Սիրիայի իրադարձությունները Մերձավոր Արևելքի քարտեզը վերագծելու փուլ առ փուլ առարկայացող շղթայական պլան են. Գանտահարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայի իրադարձությունները շղթայական պլանի, միմյանց հաջորդող գործողությունների ընդհանուր երևույթ է․ դա Միջին Արևելքի քաղաքական քարտեզը վերագծելու ընդհանուր նախագիծ է, որը փուլ առ փուլ առարկայանում է։
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք հայտնեց Բեյրութի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, միջազգայնագետ Շահան Գանտահարյանը՝ վերլուծելով Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար Ալ Ասադի իշխանության տապալումից հետո Սիրիայում տիրող իրավիճակը և երկրի հետագա ճակատագիրը։
Գնահատելով Սիրիայում ստեղծված իրադրությունը՝ միջազգայնագետը մի հետաքրքիր հանգամանք նկատեց, որ իրադրությունը Սիրիայում սրվեց ճիշտ այն բանից հետո, երբ դեռևս նոյեմբերի 27-ին Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև ուժի մեջ մտավ հրադադարը։
«Լիբանանում հրադադարի հայտարարումից ժամեր անց Սիրիայի գործողությունները սկսվեցին, ինչը նաև քաղաքականորեն ընկալվում էր իբրև փոխկապակցված տեսության առարկայացում, և, կարծում եմ, այդպես է, որովհետև կարելի է ասել, որ դիմադրության առանցքը կոտրվեց․ եթե Սիրիայից օժանդակություն էր գալիս Լիբանան, իսկ «Հեզբոլլահ»-ի ջոկատները գնում էին այնտեղ, այնտեղ իրանական հենակետեր ունեին և այլն, այդ առանցքը, այդ ցանցը, փաստորեն, կոտրվեց, և Սիրիայի քաղաքները շատ արագ անցան այդ նոր ուժերի վերահսկողության տակ»,-ընդգծեց Գանտահարյանը։
Նրա կարծիքով՝ սա խոսում է այն մասին, որ Սիրիայի իրադարձությունները շղթայական պլանի, միմյանց հաջորդող գործողությունների ընդհանուր շղթայական երևույթ էր։
«Դա խոսում է նաև քաղաքական այն տեսակետի մասին, որ Միջին Արևելքի քաղաքական քարտեզը վերագծվում է, որովհետև, ըստ էության, եթե հաշվի չառնենք Լիբանանը, միայն Սիրիան էր, որ մնացել էր որպես արաբական աշխարհում հիմնական հակաիսրայելական պետություն»,-շեշտեց զրուցակիցը։
Շահան Գանտահարյանը նաև ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Գազայի պատերազմից առաջ Իսրայելը սկսել էր ակտիվ կերպով դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման համաձայնություններ կնքել արաբական տարբեր երկրների հետ, իսկ այդ գործընթացն առկախվել էր միայն այն պատճառով, որ Գազայում ռազմական գործողություններ էին ընթանում։
«Հիմա նաև Սիրիայում կատարված իշխանափոխությունը, վարչակարգի հեռացումը և այլն, խոսում են այն մասին, որ սա ընդհանուր Միջին Արևելքի քաղաքական քարտեզի վերագծման ընդհանուր պլանն է, որը փուլ առ փուլ առարկայանում է։ Կարծում եմ, որ Սիրիայի իրադարձություններում հիմնական շահառուներն՝ առնվազն շահերի համընկնումների տեսանկյունից, Իսրայելը և Թուրքիան են՝ չնայած հռետորաբանական պատերազմին»,-շեշտեց Շահան Գանտահարյանը։
Բնութագրելով առկա իրադրությունը՝ «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիրը նկատեց, որ Իսրայելը ներխուժել է նաև սիրիական տարածքներ, մոտ 15 կմ հեռավորության վրա է Բեյրութ-Դամասկոս միջազգային ճանապարհից, Գոլանի բարձունքներն է գրավել՝ հայտարարելով, որ 51 տարի հետո իրենց հաջողվել է վերատիրանալ այդ բարձունքներին, նաև այդ բարձունքներում իր ռազմական գործիքակազմերը կահավորել է։
«Մյուս կողմից այս նոր ուժերը կրում են Թուրքիայի հովանավորչությունը։ Ճիշտ է՝ որքան էլ նախկին զինյալ խմբավորումները վերափոխված կամ, այսպես ասած, ռեբրենդինգ արած քաղաքական տեսք են ստացել, այնուամենայնիվ, նոր իրավիճակ է, բայց դեռևս պարզ չէ, թե Սիրիայում տեղի ունեցող իշխանափոխությունն անցնցո՞ւմ կլինի, թե՞ ոչ, որովհետև այդ նոր ուժերը տարբեր խմբավորումներից է բաղկացած։ Կհաջողվի՞ արդյոք միավորել նրանց։ Ճիշտ է, անցումային կառավարություն կա, բայց խոսում են նաև ընտրությունների մասին՝ նախագահի ընտրություն, խորհրդարանի ընտրություն, նոր կառավարություն և այլն։ Դեռևս պարզ չէ՝ այս բոլոր փուլերը անցնցո՞ւմ կլինեն, թե՞ նորից այլ բախումներ կլինեն»,-ասաց Գանտահարյանը։
Միջազգայնագետի բնորոշմամբ՝ Սիրիայում իրանական հենակետերն այլևս չկան, իսկ Ռուսաստանի հենակետերի՝ Սիրիայի ծովեզրյա շրջաններում մնալը դեռևս հարցականի տակ է։
«Համենայն դեպս, այս 2 հենարանները, որոնց վրա հիմնվել էր Ասադի վարչակարգը, քանդվել են, և այդ պատճառով էլ նրա իշխանությունն արագորեն տապալվեց»,-նկատեց զրուցակիցը։
Անդրադառնալով հարցին, թե զարմանալի՞ չէ արդյոք, որ Սիրիայի արդեն նախկին նախագահ Բաշար Ալ Ասադն, այսքան երկար տարիներ անցնելով նման դժվարությունների, բարդությունների, պատերազմների միջով, կարողացավ մնալ իշխանության ղեկին, սակայն այս անգամ ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում կորցրեց իշխանությունը՝ Գանտահարյանը նշեց, որ, այդ առումով գործարքային տեսության տրամաբանությունը միշտ շրջանառվում է, որովհետև Բաշար Ասադին չէր հաջողվի գոյատևել, եթե չլինեին հիմնականում ռուսական և իրանական հենասյուները։
«Ռուսաստանի դեպքում դա պայմանավորված էր Ուկրաինայում ներգրավված լինելու հանգամանքով, իսկ հետագայում էլ ավելի պարզ կդառնա, թե ռուսական կողմն այդ ծովեզրյա շրջանում իր մասնաբաժինը ստացե՞լ է, թե՞ ոչ, հետևաբար կան որոշ տվյալներ այդ ուղղությամբ մտածելու համար։ Այսինքն, թե′ ընդհանուր պրոքսիների, թե′ նաև Ռուսաստանի և Իրանի՝ իրենց մեծ օրակարգերով ներգրավված լինելու հանգամանքները հանգեցրին այս արդյունքին։ Կարծում եմ՝ 2 ուղղություններն էլ պետք է նկատի ունենալ, բայց փաստ է, որ Ասադին չէր հաջողվի շարունակվել կառավարել առանց այս 2 հիմնասյուների»,-ընդգծեց Շահան Գանտահարյանը։
Զրուցակիցը հետաքրքիր համարեց նաև ներգրավված կողմերից հնչող հայտարարությունները․ «Սիրիայի նոր իշխանությունների ներկայացուցիչն ասել էր, որ իրանական հենակետերն այլևս չկան, հետևաբար Իսրայելը որևէ պատրվակ չունի՝ մնալու սիրիական տարածքների վրա։ Թուրքիան ասել էր, որ ԴԱԻՇ-ը չկա, և ամերիկյան զորքերը չպետք է շարունակեն մնալ սիրիական տարածքներում, այսինքն՝ 2 կարևոր ազդակ կա այստեղ՝ այդ ներքին ուժերի, նոր ուժերի կառուցվածքը, որը կարող է նաև հակասական դիրքերում լինել, հետո նաև գլխավոր խաղացողների միջև երևացող հակասությունները»։
Գանտահարյանը հիշեցրեց նաև այն, որ Իրանը հայտարարել է, թե այս բոլորի թիկունքում կանգնած են Միացյալ Նահանգներն ու Իսրայելը՝ միաժամանակ անելով այդ ակնարկը շատ զգուշորեն և սլաքն ուղղելով Թուրքիայի վրա ու ընդգծելով, որ այդ գործընթացում Սիրիայի հարևան պետությունն էլ է ներգրավված։
Զրուցակիցը հիշեցրեց նաև Աստանայի ձևաչափի մասին, որով 3 հիմնական խաղացողներ՝ Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան, համաձայնել էին պահպանել ստատուս քվոն Սիրիայում։
«Ըստ էության, Թուրքիայի հովանավորչությունն ու աջակցությունը կրող այս նոր ուժերը խախտեցին, չեղարկեցին Աստանայի համաձայնությունը, ինչ հետևանքով հիմա հակասություններ են երևում Իրանի և Թուրքիայի, Թուրքիայի ու Ռուսաստանի հարաբերություններում»,-նշեց զրուցակիցը՝ շեշտելով, որ այդ իրադարձություններից հետո Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարեց, որ Անկարան կարողացել է ռուսներին և իրանցիներին համոզել, որ Սիրիայում Ասադի իշխանության մնալն այլևս իրատեսական չէ։
Գանտահարյանի խոսքով՝ բնական է, որ Սիրիայում տեղի ունեցած իրադարձությունները չեն բխում Ռուսաստանի և Իրանի պետական շահերից։
«Կարող ենք նշել, որ Սիրիայում և, ընդհանրապես, Մերձավոր Արևելքում ծավալվող իրադարձությունների հետ կապված հարցերը շատ են, պատասխանները՝ քիչ, իսկ ապագան՝ մշուշոտ»,-եզրափակեց Շահան Գանտահարյանը։

События в Сирии - это поэтапный цепной план по перекройке карты Ближнего Востока: Шаан Гантаарян
События в Сирии - это общее явление цепного плана, последовательных действий. Это общий проект по перекройке политической карты Ближнего Востока, который реализуется поэтапно.
Такое мнение в интервью Арменпресс высказал главный редактор бейрутской газеты “Аздак”, международный эксперт Шаан Гантаарян, анализируя ситуацию в Сирии после свержения власти бывшего президента Сирии Башара Аль- Асад и дальнейшую судьбу страны.
Оценивая ситуацию в Сирии, международный эксперт заметил интересный факт: ситуация в Сирии обострилась сразу после вступления в силу 27 ноября соглашения о прекращении огня между Израилем и ливанской “Хезболлой”.
“Через несколько часов после объявления о прекращении огня в Ливане начались операции в Сирии, что также политически воспринималось как реализация последовательной теории, и я думаю, что это так, потому что можно сказать, что ядро сопротивления было сломлено. Из Сирии в Ливан поступала помощь, туда направлялись группы “Хезболлы”, там были иранские базы и т. д. И эта ось, эта сеть, по сути, была разрушена, и сирийские города очень быстро перешли под контроль этих новых сил”, - объяснил Гантаарян.
По его мнению, это свидетельствует о том, что события в Сирии представляли собой взаимосвязанный план, общее цепное явление последовательных действий.
“Это также говорит о политической точке зрения, согласно которой политическая карта Ближнего Востока перекраивается, потому что, по сути, если не брать в расчет Ливан, то главным антиизраильским государством в арабском мире оставалась только Сирия”, - подчеркнул наш собеседник.
Шаан Гантаарян также обратил внимание на то обстоятельство, что до войны в Газе Израиль начал активно заключать соглашения об установлении дипломатических отношений с различными арабскими странами, и этот процесс был приостановлен только по той причине, что в Газе начались военные действия.
“Сейчас и смена власти в Сирии, смещение режима и т.д. говорят о том, что это общий план перекрйки политической карты Ближнего Востока, который реализуется шаг за шагом. Я думаю, что основными бенефициарами событий в Сирии, по крайней мере, с точки зрения пересечения интересов, являются Израиль и Турция, несмотря на риторическую войну”, - подчеркнул Шаан Гантаарян.
Характеризуя сложившуюся ситуацию, главный редактор газеты “Аздак” отметил, что Израиль вторгся и на сирийские территории, находится примерно в 15 км от международной дороги Бейрут-Дамаск, захватил Голанские высоты, заявив, что после 51 года им удалось отвоевать эти высоты, а даже оборудовал на этих высотах свои военные инструменты.
“С другой стороны, эти новые силы находятся под покровительством Турции. Правда, как бы они ни преобразовались или, так сказать, провели бы ребрендинг, это - бывшие вооруженные группировки. Тем не менее, это новая ситуация, и пока неясно, будет ли смена власти в Сирии потрясением или нет, потому что эти новые силы состоят из разных группировок. Удастся ли их объединить? Правда, есть переходное правительство, но говорится и о выборах: президентских выборах, парламентских выборах, новом правительстве и т.д. Пока неясно, будут ли все эти этапы потрясением, или снова будут другие столкновения”, - сказал Гантаарян.
По определению международного эксперта, иранских баз в Сирии больше нет, а сохранение российских баз в прибрежных районах Сирии пока под вопросом.
“В любом случае, эти два столпа, на которых базировался режим Асада, были разрушены, и поэтому его власть была быстро свергнута”, - отметил собеседник.
Переходя к вопросу, не удивительно ли, что Башар Асад, бывший президент Сирии, пройдя через трудности, осложнения и войны на протяжении стольких лет, смог остаться у власти, но на этот раз он потерял власть всего за несколько дней, Гантаарян заметил, что в этом плане проявляется логика сделки. Башару Асаду не удавалось бы выжить, если бы там не было в основном российских и иранских опор.
“В случае с Россией это было связано с тем, что она была вовлечена в войны в Украине, и в будущем определутся, получила ли российская сторона свою долю в этом прибрежном регионе или нет, и есть некоторые данные для размышления в этом направлении. То есть, к этому результату привели обстоятельства как общих прокси сил, так и вовлеченности России и Ирана в свои большие повестки. Я думаю, что следует учитывать оба направления, но факт в том, что Асаду не удалось бы продолжать править без этих двух опор”, - подчеркнул Шаан Гантаарян.
Наш собеседник счел интересными и заявления, озвучиваемые с вовлеченных сторон. Представитель новых сирийских властей заявил, что иранских баз больше нет, следовательно, у Израиля нет причин оставаться в Сирии. Турция заявила, что ИГИЛ уже не существует и войска США не должны оставаться на сирийских территориях. То есть здесь есть два важных фактора - это структура внутренних новых сил, которые могут быть на конфликтующих позициях, затем и противоречия, которые могут возникнуть между основными игроками.
Гантаарян также напомнил, что Иран заявил, что за всем этим стоят США и Израиль, при этом, очень осторожно намекнув на Турцию, подчеркнул, что и соседнее государство Сирии также вовлечено в этот процесс.
Он также напомнил об астанинском формате, согласно которому три основных игрока - Россия, Иран и Турция договорились сохранить статус-кво в Сирии.
“По сути, эти новые силы, пользующиеся покровительством и поддержкой Турции, нарушили, аннулировали Астанинское соглашение, в результате чего сейчас наблюдаются противоречия в отношениях Ирана и Турции, Турции и России”, - отметил собеседник. Он подчеркнул, что после этих событий министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил, что Анкаре удалось убедить россиян и иранцев в том, что сохранение власти Асада в Сирии уже нереально.
По мнению Гантааряна, естественно, что события, произошедшие в Сирии, не отвечают государственным интересам России и Ирана.
“Нужно признать, что вопросов, связанных с событиями, происходящими в Сирии и в целом на Ближнем Востоке, довольно много, но ответов - мало, и будущее неопределенно”, - заключил Шаан Гантаарян.