Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև հրադադարն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է, Լիբանանում կյանքը բնականոն հուն է վերադառնում. Շահան Գանտահարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև հրադադարն ընդհանուր առմամբ պահպանվում է, իսկ հասարակության կյանքը բնականոն հուն է վերադառնում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ նախորդ շաբաթների ընթացքում Իսրայելը բազմիցս խախտել է ձեռք բերված համաձայնությունը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Բեյրութում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, միջազգայնագետ Շահան Գանտահարյանն՝ անդրադառնալով Իսրայելի և «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև դեռևս նոյեմբերի 27-ին ուժի մեջ մտած հրադադարի պահպանմանը, ինչպես նաև Լիբանան-Իսրայել սահմանին տիրող իրավիճակին։
«Հրադադարն, ընդհանուր առմամբ, պահպանվում է՝ չնայած այն հանգամանքին, որ նախորդ շաբաթների ընթացքում Իսրայելը բազմիցս խախտել է այն»,-հայտնեց զրուցակիցը։
Նա հիշեցրեց, որ, այդուհանդերձ, չպետք է մոռանալ, որ կողմերի միջև դեռևս նոյեմբերին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագրում կա կետ, որի համաձայն՝ եթե կողմերը նկատեն ռազմական տեղաշարժ կամ գործողության որևէ նախապատրաստություն, ապա իրավունք ունեն նաև ինքնապաշտպանական գործողություններ իրականացնել, ինչը եղել է նաև Իսրայելի պահանջը։
«Դրանով Իսրայելը թույլտվություն էր ստանում ցանկացած պահի նաև ռազմական գործողություն իրականացնելու Լիբանանում, բայց, մեծ հաշվով, հրադադարը պահպանվում է, ինչը նաև կյանքը դեպի բնականոն հուն է տանում»,-նշեց Շահան Գանտահարյանը։
Անդրադառնալով Լիբանանում տիրող քաղաքական իրադրությանը՝ միջազգայնագետը նշեց, որ կա որոշում, որ 2025 թվականի հունվարի 9-ին տեղի է ունենալու խորհրդարանի նիստ՝ երկրի նախագահի ընտրության օրակարգով։
«Խորհրդարանի նախագահը մի քանի անգամ հաստատել է, որ նիստը կայանալու է, և այդ օրն անպայմանորեն Հանրապետության նախագահը կընտրվի, ինչը, ենթադրվում է, կհանգեցնի հանգուցալուծումների։ Դրանից հետո կլինի վարչապետի նշանակում, կառավարության նշանակում»,- նշեց Գանտահարյանը՝ հույս հայտնելով, որ այդ նիստի կայացմանը ոչինչ չի խանգարի։
Շահան Գանտահարյանն, անդրադառնալով իսրայելական զինված ուժերի՝ Լիբանանի տարածքից դուրս գալու մասին հարցին, հիշեցրեց, որ հրադադարի համաձայնագրի համաձայն՝ իսրայելական ուժերը դեռ 2 ամիս կարող են տեղակայված մնալ Լիբանանի հարավային տարածքներում, որոնք հետո փոխարինվելու են լիբանանյան կանոնավոր զորքերով։
«Դեռևս պարզ չէ՝ այդ զորքերը հետ քաշվում են, թե ոչ, որովհետև Իսրայելը զգուշացրել էր, որ շուրջ 10 գյուղի բնակիչներ դեռևս չվերադառնան իրենց տներ։ Չնայած այն հանգամանքին, որ համաձայնության մեջ կա կետ, որի համաձայն՝ երբ լիբանանյան բանակը տեղակայվի այդ դիրքերում, Իսրայելն իր ուժերը պետք է հետ քաշի Լիբանանի տարածքից, այդուհանդերձ, գետնի վրա դեռևս պարզ չէ, և չի կարելի միանշանակ հաստատել, որ նման տեղաշարժեր տեղի են ունենում»,-եզրափակեց Շահան Գանտահարյանը։
Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև հրադադարն ուժի մեջ է մտել նոյեմբերի 27-ին։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը տեսաուղերձում հայտարարել էր, որ երկու կողմերն էլ ընդունել են ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնագիրը:

Режим прекращения огня между Израилем и “Хезболлой” в целом соблюдается, жизнь в Ливане возвращается в нормальное русло: Шаан Гантаарян
Режим прекращения огня между Израилем и “Хезболлой” в целом соблюдается, и общественная жизнь возвращается в нормальное русло, несмотря на то, что Израиль неоднократно нарушал соглашение, достигнутое в последние недели.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс рассказал главный редактор издающейся в Бейруте газеты “Аздак”, международный эксперт Шаан Гантаарян, представляя соблюдение режима прекращения огня между Израилем и “Хезболлой”, вступившее в силу 27 ноября, а также сложившуюся ситуацию на ливано-израильской границе.
“Перемирие в целом сохраняется, несмотря на то, что Израиль неоднократно нарушал его за предыдущие недели”, - сказал наш собеседник.
Он напомнил, что, тем не менее, не следует забывать, что в соглашении о прекращении огня, достигнутом между сторонами еще в ноябре, есть пункт, согласно которому, если стороны заметят какое-либо военное перемещение или подготовку операции, они имеют право начать действия по самообороне, чего требовал и Израиль.
“При этом Израиль получил разрешение на проведение военной операции в Ливане в любое время, но в целом режим прекращения огня сохраняется, что также возвращает жизнь в нормальное русло”, - отметил Шаан Гантаарян.
Касаясь политической ситуации в Ливане, международный эксперт отметил, что есть решение 9 января 2025 года созвать заседание парламента, повесткой дня которого будет вопрос выборов президента страны.
“Спикер парламента несколько раз подтверждал, что заседание состоится, и в этот день обязательно будет избран президент республики, что, предполагается, приведет к развязке. После этого будет назначение премьер-министра, назначение правительства”, - сказал Гантаарян, выразив надежду, что ничто не помешает проведению этого заседания.
Шаан Гантаарян, коснувшись вопроса вывода израильских вооруженных сил с территории Ливана, напомнил, что согласно соглашению о прекращении огня израильские силы могут оставаться на южных территориях Ливана еще в течение 2 месяцев, затем они будут заменены регулярными ливанскими войсками.
“Все еще неясно, выводятся эти войска или нет, поскольку Израиль предупредил жителей около 10 деревень пока не возвращаться в свои дома. Несмотря на то, что в соглашении есть пункт, согласно которому, как только ливанская армия будет размещена на этих позициях, Израиль должен вывести свои силы с территории Ливана, тем не менее, на земле все еще неясно, и нельзя однозначно утверждать, что такие перемещения происходят”, - заключил Шаан Гантаарян.
Режим прекращения огня между Израилем и ливанской группировкой “Хезболла” вступил в силу 27 ноября. Президент США Джо Байден заявил в видеообращении, что обе стороны приняли соглашение, достигнутое при посредничестве США и Франции.