իսկ եթե այս ամենին նայենք ավելի հեռահար կտրվածքով, ապա Իսրայելը, երեք ճակատով՝ Լիբանանում, Սիրիայում, Գազայում գործողություններ իրականացնելու միջոցով նպատակ ունի ջլատել ու թուլացնել Իրանի ազդեցությունն այդ երկրներում, ինչն, ի դեպ, տեղի է ունեցել, և Թեհրանի ազդեցությունն այդ երեք ուղղություններով էլ թուլացել է»,- նշել է զրուցակիցը։
Շահան Գանտահարյանը նաև կարծիք է հայտնել, որ Մերձավոր Արևելքում ծավալվող իրադարձություններն իրենց ազդեցությունը կարող են ունենալ նաև Հարավային Կովկասի իրադրության վրա։
«Այստեղ նաև պետք է նկատել, որ Ադրբեջանն ու Իսրայելը շարունակում են խորացնել ռազմական ոլորտի համագործակցությունը, Իսրայելը զինտեխնիկա է  տրամադրում Ադրբեջանին։ Այս ամենը կարող է առնչվել նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանին, ընդ որում՝ նաև հայկական գործոնին»,-ընդգծել է Շահան Գանտահարյանը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ իսրայելական ռազմական օդանավերի կողմից Լիբանանի հարավում գտնվող Զիբկին գյուղաքաղաքի վրա իրականացված գրոհի հետևանքով երկու մարդ զոհվել, ևս երկու սիրիացի բանվոր վիրավորվել են։
2023 թ. հոկտեմբերից, Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններին զուգահեռ, «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև սկսվել էր սահմանային առճակատում։
2024 թ. սեպտեմբերի 23-ից այն վերաճել էր լայնամասշտաբ պատերազմի, որի հետևանքով Լիբանանում զոհվել էր ավելի քան 4000 մարդ, 17 000 մարդ՝ վիրավորվել։ Չնայած 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ին ուժի մեջ մտած հրադադարի մասին համաձայնագրին՝ շարունակվում են փոխադարձ մեղադրանքները հրադադարը խախտելու վերաբերյալ։ Իսրայելը չի ավարտել իր ուժերի դուրսբերումը հարավային Լիբանանից և շարունակում է վերահսկել լիբանանյան 5 կարևոր բլուրները։

Шаан Гантаарян не исключает влияния развитий на Ближнем Востоке на Южный Кавказ
Главный редактор газеты “Аздак”, выходящей в Бейруте и эксперт по международным вопросам Шаан Гантаарян, говоря о недавней эскалации напряженности на границе между Израилем и Ливаном, отметил, что Тель-Авив не соблюдает условия прекращения огня между Израилем и “Хезболлой”, вступившего в силу 27 ноября 2024 года. Он не исключил и то, что развития на Ближнем Востоке могут оказать влияние и на Южный Кавказ.
В беседе с корреспондентом Арменпресс Шаан Гантаарян коснулся ситуации в Ливане и на Ближнем Востоке в целом. Он отметил, что израильские вооруженные силы продолжают наносить удары по ливанской территории, несмотря на достигнутое между сторонами соглашение о прекращении огня. Международный эксперт отметил, что прекращение огня не соблюдается Тель-Авивом.
“Надо сказать, что режим прекращения огня не соблюдается в соответствии с согласованными пунктами. Израиль утверждает, что с ливанской территории ведутся ракетные обстрелы, и что заметны военные передвижения, поэтому и наносит авиаудары, особенно на юге. Эти удары наносятся не только по южным районам Ливана, но и по южным пригородам столицы Бейрута. Можно сказать, что соглашение о выводе израильских вооруженных сил с юга Ливана в течение 60 дней и о прекращении огня, вступившее в силу между Израилем и “Хезболлой” 27 ноября 2024 года, не состоялось. Этот 60-дневный срок давно истек, но, по сути, израильские силы все еще на юге страны”, - отметил Шахан Гантаарян.
Он заметил, что Израиль объясняет это тем, что безопасность на севере Израиля до сих пор не восстановлена, люди не вернулись, и именно поэтому он не выводит свои войска с ливанских территорий, в том числе с 4-5 стратегически важных высот, на которых Тель-Авив оборудовал свои военные посты.
“Это касается не только направления Ливана, поскольку Израиль возобновил активные военные действия и в направлениях Газы и Сирии, нанося удары по военным пунктам и объектам. Официальные СМИ Израиля сообщают, что авиаудары по Сирии являются посланием Турции. Кроме того, Тель-Авив обвиняет Анкару и в поддержке Ирана, который оказывает материальную и финансовую поддержку “Хезболле” через Турцию. В связи со всем этим Израиль заявляет, что не потерпит создания очагов напряженности в приграничных районах своей территории. Это послание Израиля является предупреждением турецким силам не подходить слишком близко к израильским территориям и не размещать там военные базы”, - отметил Гандахарян.
Касаясь замечания, что соглашение от 27 ноября 2024 года кроме вывода израильских войск с юга Ливана предусматривало и то, что ливанские войска продвинутся на юг для обеспечения безопасности населения местных поселений, Шахан Гантаарян отметил, что ливанские войска действительно двинулись на юг, однако израильские войска еще не полностью покинули Южный Ливан.
“Ливан отправил войска на юг. Теперь там находятся как ливанские, так и израильские войска. Проблема в том, что точный график вывода израильских войск и развертывания ливанской армии в районах, откуда вывела свои войска “Хезболла”, до сих пор не опубликован. Однако стоит отметить, что международное давление на израильскую армию также постепенно усиливается. Например, в последние дни в Ливане находился делегат Соединенных Штатов, который настаивал на том, что во всех этих процессах должны быть указаны четкие сроки. Это касается и разоружения “Хезболлы” и сдачи оружия”, - отметил наш собеседник.
Шаан Гантаарян также коснулся темы возобновления военных операций израильских вооруженных сил в секторе Газа, отметив, что Тель-Авив объясняет возобновление всего этого не только наличием израильских заложников у ХАМАС.
“В глобальном смысле его цель заключается не только в изменении демографической ситуации в секторе Газа, но и в смене режима. Не будем забывать, что параллельно с военными действиями события развиваются как в Газе, так и внутри Израиля. Начались акции протесты как в Палестине, так и в Израиле. И, если рассматривать все это в более долгосрочной перспективе, то Израиль, проводя операции на трех фронтах - в Ливане, Сирии и Газе, ставит своей целью и ослабление влияния Ирана в этих странах, что, кстати, и произошло. Влияние Тегерана ослабло по всем трем направлениям”, - отметил наш собеседник.
Шаан Гандаарян также выразил мнение, что события, разворачивающиеся на Ближнем Востоке, могут оказать влияние и на ситуацию на Южном Кавказе.
“Следует отметить, что Азербайджан и Израиль продолжают углублять свое военное сотрудничество. Израиль поставляет военную технику Азербайджану. Все это может коснуться и Южнокавказского региона, также и армянского фактора”, - подчеркнул Шаан Гантаарян.
Ранее стало известно, что в результате атаки израильских военных самолетов на деревню Зибкин на юге Ливана погибли два человека, еще двое сирийских рабочих получили ранения.
С октября 2023 года параллельно с военными действиями в секторе Газа началось приграничные действия между “Хезболлой” и Израилем.
С 23 сентября 2024 года конфликт перерос в полномасштабную войну, в результате которой в Ливане погибло более 4 000 человек, 17 000 получили ранения. Несмотря на соглашение о прекращении огня, вступившее в силу 27 ноября 2024 года, взаимные обвинения в нарушении режима прекращения огня продолжаются.
Израиль не завершил вывод своих войск из Южного Ливана и продолжает контролировать пять важных ливанских холмов.